Založ si blog

Akým právom by som mal rozhodovať o štáte v ktorom nežijem?

Pomaly sa blíži termín volieb. Patrím medzi tých, ktorí si v tomto smere svoju povinnosť pravidelne plnia. Volebné právo som získal ešte za socializmu. Vzhľadom k môjmu veku som ich teda už zažil úctihodné množstvo. Aj napriek tomu sa snažím ku každým voľbám stavať rozvážne a zodpovedne. Určujú predsa smerovanie našej krajiny  na dlhé obdobie, čo v nemalej miere ovplyvňuje osud každého z nás (školstvo, zdravotníctvo, sociálne zabezpečenie,  …… ). To však vie, alebo mal by vedieť každý voliť.

V súvislosti s voľbami ma však zaujala iná skutočnosť, ktorú by som si ani nebol uvedomil, keby som nemal telefonát s mojím priateľom z detstva, ktorý žije v zahraničí od roku 1968, čo je už približne 55 rokov. Za celé toto obdobie bol sa tu pozrieť len (alebo až) 5 krát, to značí približne raz za 10 rokov. Náš rozhovor sa okrem iného dostal aj k téme nevraživosti našich politikov jedného voči druhému a problémom, ktoré tým vznikajú prakticky v každej oblasti NH a spoločenského života. Zmienil sa, že aj keď sa o to moc nezaujíma, nejakú informáciu z internetu má. Nevie však, aká je realita, nakoľko na Slovensku nežije už takmer 55 rokov a popravde povedané už ho to ani moc nezaujíma.

Nakoľko viem, že si ponechal slovenské aj občianstvo, tak som sa ho pýtal, či bude aj voliť, keďže mu to zákon umožňuje. Odpovedal, že nie, nakoľko by to bolo od neho pokrytecké, keby volil v štáte, v ktorom dlhodobo nežije. S tým som musel len súhlasiť.

Ďalej spresnil, že ako sa on môže vyjadrovať k jednotlivým politikom, či politickým stranám, keď v štáte nežije a informácie o tom, čo sa v našom štáte deje, má len sprostredkované z jemu dostupných zdrojov. Doplnil, že sprostredkovaná informácia je vždy len sprostredkovaná a nemusí sa zakladať na pravde a vždy je ovplyvnená tým, kto ju sprostredkováva.

Keby však aj mal zaručene objektívne informácie ani tak by nevolil, lebo podľa neho „Akým právom by si on mohol dovoliť rozhodovať o tom, čo sa bude diať na Slovensku v nasledujúcom volebnom období, keď on na  Slovensku nežije? Akým právom by on, ktorý nežije na Slovensku mohol ovplyvňovať rozhodnutie osôb koho z politikov chcú mať vo vedení štátu a ktorým smerom sa má tento štát uberať? Keď v roku 1968 utiekol zo Slovenska, dôvodom bolo okrem iného tiež, že nechcel, aby ruskí, či proruskí politici rozhodovali za neho.

O Slovensku a jeho smerovaní majú podľa neho rozhodovať len tí jeho obyvatelia, ktorí tam žijú a v žiadnom prípade nie tí, ktorí na Slovensku nebývajú! Ako môžete veriť ľuďom, ktorí sa dobrovoľne rozhodli žiť mimo Slovensko, aby rozhodovali o osude ľudí, ktorí žijú na Slovensku? Ste normálni? Tak o vás majú rozhodovať osoby, ktoré u vás nežijú. No tak toto pochopiť nemôžem. Keď vymýšľate takéto hlúposti, potom sa nečudujte, že máte stále nejaké problémy a zvady.

Jeho odpoveď ma priviedla k úvahe nad daným a musím povedať, že s jeho názorom plne súhlasím!  Ako môžeme dať volebné právo ľuďom, ktorí dlhodobo žijú mimo Slovensku (aj keď majú slovenské občianstvo)? Však tí ľudia nevedia ,čo sa deje na Slovensku a aj keby sa o to  zaujímali, oni to nezažívajú, oni majú len sprostredkované informácie a to buď podľa jedného názorového tábora, alebo podľa druhého názorového tábora, takže sami skúsenosti nemajú a ich rozhodovanie preto nemôže byť objektívne. No a výsledok volieb nebudú pociťovať na sebe. Tak, akým právom majú rozhodovať o nás, ktorí tu žijeme?

Zaujalo ma to a tak som sa rozhodol, že pri najbližšej príležitosti sa o danej téme pobavím aj s ostatnými známymi, ktorí žijú dlhodobo v zahraničí.

Keďže som chcel zistiť názor aj iných osôb žijúcich na Slovensku, opýtal som sa na dané chalupárov, s ktorými sa pravidelne, takmer každý týždeň stretávame. V podstate každý z nich poznal minimálne jednu osobu, ktorá dlhodobo žije v zahraničí. Na danú tému sa však s nimi nerozprávali. Pokiaľ ide však o ich názor všetci sa zhodli, že podľa nich by osoby, ktoré dlhodobo žijú v zahraničí nemali voliť. Okrem už uvedených údajov sa podľa nich tým aj „môžu“ manipulovať výsledky volieb, keďže takýchto osôb je tuším až okolo 300 000.

Samozrejme iné je to, ak je niekto na dovolenke, štúdijnom pobyte, …… v zahraničí. Tomu by volenie zo zahraničia malo byť riadne zabezpečené.

 

 

 

 

 

 

Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory, či úvahy autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany žiadne neomylné tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem. 

Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.

Platy ministrov vzlietli, zatiaľ čo platy občanov klopýtajú!

11.02.2024

V posledných dňoch nám tu robí tak opozícia, ako i koalícia nepekné divadlo. Opozícia v parlamente a koalícia v televízii. Správanie oboch nie je hodné nielen poslanca, či štátneho úradníka, ale ani tej najposlednejšej persóny, ktorá mená charakter, ani žiadne morálne zásady. Klame ako jedna, tak i druhá strana. Na obhajobu svojich tvrdení a v snahe dosiahnuť svoj cieľ [...]

Keď jeden tvrdí, že sú bombardované civilné a druhý vojenské ciele!

30.12.2023

V minulosti som na svoj blog v Pravde písal pomerne často a mal som svojich čitateľov, s ktorými som sa delil o svoje názory. Od doby, čo som napísal pár článkov vzťahujúcich sa k Ukrajine som nadobudol dojem, že s mojimi článkami vo vzťahu k čítanosti, či diskusným príspevkom bolo manipulované a to tak, že boli takpovediac „upozaďované“ a to i vrátane [...]

Rómske dievča vysúdilo 3000 €.

29.11.2023

Dnes som si v spravodajskej relácii vypočul, že rómske dievča vysúdilo 3000 €, ako kompenzáciu za to, že počas pandémie nemalo notebook a ani prístup na internet a tak sa nemohlo vzdelávať. Žalobu podala stará mama dievčatka a v danej kauze pojednával OS Prešov, ktorý v rozsudku rozhodol, že dievča (jej rodičia) dostane kompenzáciu už uvedených 3000 €. Daná vec ma [...]

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Poľský arcibiskup Dziega odstúpil po krytí sexuálneho zneužívania

24.02.2024 19:10

Poľské médiá už dlho informovali o obvineniach z ľahostajnosti a krytia pedofilov v katolíckej cirkvi.

poliačik

Poliačik: GLOBSEC sa na Ukrajine pozerá do budúcnosti

24.02.2024 18:45

Ako pomáha GLOBSEC na Ukrajine a čo považuje za najväčšie výzvy budúcnosti krajiny?

Ruský vojak, vojna na Ukrajine, mŕtvy vojak, Andriivka

Rusi prišli o 350 000 vojakov, ale straty nahradili, uvádza britská rozviedka

24.02.2024 18:45

Potvrdené straty ruskej techniky presahujú 2 700 tankov a 5 000 bojových vozidiel a obrnených transportérov.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 164
Celková čítanosť: 1082896x
Priemerná čítanosť článkov: 6603x

Autor blogu

Kategórie