Založ si blog

Podľa oficiálneho hodnotenia máme „najlepších sudcov“ – Kde je ale pravda?

Len pred pár minútami som napísal a zverejnil článok „Justičná mafia – Ak ju odhalíme, bude mať kto súdiť?“ – viď. nasledovný link (klikni tu).

Nečakal som taký búrlivý ohlas za takú krátku dobu. Volalo mi viacero známych potvrdzujúcich moje stanovisko, pričom mi skôr vytkli, že som bol veľmi, ale skutočne veľmi mierny a blog som písal zbytočne v rukavičkách.

Pozorne som si taktiež prečítal a blog Dr. Milana Španíra, ktorý vyšiel ani nie hodinu po mojom článku pod názvom „Potrebujeme pomoc zo zahraničia alebo Sudcu nemôže súdiť /náš/ sudca!“ a voľne nadväzoval na môj blog. S názorom pána Dr. Milana Španíra môžem len súhlasiť a to v plnom rozsahu.

Potrebujeme niečo spraviť a riešením môže byť aj spomínaná pomoc zo zahraničia, lebo „náš sudca“ skutočne neodsúdi „nášho sudcu“ podozrivého z korupcie, či iných trestných činov. Vládne tu nielen nezdravá a mimoriadne silná kolegialita, ale zrejme i to, že súdiaci sudca sa môže obávať aj toho, ako by to bolo, keby súdili aj jeho a tak si radšej necháva otvorené zadné vrátka.

Preto sa skutok buď nestane, alebo sa nájde množstvo poľahčujúcich okolností a rozsudky budú nie „mimoriadne prísne“ , ako by mali v prípade sudcov byť, ale naopak „mimoriadne mierne“, viac menej len symbolické.

Naopak ak sú súdené osoby nemajúce vysoké spoločenské postavenie (teda nie naši ľudia), tak tým dokážeme aj za pár jabĺk udeliť „slušný“ trest. Príkladov je mnoho, napr. p. V.Wänke bol za debničku jabĺk odsúdený na 3 roky. Mám však obavu, že tí, ktorí krivili celý systém spravodlivosti, podvádzali a kradli, dostanú miernejšie tresty, ak vôbec. Príkladom je tu napr. L.Bašternák, ktorý bol za miliónové podvody odsúdený len na 5 rokov.

Tak teraz nech súdny človek porovná 3 roky za debničku jabĺk a 5 rokov za odcudzené milióny! To je naše súdnictvo! To je naša spravodlivosť! To je rovnosť pred zákonom! A to ani nehovorím o prokuratúre (samozrejme česť poctivým prokurátorom).

Nechápem, ako sa môže v našej justícii diať to čo sa deje. Skutočne tomu nerozumiem. Ale keď počujem vyjadrenia rôznych sudcov, súdnych rád, senátov, ….. tak tomu začínam rozumieť a rozumieť celkom dobre. Počujem nie šepot, ale krik „Na nás nemáte„! V našom súdnictve sa zmeny bez zásahu štátu nedočkáme. A áno pravdepodobne budeme musieť požiadať o pomoc aj zahraničie tak, ako to uvádza v svojom blogu Dr. Milan Španír.

Keď má naše súdnictvo také problémy, z ktorých sa nevie dostať, nedalo mi, aby som si nepozrel „pracovné hodnotenia sudcov“, ktorí sú v súčasnej dobe vyšetrovaní orgánmi činnými v trestnom konaní . Bol som skutočne zvedaví, aké ich môžu mať.  A keďže som chcel byť objektívny, tak som navštívil oficiálnu stránku „Ministerstva spravodlivosti SR“, kde sú zverejnené oficiálne hodnotenia sudcov.

Mohol by som napísať, že som bol veľmi prekvapený, ale klamal by som. Nebol som vôbec prekvapený, len ma to utvrdilo len v tom že „Niečo je zhnité v štáte dánskom“ – použijúc slová zo Shakespearovho Hamleta. Všetci z týchto stíhaných sudcov, ku ktorých hodnoteniu som sa na stránke ministerstva dostal, boli hodnotení – no hádajte ako?? No predsa ako „VÝBORNÍ“ sudcovia. Takže takýto sú naši „výborní“ sudcovia. A čo si máme potom myslieť o tých sudcoch, ktorí by boli náhodou hodnotení horšie? A vôbec môže byť ešte niečo horšie? Pre názornosť prikladám zobrazenie hodnotenia jedného zo sudcov poslaného rozhodnutím špecializovaného súdu do väzby, ktorého som náhodne vybral (Zdroj web: HN z 15.03.2020 „Padlo rozhodnutie. Súd bude väzobne stíhať …..) – viď. obrázok.

Na základe uvedeného zistenia som sa rozhodol pozrieť len námatkovo na oficiálne hodnotenia ostatných sudcov slovenských súdov. Ako taký etalón som si zvolil Okresný súd Bratislava I, kde sa podľa medializovaných informácií vyskytlo viacero problémov a tak som predpokladal, že aspoň tam budú sudcovia hodnotení horšie – teda ak tie hodnotenia za niečo stoja. Ilúziu som si však nerobil ani tu. A dobre som spravil. Z 10 hodnotených sudcov bolo všetkých 10 hodnotených – no uhádnite ako. No predsa ako „VÝBORNÝ“. Že žartujem? Nie je to skutočne tak! – viď. obrázok.

 

A keď som si popozeral všetky zverejnené hodnotenia sudcov na Slovensku, tak som ostal v nemom úžase. Takmer všetci sudcovia sú hodnotení, ako „VÝBORNÝ“. Z toho vyplýva, že sú tu len 2 možnosti.

  1. Tá prvá možnosť hovorí o tom, že máme najlepších sudcov minimálne v celej Európe. Tým pádom nepotrebujeme, aby nám sem chodili pomáhať sudcovia zo zahraničia, ale skôr naopak môžeme sudcom členským štátov EU ponúknuť stáž na našich súdoch nech sa niečomu priučia. A veru sa majú čomu!
  2. Druhá možnosť hovorí, že tie hodnotenia nemajú žiadny zmyslel. Sú plné farizejstva, pokrytectva, falošnej kolegiality a princípu „ruka ruku myje“. Sú vypracovávané ako podľa šablóny a vôbec nemajú žiadny zmysel. Možno teda majú, aby si sudcovia mali dôvod obhajovať vysoké platy, nezaslúžené odmeny, či ďalšie výhody, ktoré z pohľadu výsledkov práce niektorých z nich sú rozhodne neopodstatnené.

Čo myslíte? Môže to ísť takto ďalej?

 

 

 

Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Ja nad čím sa zamyslieť!

12.04.2024

Keď si zvážime, že už v roku 2019 bol jeden deň, kedy vzlietlo až viac ako 230 tisíc dopravných lietadiel, naša snaha o obmedzovanie spaľovacích motorov v motorových vozidlách je ozaj smiešna. Je nad čím sa zamyslieť! Zobrazená mapka znázorňuje aktuálny stav momentálneho zahustenia leteckej premávky v danom okamihu. Zdroj: TikTok – [...]

To čo sme zažili my – to už naše deti nemajú šancu!

10.04.2024

Dnes sa mi dostali do rúk staré fotografie, ktoré navodili pekné spomienky na krásnu mladosť, ktorú som prežil a tak mi dovoľte trochu nostalgie. Začalo to fotografiami rôznych výrobkov z mojej mladosti, avšak najväčšie spomienky vyvolala fotografia zverejnená na videu z tanečných, ktorými si v danej dobe prešiel hádam každý mladý chlapec, či dievča. Bol začiatok [...]

Toto Vám nezabudnem, alebo vrchol arogancie v priamom prenose!

07.04.2024

Dúfam, že tento blog vydrží na titulke aspoň 30 minút a nie, ako môj posledný blog. Voľby sú za nami a dopadli ako dopadli. Ako obyčajne, časť obyvateľov je spokojná a časť nie. Voľby sú teda za nami a spoločnosť by sa mala ukľudniť a nie pokračovať v delení na zlých a dobrých, či inom. Všetci sme obyvatelia tejto krajiny a žabo-myšie vojny politikov a delenie [...]

Medveď

V košickej zoo sa Xene narodilo medvieďa Ares

19.04.2024 13:08

Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program.

izrael, palestína, západný breh jordánu, evakuácia, amona

EÚ po prvý raz uvalila sankcie na izraelských osadníkov pre útoky na Palestínčanov

19.04.2024 13:07, aktualizované: 13:20

Palestínčania chcú, aby Západný breh bol súčasťou ich budúceho štátu.

Rudolf Huliak

SaS podá návrh na odvolanie Huliaka z postu predsedu výboru

19.04.2024 13:00

Hlina tvrdí, že podnet bude musieť byť zaradený na rokovanie a musí byť o ňom rozprava.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 168
Celková čítanosť: 1099332x
Priemerná čítanosť článkov: 6544x

Autor blogu

Kategórie