Kto destabilizuje mierové spolužitie?

23. mája 2020, eduard, Nezaradené

 

USA svojimi jednostrannými krokmi počas vlády D.Trumpa systematicky narušujú rovnováhu vo svete.

 

Nie som proti USA, skôr naopak. No taktiež nie som proti Rusku. Snažím sa byť z môjho pohľadu čo najviac objektívny.

Situácia vo svete sa pomaly, ale isto neustále zhoršuje. Z takéhoto stavu nemôže  mať radosť nikto normálne zmýšľajúci. Je mnoho názorov, prečo je to tak a ako to už býva každý si háji ten svoj. Nebudem preto s nikým polemizovať, uvediem len zopár faktov a názor nech si spraví každý sám.

.Dňa 21.5.2020 americký prezident D.Trump oznámil, že plánuje stiahnuť USA zo „Zmluvy o otvorenom nebi„, ktorej signatárom okrem USA sú aj Rusko a ďalších 33 krajím.

Ide o pomerne dôležitú zmluvu, ktorá umožňuje armádam jednotlivých štátov, aby vykonávali za určité obdobie neozbrojené lety nad územiami cudzích štátov a tým sa uisťovali, že tieto štáty nezbroja viac, ako by mali a nemajú v úmysle napadnúť cudzí štát.

V prípade tejto zmluvy ide o dôležitý nástroj kontroly. Zmluva bola prakticky bez väčších problémov aktívne využívaná jednotlivými štátmi a tak prispievala k podporovaniu budovania dôvery medzi jednotlivými štátmi.

Jedným z hlavných dôvodov prečo USA plánujú ukončiť túto zmluvu je, že vyčítajú Rusku, že prostredníctvom nich vykonáva špionáž a to konkrétne, že ich využíva na zmapovanie kľúčovej americkej infraštruktúry pre možné kybernetické útoky. No tak to je už ozaj zdôvodnenie, ktoré by urážalo aj žiaka „prvej triedy základnej školy a aj to ešte pomocnej“. Však tie lety boli dohodnuté, ako špionážne a nik sa s tým netají. To je predsa ich podstata. Pri preletoch má lietadlo cudzieho štátu vykonávajúce takýto prelet zistiť čo najviac informácií nad územím nad ktorým prelietava. Dokonca bývalý riaditeľ CIA M.Hayden označil konanie D.Trumpa, ako „nerozmum … a ďalší krátkozraký krok“.

Toto však nie je jediná dôležitá zmluva, ktorú USA v poslednom obdobní jednostranne vypovedali, čím prispeli a prispievajú k destabilizácii už aj tak nie práve najlepšej medzinárodnej situácie a to či už na poli vojenskom, ekonomickom, sociálnom, či kultúrnom. Napríklad:

Aj keď som jednoznačne zástanca členstva v EU a nemám nič proti NATO,  nepáči sa mi naše servilné správanie a  …..lezectvo do NATO, o ktoré sa výdatne starajú naši čelní predstavitelia na jednotlivých ministerstvách..

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.