Založ si blog

Podľa oficiálneho hodnotenia máme „najlepších sudcov“ – Kde je ale pravda?

Len pred pár minútami som napísal a zverejnil článok „Justičná mafia – Ak ju odhalíme, bude mať kto súdiť?“ – viď. nasledovný link (klikni tu).

Nečakal som taký búrlivý ohlas za takú krátku dobu. Volalo mi viacero známych potvrdzujúcich moje stanovisko, pričom mi skôr vytkli, že som bol veľmi, ale skutočne veľmi mierny a blog som písal zbytočne v rukavičkách.

Pozorne som si taktiež prečítal a blog Dr. Milana Španíra, ktorý vyšiel ani nie hodinu po mojom článku pod názvom „Potrebujeme pomoc zo zahraničia alebo Sudcu nemôže súdiť /náš/ sudca!“ a voľne nadväzoval na môj blog. S názorom pána Dr. Milana Španíra môžem len súhlasiť a to v plnom rozsahu.

Potrebujeme niečo spraviť a riešením môže byť aj spomínaná pomoc zo zahraničia, lebo „náš sudca“ skutočne neodsúdi „nášho sudcu“ podozrivého z korupcie, či iných trestných činov. Vládne tu nielen nezdravá a mimoriadne silná kolegialita, ale zrejme i to, že súdiaci sudca sa môže obávať aj toho, ako by to bolo, keby súdili aj jeho a tak si radšej necháva otvorené zadné vrátka.

Preto sa skutok buď nestane, alebo sa nájde množstvo poľahčujúcich okolností a rozsudky budú nie „mimoriadne prísne“ , ako by mali v prípade sudcov byť, ale naopak „mimoriadne mierne“, viac menej len symbolické.

Naopak ak sú súdené osoby nemajúce vysoké spoločenské postavenie (teda nie naši ľudia), tak tým dokážeme aj za pár jabĺk udeliť „slušný“ trest. Príkladov je mnoho, napr. p. V.Wänke bol za debničku jabĺk odsúdený na 3 roky. Mám však obavu, že tí, ktorí krivili celý systém spravodlivosti, podvádzali a kradli, dostanú miernejšie tresty, ak vôbec. Príkladom je tu napr. L.Bašternák, ktorý bol za miliónové podvody odsúdený len na 5 rokov.

Tak teraz nech súdny človek porovná 3 roky za debničku jabĺk a 5 rokov za odcudzené milióny! To je naše súdnictvo! To je naša spravodlivosť! To je rovnosť pred zákonom! A to ani nehovorím o prokuratúre (samozrejme česť poctivým prokurátorom).

Nechápem, ako sa môže v našej justícii diať to čo sa deje. Skutočne tomu nerozumiem. Ale keď počujem vyjadrenia rôznych sudcov, súdnych rád, senátov, ….. tak tomu začínam rozumieť a rozumieť celkom dobre. Počujem nie šepot, ale krik „Na nás nemáte„! V našom súdnictve sa zmeny bez zásahu štátu nedočkáme. A áno pravdepodobne budeme musieť požiadať o pomoc aj zahraničie tak, ako to uvádza v svojom blogu Dr. Milan Španír.

Keď má naše súdnictvo také problémy, z ktorých sa nevie dostať, nedalo mi, aby som si nepozrel „pracovné hodnotenia sudcov“, ktorí sú v súčasnej dobe vyšetrovaní orgánmi činnými v trestnom konaní . Bol som skutočne zvedaví, aké ich môžu mať.  A keďže som chcel byť objektívny, tak som navštívil oficiálnu stránku „Ministerstva spravodlivosti SR“, kde sú zverejnené oficiálne hodnotenia sudcov.

Mohol by som napísať, že som bol veľmi prekvapený, ale klamal by som. Nebol som vôbec prekvapený, len ma to utvrdilo len v tom že „Niečo je zhnité v štáte dánskom“ – použijúc slová zo Shakespearovho Hamleta. Všetci z týchto stíhaných sudcov, ku ktorých hodnoteniu som sa na stránke ministerstva dostal, boli hodnotení – no hádajte ako?? No predsa ako „VÝBORNÍ“ sudcovia. Takže takýto sú naši „výborní“ sudcovia. A čo si máme potom myslieť o tých sudcoch, ktorí by boli náhodou hodnotení horšie? A vôbec môže byť ešte niečo horšie? Pre názornosť prikladám zobrazenie hodnotenia jedného zo sudcov poslaného rozhodnutím špecializovaného súdu do väzby, ktorého som náhodne vybral (Zdroj web: HN z 15.03.2020 „Padlo rozhodnutie. Súd bude väzobne stíhať …..) – viď. obrázok.

Na základe uvedeného zistenia som sa rozhodol pozrieť len námatkovo na oficiálne hodnotenia ostatných sudcov slovenských súdov. Ako taký etalón som si zvolil Okresný súd Bratislava I, kde sa podľa medializovaných informácií vyskytlo viacero problémov a tak som predpokladal, že aspoň tam budú sudcovia hodnotení horšie – teda ak tie hodnotenia za niečo stoja. Ilúziu som si však nerobil ani tu. A dobre som spravil. Z 10 hodnotených sudcov bolo všetkých 10 hodnotených – no uhádnite ako. No predsa ako „VÝBORNÝ“. Že žartujem? Nie je to skutočne tak! – viď. obrázok.

 

A keď som si popozeral všetky zverejnené hodnotenia sudcov na Slovensku, tak som ostal v nemom úžase. Takmer všetci sudcovia sú hodnotení, ako „VÝBORNÝ“. Z toho vyplýva, že sú tu len 2 možnosti.

  1. Tá prvá možnosť hovorí o tom, že máme najlepších sudcov minimálne v celej Európe. Tým pádom nepotrebujeme, aby nám sem chodili pomáhať sudcovia zo zahraničia, ale skôr naopak môžeme sudcom členským štátov EU ponúknuť stáž na našich súdoch nech sa niečomu priučia. A veru sa majú čomu!
  2. Druhá možnosť hovorí, že tie hodnotenia nemajú žiadny zmyslel. Sú plné farizejstva, pokrytectva, falošnej kolegiality a princípu „ruka ruku myje“. Sú vypracovávané ako podľa šablóny a vôbec nemajú žiadny zmysel. Možno teda majú, aby si sudcovia mali dôvod obhajovať vysoké platy, nezaslúžené odmeny, či ďalšie výhody, ktoré z pohľadu výsledkov práce niektorých z nich sú rozhodne neopodstatnené.

Čo myslíte? Môže to ísť takto ďalej?

 

 

 

Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Európska únia nás systematicky ničí

21.11.2022

Európska únia nás systematicky ničí a poškodzuje všetky jej štáty! Je to úmysel, neschopnosť, alebo hlúposť jej čelných predstaviteľov? Od počiatku som bol zástancom EÚ. Danému projektu som veril a podporoval ho. Myšlienka mierovej spolupráce európskych krajín bola podľa mňa krok správnym smerom a mala viesť k zvyšovaniu životnej úrovne a bezpečnosti jej [...]

Nevadí ani vražda a pre istotu navrhneme imunitu.

18.11.2022

Je tomu už zopár mesiacov, čo sa udiala v priestoroch saudsko-arabského konzulátu v Istambule mimoriadne krutá vražda novinára Džamála Chášakdžího. Tento žil v exile v USA a na konzulát si prišiel len vymeniť doklady z dôvodu svadby. Vražda prebehla skutočne mimoriadne kruto, nakoľko po vražde mali jeho telo rozrezať a z priestorov konzulátu vyniesť po častiach v [...]

Len nás tam pustite a dôkazov bude ako húb po daždi

17.11.2022

Vojna na Ukrajine, je hroznou tragédiou pre jej obyvateľov, no nielen pre nich. Trpí ňou celá Európa. Len pred pár hodinami zasiahla územie Poľska raketa, o ktorej všetci vojnoví štváči hneď tvrdili, že išlo o ruskú raketu, ktorá zasiahla územie členského štátu NATO, že bola napadnutá územná celistvosť štátov NATO a že NATO by malo rázne odpovedať a aktivovať [...]

SR LOZ MZ vláda rokovanie lekári výpovede dohoda platy BAX

Lekárski odborári a vláda podpísali memorandum

30.11.2022 18:18

Dokument rieši financovanie zdravotníckych zariadení či zvýšenie počtu zdravotníkov.

Hakeem Jeffries

Demokratov prvýkrát v Snemovni povedie černoch

30.11.2022 18:12, aktualizované: 18:19

Hakeema Jeffriesa zvolili do funkcie jednohlasne.

HOAX Zelenskyj Cherson Video

HOAX: Šíri sa zmanipulované video z návštevy Volodymyra Zelenského v Chersone

30.11.2022 17:55

Zvuková stopa pôvodného videa sa líši od zmanipulovanej verzie.

IS, islamsky stat, mosul, irak

Vodcu Islamského štátu Kurajšího zabili. Strieda ho ďalší Kurajší

30.11.2022 17:02, aktualizované: 17:43

Abú Hasan Hášimí Kurajší ktorý stál na čele skupiny od marca, zahynul "v boji proti nepriateľom".

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 629115x
Priemerná čítanosť článkov: 5617x

Autor blogu

Kategórie