Založ si blog

Nechávate nás zomierať, nevadí Vám to?

Zrejme som to v názve blogu ani moc neprehnal. Už roky sú na Slovensku problémy v dostupnosti rôznych liekov. Pokiaľ ide o bežné lieky proti prechladnutiu a obdobným chorobám, tak to zrejme až také závažné nemusí byť a Slováci si vedia poradiť.

Horšie je to však ak je to v prípade liekov, ktorých výpadok doslova ohrozuje život pacienta. Jedným z takýchto liekov je „EBRANTIL„. Na tento liek som sa sústredil preto, že mi ho užíva otec ,o ktorého sa staráme. Bez tohto lieku by to zrejme nezvládol. Mal dlhodobo veľké problémy s vysokým krvným tlakom a k našej radosti sa mu v poslednej dobe podarilo pri kombinovanej liečbe za pomoci „EBRANTILU“ krvný tlak stabilizovať v únosných hodnotách.

Nedostatkový životu dôležitý liek Ebrantil. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ebrantil_60_mg_cps.jpg

 

EBRANTIL, tu však už pekných pár mesiacov nie je. Horšie je to, že podľa vyjadrení lekární (ktorých obchádzam, či obvolávam minimálne 50) tu nebude ešte minimálne 9 mesiacov, teda do konca roka! Medzi nami pochybujem, že tu bude aj potom a ak, tak možno sporadicky pár kusov pre vyvolených, aby si mohli úrady odškrtnúť, že Ebrantil tu bol a má len dočasný výpadok. Typicky slovenské riešenie. No a nastavenie pacienta na inú liečbu nemusí byť u každého pacienta jednoduché.

Nedostupný životu dôležitý liek  Urapidil. Zdroj: https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/11511040/urapidil-stragen-90-mg.htm

 

Keďže otec ten EBRATIL skutočne nutne potrebuje, pokúšali sme sa ho zabezpečiť cez miestnu pobočku VšZP, kde mi pomôcť nevedeli a odkázali ma na centrálu VšZP, tam vraj budú vedieť. Tak som napísal na centrálu e-mail. Dostal som vľúdnu odpoveď, že VšZP tu nie je na to, aby nám zháňala lieky. Hm, aký to milí ľudia. Takže nakoniec sme museli EBRANTIL zohnať ako vždy zo zahraničia. Lenže cestovať do Viedne 328 km tam a 328 km späť pre 2 balenia liekov nie je žiadna výhra!

Samozrejme, že v mojej situácii zháňam EBRANTIL s každým ,s kým sa stretnem. Tak som sa od známeho dozvedel, že pre EBRANTIL nie je potrebné chodiť do Rakúska, nakoľko ho majú dostatok aj v Maďarsku. No a vrchol bol, keď som zobral mobil a zavolal do prvého hraničného mesta v Česku. Tam mi doslova lekárnička povedala, že ho majú dostatok a nemusím sa báť, že sa mi nedostane.

Tak tomu potom nerozumiem. V našich médiách sa dozvedáme, že Ebrantilu (ale aj iných liekov) nie je z dôvodu nedostatku papieru, obalového materiálu, problémov výrobcu a iných výmyslov! Ale v Rakúsku, Maďarsku, Česku a zrejme a v Poľsku, majú liekov dosť. Z toho mi vychádza, že naše ministerstvo zdravotníctva nás klame a snaží sa nezmyselne šetriť tam, kde nemá a tým vážne ohrozuje naše životy.

To už ani nehovorím o tom, že ak sa objednáte na vyšetrenie u špecialistu nie je výnimkou, že čakáte 2, či 5, prípadne i viac mesiacov. Lekári sú prestárli a je ich málo. Nemocnice nemajú peniaze.

Naše zdravotníctvo je v úbohom stave.

Ale zrejme to je to Švajčiarsko, čo nám po roku 1989 sľuboval ešte Mečiar. Teda, aby som nezabudol aj so švajčiarskymi dôchodkami, ako nám bolo vtedy sľubované.

 

 

 

Zdroj:

  1. https://www.aktuality.sk/clanok/RWSFRQ6/nevedia-zohnat-liek-na-vysoky-tlak-ani-jeho-alternativu-v-madarsku-a-rakusku-problem-nemali/
  2. https://tvnoviny.sk/domace/clanok/174260-pacienti-s-vysokym-tlakom-su-v-ohrozeni-na-trhu-chybaju-dolezite-lieky
  3. https://tvnoviny.sk/domace/clanok/141655-dobra-sprava-pre-ludi-s-vysokym-tlakom-dolezite-lieky-sa-vracaju-do-lekarni
  4. https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/lekari-hlasia-obrovske-problemy-toto-je-20-zakladnych-liekov-ktore-nezozeniete

 

 

Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory, či úvahy autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany žiadne neomylné tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.
Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem, pričom som si vedomí, že je porušením medzinárodného práva. Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.

Buď už konečne ticho!

04.06.2023

Zaujímavé. Na webe som dnes zaznamenal zaujímavú a úsmevnú informáciu, ktorá sa mala odohrať na samite konanom v moldavsku počas chôdze Zelenského s prezidentom Srbska a luxemburského premiéra X.Bettela. Zelenský sa snažil stále niečo rozprávať, pričom po chvíľi sa k nemu otočil luxembrský premiér a gestikuláciou rukami mu naznačil, aby bol už ticho. Celý dej je [...]

Totálna žumpa na TA3. Quo vadis TA3?

28.05.2023

Moderátor TA3 R.Iliev predviedol dnes na TA3 totálnu žumpu! Quo vadis TA3? Pri sledovaní dnešnej relácie „V politike“ na TA3, venovanej situácii na Ukrajine, predviedol moderátor danej televízie totálnu, ale totálnu žumpu. Vinu však na tom má rozhodne osoba zastrešujúca v danej TV túto reláciu, zrejme spravodajstvo. Aj keď som TA3 ako spravodajskú TV [...]

Dajte mi ochranku, lebo odchádzam z funkcie!

18.05.2023

Stalo sa to už takmer tradíciou, že odchádzajúci politici, požadujú aj po ich odchode z funkcie „OCHRANKU„. Ochranku požadujú, nakoľko sa boja o svoj život a keďže po odchode z funkcie politika im už za normálnych okolností ochranka neprislúcha, žiadajú o jej mimoriadne pridelenie. Potom už len počujeme: Dajte mi ochranku, lebo odchádzam z funkcie (a bojím sa)! [...]

Poľsko protest opozícia zákon Rusko vplyv uarus

Vo Varšave protestuje proti vláde pol milióna ľudí

04.06.2023 16:42

Poľská opozícia protest označila za skúšku schopnosti ukončiť po voľbách osemročnú vládu nacionalistov.

Tieň / Tajné služby / Sledovanie / Špehovanie / Špión / Agent /

Medzinárodná tieňová agenda: Na tajnom stretnutí špionážnych služieb chýbali Rusi. Ukrajinec účasť poprel

04.06.2023 16:16

Vysokopostavení predstavitelia spravodajských služieb z celého sveta sa zišli na tajnom stretnutí.

Pacient / Zdravotníctvo /

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa môže čoskoro ešte zhoršiť, varuje INESS

04.06.2023 16:02

Počet osôb vo veku 70 a viac rokov na jedného lekára by sa mal do roku 2030 zvýšiť oproti roku 2021 o desať.

SR Košice HaZZ požiar obeť byt KEX

Tragédia v Košiciach: Pri požiari zahynula jedna osoba, dve z horiaceho bytu vyskočili

04.06.2023 15:35

Požiar vypukol predpoludním v byte na prízemí na Ulici Slobody.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 144
Celková čítanosť: 968365x
Priemerná čítanosť článkov: 6725x

Autor blogu

Kategórie