Parlament – najvyšší zákonodarný orgán, v ktorom prijímajú zákony volení zástupcovia ľudu a tým vytyčujú pre vládu mantinely, ktorými sa má štát uberať. Do parlamentu by mali byť volení najrozumnejší ľudia spoločnosti s čo najväčšími skúsenosťami, ktorí by boli zárukou, že činnosť parlamentu bude skutočne zameraná na blaho občanov a rozvoj štátu. Mali by to byť ľudia inteligentní a charakterní s vysokou morálkou, objektívni, ktorí by zaručovali, že parlament si bude čo najlepšie plniť svoje poslanie a tým zabezpečí i správne smerovanie štátu, ktorí sa čo najlepšie postará o svojich občanov. (Áno, občan sa má podľa možnosti postarať sám o seba, ale je veľké množstvo činností a služieb, ktoré poskytuje len štát a bez ktorých sa bežný občan o seba postarať nedokáže.)
Nebudem rozoberať, aké osoby sa nachádzajú v našom parlamente, nakoľko sme si ich tam zvolili. (Nakoľko aj to je diskutabilné, nakoľko nie je možné, aby tam boli napríklad za jednu stranu zvolení 8 poslanci z Bratislavy, 4 poslanci z Košíc a zo zvyšku republiky len 2. To je deformovanie demokratických volieb, ktoré spôsobuje jeden volebný systém, ktorý tým, čo sú pri moci, tak vyhovuje. )
Ale to správanie a morálka jednotlivých strán a poslancov, je hrozné a je zneúcťovaním nášho parlamentu a tým i občana. Uvediem zopár príkladov, ktoré sa dejú pomerne často, nakoľko naši poslanci si myslia, že sú nedotknuteľní a môžu „úplne“ všetko.
Ako je možné napríklad:
- Že počas prebiehajúcej schôdze, je v časti ,v ktorej má sedieť predsedníctvo parlamentu „len jedna osoba“ a aj to len tá, ktorá vedie schôdzu? (viď. foto nižšie)
-
- Čo je to za pracovnú morálku? Ako môžu vedieť, čo sa deje v pléne? Ako môžu reagovať? Žiadne výhovorky, že oni to sledovali na TV …. nemôžu obstáť. Skrátka nie sú na pracovisku. Ako môžu to potom žiadať od ostatných členov parlamentu? No nemôžu a tí to ani nedodržiavajú! Takže sú platení aj keď nie sú v práci, či na pracovisku! Zaslúžia si byť poslancami ,keď nepracujú tak, ako by mali a ešte sa nehanbia brať za to peniaze?
-
- Že počas prebiehajúcej schôdze, v časti v ktorej majú sedieť poslanci parlamentu „je ich zo 150 len 11“ a aj to spolu s poslancom, ktorý sedí na kresle v predsedníctve a vedie schôdzu? (viď. foto)
-
- Pýtam sa, ako môže parlament rokovať, keď v ňom v podstate nik nie je? Čo je to za morálku? Ako si plnia svoje povinnosti? No neplnia! Potom sa nečudujme, čo sa schvaľuje. Začo sú platení, keď nie sú na pracovisku? Ako je to možné? Prečo nemáme mechanizmus, ktorý by takýchto poslancov automaticky vymenil za takých, ktorí nechápu parlament len ako zdroj príjmu a informácií na „ďalšie využitie“? Načo sú nám takí poslanci? Len aby sme ich platili?
-
- Ak sa poslanca spýtate, prečo nebol na prejednávaní nejakého zákona, tak väčšinou odpovie ,že je plne informovaný, nakoľko on to „sledoval na TV zo svojej poslaneckej kancelárie, poslaneckého bufetu, mali zasadnutie poslaneckého klubu …… “ skrátka jedna prihlúpejšia výhovorka za druhou!
- No a čo my občania? Musíme byť s takým porušovaním plnenia svojich povinností zo strany poslanca a prihlúplymi výhovorkami ,prečo sa nezúčastnil prejednávania v pléne ,spokojní. Čo je to za systém, ktorý dané umožňuje? Čo je to za morálku a charakter danej osoby? Však ak to nechce robiť, tak načo tam je a na čo sa dal zvoliť za poslanca? Potom sa nečudujme, ako to na Slovensku vyzerá. Potrebujeme takýchto poslancov? Prečo nesedia doma pri TV, odkiaľ budú sledovať zasadanie parlamentu a len mesačne si skontrolujú, či im na účet nabehli peniaze? Takto má vyzerať výkon poslaneckého mandátu? No a pokiaľ ide o zasadnutie poslaneckého klubu, to by malo prebiehať mimo času, kedy jedná parlament.
- Dovolenky a služobné cesty členov parlamentu a to počas „doby zasadania parlamentu“.
-
- Čo je to za zvyk, chodiť na dovolenku počas zasadania parlamentu? Parlament má predsa parlamentné prázdniny! Okrem toho majú členovia parlamentu množstvo voľného času aj mimo parlamentných prázdnin, nakoľko parlament zasadá len malú časť z roka. To poslancom nestačí? Kto iný má také výhody a ani to im nepostačuje? Skrátka ……….. na to! Oni si to môžu dovaliť! No a služobné cesty by sa mali riadiť tým istým a to dobou, kedy parlament nezasadá. Ak by mala byť nejaká opodstatnená výnimka, tak prosím. Rozhodne by to však mali byť cesty zmysluplné a potrebné, nie charakteru „skontrolovať počet tučniakov v Patagónii“! Žiaľ takých dôležitých ciest obdobného charakteru je podľa mňa v parlamente veľa! Ale voliči zaplatia.
-
- No a tie rôzne machinácie a ohýbanie demokracie ,s ktorými v parlamente zabezpečujú tzv. „výkon demokracie“ tak to je hrôza pozerať.
-
- Zaprezentovanie sa, ale nehlasovanie. No čo je to za plnenie si svojich povinností a prístup k demokracii? Čo je to za intrigy a je úplne jedno, ktorá strana ich robí! Keď som prítomný ,tak hlasujem. Mám predsa možnosti, ktoré mi boli ako poslancovi dané a to hlasovať „ZA“, hlasovať „PROTI“, alebo sa „ZDRŽAŤ“ hlasovania. Tým jasne vyjadrím svoj názor a postoj!
- Sú prítomní, ale sa nezaprezentujú. Čo sú to za intrigy? Čo je to za krivenie demokracie? To sme na nejakom trhu? To takto čachrujeme so schôdzou, aby sa napríklad neotvorila? Tak buď sme prítomní a prezentujeme sa, alebo tam nie sme!
- Neprevzatie si hlasovacích lístkov. To je čo za prístup, že ak je hlasovanie tajné a vykonávané hlasovacími lístkami, tak aby som mal dôkaz, že som nehlasoval „za“, alebo „proti“, tak si jednoducho nepreberiem hlasovací lístok? To na to tam boli poslanci, ktorí tak robia volení? Aby špekulovali a robili podobné intrigy? Ak sa mám k niečomu vyjadriť tajným hlasovaním a to už ani nehovorím, že väčšinou ide o dôležité veci, tak sa hlasovaním musím vyjadriť, či s tým súhlasím, alebo nie! A nie aby som intrigoval a iným dokazoval, že som sa nepridal na jednu, či druhú stranu!
- Poslanec nevie, aký zákon sa prejednáva. Nie je predsa možné, že ak sa komentátor cez prestávku opýta poslanca ,aký zákon sa práve prejednáva, či za aký zákon práve hlasoval, tento nevie odpovedať! Na čo je tam taký poslanec? A v TV vysielaniach máme takých príkladov neúrekom.
- Poslanec nevie, za čo vlastne hlasuje. V šotoch vysielaných rôznymi spravodajskými TV mnoho krát vidíme, že poslanci zastupujúci jednotlivé strany parlamentu, dostávajú od svojich k tomu určených poslancov pri hlasovaní (zväčša) palcom na ruke pokyn, ako majú hlasovať. Poslanec predsa má hlasovať slobodne, podľa svojho slobodného svedomia a vedomia a nie na pokyn niekoho, ako robot! To v mnohých prípadoch korešponduje s tým, že poslanci skutočne nevedia o čom hlasujú a tlačia tlačidlá len ako roboti podľa pokynov zo svojich straníckych centrál. Potom ale nepotrebujeme poslancov!
- Poslanci nie sú k dostihnutiu. Jednou z prvoradých úloh poslanca je zúčastňovať sa aktívne zasadania parlamentu, navrhovať zákony, vyjadrovať sa k návrhom zákonov a prijímať zákony. Zvyšok času by sa mali venovať občanom svojho volebného obvodu. Niektorí z nich však sú pre občanov prakticky nedostihnuteľní. Ako potom môžu poznať problémy občanov, keď si ich nevypočujú?
- Jeden volebný obvod. Ako je možné, že napríklad strana majúca 20 poslancov má väčšinu poslancov z Bratislavy a Košíc, pričom prevažná časť okresov zo Slovenska tam nemá zastúpenie? Ako potom môžu poslanci danej strany vedieť, čo trápi obyvateľov jednotlivých okresov, ktorých je v súčasnosti na Slovensko okolo 79? Ako vedia ,čo potrebuje a čo trápi občana Brezna, Galanty, Hlohovca, Komárna, Levíc, Prievidze, Partizánskeho, Sabinova, Tvrdošína, Žarnovice, ……. . No nevedia a zdá sa, že ich to ani nezaujíma. Nuž ale, načo potom takých poslancov máme?
-
- Nehlasovanie za nejaký návrh, aj keď je dobrý len pre to, že ho podala „opozícia“.
-
- Čo je to za prístup? To si tam poslanci prihrievajú len svoju „polievočku“ a svojich strán? Ja som myslel, že sú tam pre ľudí . Ale oni to chápu evidentne inak! Nerozumiem, keď poslanec povie, že je to dobrý návrh, ale ho nepodporil z dôvodu, že ho podala opozícia a na ich poslaneckom klube sa dohodli, že práve preto nepodporia. Však to zdravý rozum neberie! Čo sme to za ľudia? Však parlament by nemal byť bojiskom politických strán v tom zmysle, že si budú robiť navzájom prieky. Mal by byť bojiskom, kde sa budú strany predbiehať s čo najlepšími návrhmi pre ľudí a taký návrh podporovať bez ohľadu na politickú príslušnosť. Ak tomu tak nie je, načo sú nám politické strany? Len aby bohatli určití ľudia? Na to ich nepotrebujeme!
-
- Takto by sa dalo pokračovať celé hodiny. Nechcem však čitateľa unudiť. Na záver by som len spomenul, že naši poslanci nie sú chudáci, ktorí by nemali prečo byť motivovaní robiť a plniť si svoje pracovné povinnosti dôsledne a poctivo. Spomeniem napríklad „len pár výhod ktoré požívajú“ a to žiaľ bez ohľadu na to, či pracujú tak ,ako by mali, alebo nie.
-
- Poslanecký plat. Tu sa rozhodne nemajú na čo sťažovať a pri schvaľovaní jeho zvyšovania nikdy na seba nezabúdajú. Súčasný plat bratislavských poslancov vrátane ich poslaneckých náhrad je okolo 6.600 € mesačne a plat mimo bratislavských je okolo 7.000 €. Samozrejme v prípade, že poslanec zastáva v rámci parlamentu ďalšie funkcie, náležia mu príslušné funkčné príplatky.
- Cene jedál v poslaneckom bufete. V minulosti sa preslávil ako bufet so „Škandalózne lacnou ponukou“. Popravde neviem ,ako je tomu dnes, ale v minulosti sa v tomto smere dokázali poslanci o seba dokonale postarať, nakoľko ceny tam predávaných jedál boli oproti bežným cenám ,ktoré platili rádový občania veľmi nízke. No a verím, že si nepohoršili.
-
- Myslím si, že naši poslanci majú všetky podmienky k tomu, aby výkon ich poslaneckého mandátu bol nimi vykonávaný kvalitne a len na nich záleží ,či je a bude vykonávaní skutočne „v prospech štátu a občanov, ktorí v ňom žijú“.
-
- Mali by však byť prijaté nejaké nové mechanizmy, ktoré by viac kontrolovali činnosť poslancov a nútili ich vykonávať svoj mandát skutočne slobodne a v prospech ľudí, bez straníckych obmedzovaní.
- Nie je možné, aby poslanec nevedel ,čo sa prejednáva, nebol prítomný na schôdzi, intrigoval len preto, že to je stranícky záujem a podobne.
- Takýchto poslancov nepotrebujeme a je jedno, z ktorej strany sú. Nie je normálne, že im ide plat a pre ľudí nič nerobia, dokonca si neplnia ani svoje povinnosti.
- Každý poslanec by si mal plniť svoje povinnosti obzvlášť zodpovedne a ak tomu tak nie je ,mal by byť nejaký mechanizmus, na základe ktorého by ho mohli občania odvolať. Pokiaľ tomu tak nebude, množstvo poslancov tam bude len do počtu a môžu sa nám takpovediac „smiať do očí“. Zaujímať ich začneme až pred novými voľbami a to nie je správne!
-
Zdroje:
- https://www.tiktok.com/@jedleee.productio/video/7437611945353579798?_r=1&_t=8rQVtQhdbCY
- https://www.tiktok.com/@hronyfuntv/video/7418205136511716641?_r=1&_t=8pzeR63bxD7
- https://tvnoviny.sk/domace/clanok/84384-parlamentny-bufet-bol-kedysi-znamy-skandalozne-lacnou-ponukou-takto-vyzera-teraz
Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory, či úvahy autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany žiadne neomylné tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.
Blog môže taktiež len zdieľať informácie o ktorých bloger nemá dôvod pochybovať, že sú pravdivé.
Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem.
Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.
No a na záver, vtip je vtip a slúži na zasmiatie, či pre dobrú náladu, aj keď niekedy môže odrážať krutú pravdu.
Eduard, prečo by to nerobili, keď MÔŽU? ...
Dovolím si poopraviť: "Ste" je... ...
výborný blog, +++++ ďakujem ...
Celá debata | RSS tejto debaty