Založ si blog

Ako si Rómovia sami sebe prideľovali finančné prostriedky a štát mlčal.

 

Malo to byť transparentné prideľovanie finančných prostriedkov prostredníctvom výberovej komisie. Čo však, keď si komisia prideľuje finančné prostriedky sama svojím členom a akoby to nestačilo, ešte aj dieťaťu jedného z jej členov?

 

Tento prípad siaha už niekoľko rokov späť, je však stále aktuálny a jeho dozvuky sa prejavujú aj v súčasnosti.

V rámci Operačného programu „Ľudské zdroje“, bolo už v roku 2018 alokovaných takmer  400 miliónov € na inklúziu Rómov. (*1) – Myslím si, že ide o značnú sumu, využitie ktorej by sa malo dôsledne kontrolovať, aby bola použitá skutočne na ciele, na ktoré bola a je určená. Teda, aby vynaloženie týchto nemalých finančných prostriedkov malo zmysel a nešlo len o zbytočne vyhodené peniaze, prípadne ich rozkradnutie, ako to už u nás býva dobrým zvykom.

Ešte v roku 2017 bol schválený „Fond na podporu kultúry národnostných menšín“, ktorému bolo pridelených 8 miliónov € na podporu rôznych programov. Aby nedochádzalo k diskriminácii, či inému znevýhodňovaniu niektorej z 13 menšín, bolo po prvý krát rozhodnuté, že tieto peniaze si budú menšiny rozdeľovať samé tam, kde to budú najviac potrebovať.

Ako jediná problematická sa javila rómska národnostná menšina.  Napríklad v  rómskej komisii, ktorá rozdeľovala 700 000 € boli dvaja súrodenci a to L.Richter a M.Richterová, ktorí žiadali peniaze pre svoje neziskovky a skutočne ich aj dostali. Konkrétne L.Richter dostal 102 888 € a M.Richterová 18 650 €. Ako by to nestačilo syn L.Richtera dostal ešte 20 700 €. Ďalším členom komisie prideľujúcej finančné zdroje bol D.Váradi a Z.Gazsová, pričom ani títo nevyšli takpovediac nasucho. D.Váradi dostal na jemu blízku neziskovku 19 000 € a Z.Gazsová dostala na jej blízku neziskovku 37 000 €. Jediným členom komisie prideľujúcej tieto finančné prostriedky o ktorej nie je známe, že by bola na seba, či sebe blízke osoby čerpala nejaké finančné prostriedky bola jej posledná členka J.Ľuptáová. (*2)

Donedávna štát veľmi štedro v sume okolo 190 0000 € podporoval rómsky projekt dvoch zrejme „šikovných“ aktivistov, nakoľko na základe ich „akože projektu“ malo vzniknúť prvé rómske rádio „ROMA“, ktoré malo vysielať vo viacerých veľkých mestách. Samozrejme, ako to už býva na Slovensku zvykom, peniaze zmizli a rádio kde nič tu nič. V súč. dobe už nemá ani licenciu a malo by  byť prepísané na viac menej nemajetnú osobu z rómskej kolónie. Skrátka tak, ako je to na Slovensku zvykom. (*3)

A čo naše orgány, polícia, či prokuratúra. Môžem len zopakovať, že tak, ako je to na Slovensku zvykom. Skrátka nič – teda aspoň pokiaľ viem.

Na Slovensku sa už desaťročia vynakladajú značené finančné prostriedky na pomoc Rómom. Je to skutočne oblasť v ktorej sa je potrebné angažovať a snažiť sa pomôcť. Žiaľ nie je vidieť takmer žiadne výsledky. V najlepšom prípade sú financie mnoho krát dávané na rôzne nezmyselné projekty, ktoré sú od začiatku odsúdené na nezdar. A v tom horšom sa, ako je to na Slovensku zvykom peniaze jednoducho vyparia. Bolo a už nie je.

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

 

*1 – „Monitorovacia správa občianskej spoločnosti o implementácii národnej stratégie integrácie Rómov na Slovensku“ http://cvek.sk/wp-content/uploads/2018/04/SK-reportcely-final.pdf

*2 – „Dotácie rozdávali brat a sestra, dostal i syn“ http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/rudolf-sivy-dotace-rozdavali-bratr-a-sestra-ziskal-i-syn

*3 – „Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade“ https://www.aktuality.sk/clanok/804679/romske-radio-zobralo-dotacie-za-190-tisic-eur-skoncilo-prepisane-v-osade/

4. cenová skupina, alebo čo za etalóny morálky nám to vládnu?

25.07.2020

Som už na svete nejakú tú dobu, takže som si nerobil žiadne ilúzie, ako je to s našimi čelnými predstaviteľmi a to od prezidentov, cez predsedov parlamentov, poslancov, vládu a tak by som mohol cez štátnych tajomníkov pokračovať ďalej. Vieme o tom, že títo ľudia poväčšine nie sú na tom najlepšie nielen po vzdelanostnej stránke, ale hlavne po morálnej. Nerobia [...]

Keď nie sú peniaze na zdravotníkov – školy – dôchodky . . . . . na podporu LGBTI ich je ich neúrekom!

07.07.2020

Krajina ekonomicky krváca a Pellegríni podporuje LGBTI, Islam, migrantov a iné obdobné hnutia, iniciatívy, ….. . Podľa práve publikovaných informácií (*1) schválila deň pred voľbami vláda vedená P.Pellegrínim dotácie za vyše 700 000 € na podporu „LGBTI“ agendy, Islamu na Slovensku a utečencom a to pod hlavičkou podpory ľudských práv na rok 2020. [...]

Čo sa to stalo z nášho Slovenska? Čo sa to stalo z nás za ľudí?

27.06.2020

Kam to speje? Ľudia sú nervózni, nemajú na nič čas a nekomunikujú spolu. Na niektoré veci už rezignovali. Donedávna bol celý náš štát obsadený rôznymi mafiánskymi skupinami, ktoré za sebou zanechali stovky mŕtvych. Nechýbala ani hromadná vražda až 10 osôb, o ktorej písali médiá nielen v Európe, ale i v USA. Surovosť ktorou boli niektoré vraždy [...]

Donald Trump

Trump: Moje znovuzvolenie si neželá Rusko, Čína ani India

08.08.2020 15:00

Americký prezident to uviedol v komentári k vyhláseniu šéfa americkej spravodajskej služby o pokusoch cudzích štátov ovplyvniť výsledky prezidentských volieb v USA.

Boris Kollár

Smer a Dobrá voľba poukázali na zmluvu medzi štátom a firmou Borisa Kollára

08.08.2020 13:02, aktualizované: 14:38

Ide o zmluvu medzi spoločnosťou, ktorá je vlastníkom Fun rádia, jej jediným vlastníkom je Kollár, a spoločnosťou Tipos, ktorej 100-percentným vlastníkom je Ministerstvo financií, teda štát.

Libanon Bejrút výbuchy obete Rusko pomoc materiálna

Po výbuchoch v Bejrúte pátrajú po 60 nezvestných, stav 120 zranených je kritický

08.08.2020 12:25

Výbuch v bejrútskom prístave bol podľa všetkého spôsobený vznietením 2750 ton dusičnanu amónneho — chemikálie používanej pri výrobe výbušnín a hnojív.

Maurícius / Loď /

Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze

08.08.2020 11:27, aktualizované: 13:39

Vláda afrického štátu vyhlásila stav environmentálnej núdze po tom, čo z poškodenej nákladnej lode, ktorá uviazla na plytčine pri pobreží ostrova, začali unikať ropné látky.

eduard

S vekom zvyčajne prichádza múdrosť. (Oscar Wilde)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 245239x
Priemerná čítanosť článkov: 5981x

Autor blogu

Kategórie