Založ si blog

To snáď nie, pán policajný preziden!

 

Kto môže požičať 7 miliónov € aj keď ich nemá z kade mať?

A všetko je v poriadku!

 

Práve som si vypočul pre mňa  nečakanú tlačovú besedu dočasného policajného prezidenta Petra Kovaříka, ktorú zvolal na vysvetlenie niektorých skutočností, ktoré sa zjavili v niektorých médiách. Hovoril dosť neurčito, no z jeho vystúpenia som vyrozumel, že zrejme ide o práve rezonujúci prípad Viktora Stromčeka, bývalého funkcionára strany Smer, o ktorom vyšlo najavo, že svojmu kamarátovi požičal „7 miliónov €“, pričom jeho príjmy mali byť len 250 000 €, takže je jednoznačné, že takú sumu peňazí nemal odkiaľ legálne získať (*1)

 

To by sa však dočasného policajného prezidenta P.Kovaříka nemalo týkať, keby …. .

Keby pán Kovařík predtým na základe nominácie strany Smer a bývalého predsedu vlády Róberta Fica nezastával v minulosti a to v podstate od roku 2010 funkcie, ako napríklad: Riaditeľ boja proti korupcii, Riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu Úradu vlády SR, Riaditeľ Kancelárie Bezpečnostnej rady na Úrade vlády SR,  ako i Vedúci protikorupčného úradu vlády SR. Skrátka náplňou každej jeho funkcie bol „Boj proti korupcii“.  Avšak tak, ako je tomu u nás zvykom, samozrejme bez žiadneho výsledku – možno len s tým, že si za odmenu v rokoch 2013 až 2017 odskočil do Washingtonu D.C. kde bol policajným pridelencom.

Poďme ale bližšie k tomu KEBY.

Vyšlo najavo, že keď pán Kovařík zastával takéto dôležité funkcie, z ktorých mal riadiť boj proti korupcii dostal do rúk od bl. nemenovanej právničky  pomerne komplexný materiál, ktorý pravdepodobne dokazoval trestnú činnosť zrejme pána Stromčeka, či iných osôb okolo neho.

Čo sa však s týmito materiálmi stalo? No ako je u nás zvykom NIČ. Pán Kovařík sa vyjadril, že materiály boli preskúmané a keďže o ničom nehovorili, tak ich založil pre operatívne potreby, aby boli k dispozícii, ak by ich bolo v budúcnosti potrebné využiť. Samozrejme materiály ležali založené a hádajte čo sa s nimi stalo. Áno uhádli Ste, boli zničené. Takže teraz, keď by boli potrebné ,už nie sú. Vyjadrenie pána dočasného prezidenta Kovaříka, že sa budú teraz skúmať veci okolo ,sú len výsmechom, nakoľko keď sú písomné doklady zničené, tie už nemožno nahradiť. A o tom on dobre vie. Zrejme si za Fica dobre robil svoju prácu. Len nerozumiem,prečo práve jeho poveril MV SR Mikulec dočasným výkonom funkcie policajného prezidenta. Prichádzajú mi do úvahy len dve možnosti a to jedna horšia ako druhá. Prvou je to, že Matovič skutočne je zúfalý, nakoľko vo svojich radoch nemá žiadnych odborníkov a chytá sa teda aj povestnej slámky. Druhou možnosťou je, že sa mu páčilo, ako poctivo pán Kovařík za Fica na úseku korupcie „zametal“ a chce v tom pokračovať. Však prečo nie.

Z vystúpenia pána dočasného policajného prezidenta Kovařika ma zaujala aj ďalšia skutočnosť, pričom si myslím, že ide o dosť závažný fakt. Na dotaz novinárov, či už je vytvorený nejaký špeciálny tým vyšetrovateľov, ktorí by sa venovali vypočúvaniu v súčasnosti zadržaného Ľudovíta Makoa, bývalého šéfa daňovej kriminálky, ktorý sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedať, pričom už z jeho prvej výpovede je zrejmé, že môže odkryť rozsiahlu korupčnú, ale i inú trestnú činnosť siahajúcu do vysokých miest, policajný prezident Kovařík odpovedal v zmysle, že doposiaľ takýto tým menovaný nebol. Na čo polícia čaká, keď Mako je zadržaný už takmer mesiac. Je známe, že v takýchto prípadoch je potrebné zriadiť vyšetrovací tým čím skôr a začať vyšetrovať a to z mnohých dôvodov. Jedným z hlavných je skutočnosť, že páchatelia ,o ktorých činnosti chce zadržaný vypovedať o tom vedia a nakoľko sú na slobode, budú sa snažiť realizovať opatrenia, aby čo najviac sťažili vyšetrovanie a zakryli stopy. Čim dlhší čas sa im ponechá, tým je vyšetrovanie náročnejšie, dlhšie a je väčšia pravdepodobnosť, že nebude úspešné.

No to ale naši „experti“ dobre vedia a zrejme im to tak vyhovuje. Pritom to nehne ani ministrom vnútra Mikulcom, ani predsedom vlády Matovičom. Hlavne Mikulec, ako minister vnútra, by mal v takomto prípade konať a neschopného policajného prezidenta usmerniť. Mikulec je však podľa jeho dlhodobého konania po odbornej stránke slabým ministrom.

No neviem, ak to pôjde takto ďalej, tak z boja proti korupcii bude len kopu kriku, ale „skutek utek“ – teda bez výsledku.

Záujem na boji s korupciou zrejme nie je až taký veľký, ako sa deklarovalo. Je to vidieť aj na majetkových priznaniach pre politikov, ktoré mali byť zobjektívnené a sprísnené tak, ako to navrhujú pre sudcov. Z kuloárov sa však dozvedáme, že u politikov už nie je vôľa, aby si to pre seba schvaľovali.

Nuž čo, sme na Slovensku.

 

 

*1 – https://www.youtube.com/watch?v=Aix79qhGXro

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Európska únia nás systematicky ničí

21.11.2022

Európska únia nás systematicky ničí a poškodzuje všetky jej štáty! Je to úmysel, neschopnosť, alebo hlúposť jej čelných predstaviteľov? Od počiatku som bol zástancom EÚ. Danému projektu som veril a podporoval ho. Myšlienka mierovej spolupráce európskych krajín bola podľa mňa krok správnym smerom a mala viesť k zvyšovaniu životnej úrovne a bezpečnosti jej [...]

Nevadí ani vražda a pre istotu navrhneme imunitu.

18.11.2022

Je tomu už zopár mesiacov, čo sa udiala v priestoroch saudsko-arabského konzulátu v Istambule mimoriadne krutá vražda novinára Džamála Chášakdžího. Tento žil v exile v USA a na konzulát si prišiel len vymeniť doklady z dôvodu svadby. Vražda prebehla skutočne mimoriadne kruto, nakoľko po vražde mali jeho telo rozrezať a z priestorov konzulátu vyniesť po častiach v [...]

Len nás tam pustite a dôkazov bude ako húb po daždi

17.11.2022

Vojna na Ukrajine, je hroznou tragédiou pre jej obyvateľov, no nielen pre nich. Trpí ňou celá Európa. Len pred pár hodinami zasiahla územie Poľska raketa, o ktorej všetci vojnoví štváči hneď tvrdili, že išlo o ruskú raketu, ktorá zasiahla územie členského štátu NATO, že bola napadnutá územná celistvosť štátov NATO a že NATO by malo rázne odpovedať a aktivovať [...]

SR LOZ MZ vláda rokovanie lekári výpovede dohoda platy BAX

Lekárski odborári a vláda podpísali memorandum

30.11.2022 18:18

Dokument rieši financovanie zdravotníckych zariadení či zvýšenie počtu zdravotníkov.

Hakeem Jeffries

Demokratov prvýkrát v Snemovni povedie černoch

30.11.2022 18:12, aktualizované: 18:19

Hakeema Jeffriesa zvolili do funkcie jednohlasne.

HOAX Zelenskyj Cherson Video

HOAX: Šíri sa zmanipulované video z návštevy Volodymyra Zelenského v Chersone

30.11.2022 17:55

Zvuková stopa pôvodného videa sa líši od zmanipulovanej verzie.

IS, islamsky stat, mosul, irak

Vodcu Islamského štátu Kurajšího zabili. Strieda ho ďalší Kurajší

30.11.2022 17:02, aktualizované: 17:43

Abú Hasan Hášimí Kurajší ktorý stál na čele skupiny od marca, zahynul "v boji proti nepriateľom".

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 629093x
Priemerná čítanosť článkov: 5617x

Autor blogu

Kategórie