Založ si blog

Nechávate nás zomierať, nevadí Vám to?

Zrejme som to v názve blogu ani moc neprehnal. Už roky sú na Slovensku problémy v dostupnosti rôznych liekov. Pokiaľ ide o bežné lieky proti prechladnutiu a obdobným chorobám, tak to zrejme až také závažné nemusí byť a Slováci si vedia poradiť.

Horšie je to však ak je to v prípade liekov, ktorých výpadok doslova ohrozuje život pacienta. Jedným z takýchto liekov je „EBRANTIL„. Na tento liek som sa sústredil preto, že mi ho užíva otec ,o ktorého sa staráme. Bez tohto lieku by to zrejme nezvládol. Mal dlhodobo veľké problémy s vysokým krvným tlakom a k našej radosti sa mu v poslednej dobe podarilo pri kombinovanej liečbe za pomoci „EBRANTILU“ krvný tlak stabilizovať v únosných hodnotách.

Nedostatkový životu dôležitý liek Ebrantil. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ebrantil_60_mg_cps.jpg

 

EBRANTIL, tu však už pekných pár mesiacov nie je. Horšie je to, že podľa vyjadrení lekární (ktorých obchádzam, či obvolávam minimálne 50) tu nebude ešte minimálne 9 mesiacov, teda do konca roka! Medzi nami pochybujem, že tu bude aj potom a ak, tak možno sporadicky pár kusov pre vyvolených, aby si mohli úrady odškrtnúť, že Ebrantil tu bol a má len dočasný výpadok. Typicky slovenské riešenie. No a nastavenie pacienta na inú liečbu nemusí byť u každého pacienta jednoduché.

Nedostupný životu dôležitý liek  Urapidil. Zdroj: https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/11511040/urapidil-stragen-90-mg.htm

 

Keďže otec ten EBRATIL skutočne nutne potrebuje, pokúšali sme sa ho zabezpečiť cez miestnu pobočku VšZP, kde mi pomôcť nevedeli a odkázali ma na centrálu VšZP, tam vraj budú vedieť. Tak som napísal na centrálu e-mail. Dostal som vľúdnu odpoveď, že VšZP tu nie je na to, aby nám zháňala lieky. Hm, aký to milí ľudia. Takže nakoniec sme museli EBRANTIL zohnať ako vždy zo zahraničia. Lenže cestovať do Viedne 328 km tam a 328 km späť pre 2 balenia liekov nie je žiadna výhra!

Samozrejme, že v mojej situácii zháňam EBRANTIL s každým ,s kým sa stretnem. Tak som sa od známeho dozvedel, že pre EBRANTIL nie je potrebné chodiť do Rakúska, nakoľko ho majú dostatok aj v Maďarsku. No a vrchol bol, keď som zobral mobil a zavolal do prvého hraničného mesta v Česku. Tam mi doslova lekárnička povedala, že ho majú dostatok a nemusím sa báť, že sa mi nedostane.

Tak tomu potom nerozumiem. V našich médiách sa dozvedáme, že Ebrantilu (ale aj iných liekov) nie je z dôvodu nedostatku papieru, obalového materiálu, problémov výrobcu a iných výmyslov! Ale v Rakúsku, Maďarsku, Česku a zrejme a v Poľsku, majú liekov dosť. Z toho mi vychádza, že naše ministerstvo zdravotníctva nás klame a snaží sa nezmyselne šetriť tam, kde nemá a tým vážne ohrozuje naše životy.

To už ani nehovorím o tom, že ak sa objednáte na vyšetrenie u špecialistu nie je výnimkou, že čakáte 2, či 5, prípadne i viac mesiacov. Lekári sú prestárli a je ich málo. Nemocnice nemajú peniaze.

Naše zdravotníctvo je v úbohom stave.

Ale zrejme to je to Švajčiarsko, čo nám po roku 1989 sľuboval ešte Mečiar. Teda, aby som nezabudol aj so švajčiarskymi dôchodkami, ako nám bolo vtedy sľubované.

 

 

 

Zdroj:

  1. https://www.aktuality.sk/clanok/RWSFRQ6/nevedia-zohnat-liek-na-vysoky-tlak-ani-jeho-alternativu-v-madarsku-a-rakusku-problem-nemali/
  2. https://tvnoviny.sk/domace/clanok/174260-pacienti-s-vysokym-tlakom-su-v-ohrozeni-na-trhu-chybaju-dolezite-lieky
  3. https://tvnoviny.sk/domace/clanok/141655-dobra-sprava-pre-ludi-s-vysokym-tlakom-dolezite-lieky-sa-vracaju-do-lekarni
  4. https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/lekari-hlasia-obrovske-problemy-toto-je-20-zakladnych-liekov-ktore-nezozeniete

 

 

Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory, či úvahy autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany žiadne neomylné tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.
Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem, pričom som si vedomí, že je porušením medzinárodného práva. Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.

Platy ministrov vzlietli, zatiaľ čo platy občanov klopýtajú!

11.02.2024

V posledných dňoch nám tu robí tak opozícia, ako i koalícia nepekné divadlo. Opozícia v parlamente a koalícia v televízii. Správanie oboch nie je hodné nielen poslanca, či štátneho úradníka, ale ani tej najposlednejšej persóny, ktorá mená charakter, ani žiadne morálne zásady. Klame ako jedna, tak i druhá strana. Na obhajobu svojich tvrdení a v snahe dosiahnuť svoj cieľ [...]

Keď jeden tvrdí, že sú bombardované civilné a druhý vojenské ciele!

30.12.2023

V minulosti som na svoj blog v Pravde písal pomerne často a mal som svojich čitateľov, s ktorými som sa delil o svoje názory. Od doby, čo som napísal pár článkov vzťahujúcich sa k Ukrajine som nadobudol dojem, že s mojimi článkami vo vzťahu k čítanosti, či diskusným príspevkom bolo manipulované a to tak, že boli takpovediac „upozaďované“ a to i vrátane [...]

Rómske dievča vysúdilo 3000 €.

29.11.2023

Dnes som si v spravodajskej relácii vypočul, že rómske dievča vysúdilo 3000 €, ako kompenzáciu za to, že počas pandémie nemalo notebook a ani prístup na internet a tak sa nemohlo vzdelávať. Žalobu podala stará mama dievčatka a v danej kauze pojednával OS Prešov, ktorý v rozsudku rozhodol, že dievča (jej rodičia) dostane kompenzáciu už uvedených 3000 €. Daná vec ma [...]

poliačik

Poliačik: GLOBSEC sa na Ukrajine pozerá do budúcnosti

24.02.2024 18:45

Ako pomáha GLOBSEC na Ukrajine a čo považuje za najväčšie výzvy budúcnosti krajiny?

Ruský vojak, vojna na Ukrajine, mŕtvy vojak, Andriivka

Rusi prišli o 350 000 vojakov, ale straty nahradili, uvádza britská rozviedka

24.02.2024 18:45

Potvrdené straty ruskej techniky presahujú 2 700 tankov a 5 000 bojových vozidiel a obrnených transportérov.

József Berényi

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie Berényi

24.02.2024 16:34, aktualizované: 16:50

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine

Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

24.02.2024 16:20

Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 164
Celková čítanosť: 1082888x
Priemerná čítanosť článkov: 6603x

Autor blogu

Kategórie