Hanba!

Dnešného dňa, t.j. 8. mája 2023, sme oslavovali 78. výročie ukončenia II. svetovej vojny. Vojny, počas ktorej prišlo o život viac, ako 50 miliónov ľudí, takže ju možno zaradiť medzi najväčšie tragédie ľudstva. Všetci čelní predstavitelia európskych národov na tento okamih spomínajú s patričnou úctou a tomu zodpovedajú aj štátne spomienkové akty. Výnimkou je hádam len Slovensko, kde sa po prvý krát čo sa pamätám čelní predstavitelia štátu danej udalosti podľa mňa nevenovali s patričnou úctou.

Slávnostného aktu, ktorý sa nekonal na Slavíne, kde sú hroby našich sovietskych osloboditeľov spolu s obeťami hádam zo všetkých národov Európy, ale pri hrobe neznámeho vojaka (možno práve zo štátu, ktorý vojnu rozpútal), sa zúčastnila prezidentka, bývalý predseda vlády, a zopár bývalých ministrov. Celé to malo komorný charakter, neadekvátny významnej udalosti, ktorej dátum sme si pripomínali. Ako keby sme sa hanbili.

Najbližším národmi s ktorým sme roky žili v jednom štáte sú Češi a Moraváci. Aj keď ich súčasný prezident je jednoznačne protirusky zameraný oslavy prebiehajúce v Českej republike boli dôstojné a úmerné udalosti, ktorú sme si pripomínali. Vážnosť im dodávala nielen účasť čelných politických predstaviteľov, cirkvi, zvolené miesto, organizácia, ale i vojenské zastúpenie.

Je hanbou, že oslavy takéhoto významného dátumu prebehli na Slovensku takýmto komorným spôsobom. Také nedôstojné to bolo po prvý krát čo si pamätám.

Situáciu zachraňovali len oslavy jednotlivých politických strán konané napríklad na Slavíne, v Banskej Bystrici, či iných mestách. Tam ľudia vedeli o čo ide, nakoľko sa ich zúčastnili v hojnom počte.

Však pozrime sa na to, ako to vyzeralo na oslavách v ČR a SR.

Príklad osláv z ČR:


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Dôstojné miesto konania.


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Dôstojné vojenské zastúpenie.


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Dôstojné vojenské zorganizovanie.


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Prítomnosť čelných predstaviteľov štátu, vrátane zástupcu cirkvi.


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Dôstojnosti dodávala prítomnosť a správanie prezidenta štátu.


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Prezident s čelnými prddstaviteľmi štátu.


Zdroj: Spravodajská ČT 24
Prelet vrtuľníkov s dýmom vo farbách trikolóry.

 

No a na Slovensku:


Zdroj: Pravda.
Komorný charakter osláv na mieste kde nemali byť.


Zdroj: Pravda.
Komorný charakter osláv na mieste kde nemali byť.


Zdroj: Spravodajská TA3
Komorný charakter osláv na mieste kde nemali byť.

 

Vyhlásenie:
Tento článok vyjadruje len názory, či úvahy autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany žiadne neomylné tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.
Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem. 

Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.

Nemali by mať niektorí funkcionári počítačky bankoviek?

26.03.2026

Neviem, ale vychádza mi z toho, že zrejme by bolo najlepšie keby niektorí poslanci, či funkcionári vlastnili svoju osobnú POČÍTAČKU BANKOVIEK. A to nie hocijakú, ale s výkonným motorom – nielen preto, aby sa pri častom a dlhodobom používaní neprehrievala a nepokazila, ale aj preto, aby sa pri počítaní peňazí nik neunavil či nepomýlil. Prvýkrát sme o takomto [...]

EÚ je v niektorých prípadoch rýchla, ako keby ste si dali črpák žinčice!

24.03.2026

V niektorých prípadoch je EÚ rýchla, ako keby ste si dali „žinčice“! Dňa 23. 03. 2026 schválila vláda SR systém dvojitých cien nafty na čerpacích staniciach. Cieľ je jasný – obmedziť tzv. „palivovú turistiku“, teda situáciu, keď v čase nedostatku prichádzajú zahraničné kamióny a vozidlá odčerpávať naše zásoby. Ide o logické opatrenie: zabezpečiť, aby [...]

Koniec európskej dominancie? Rusko mení pravidlá hry! – alebo – Európa v pasci: Čo stratí EÚ a čo získa Rusko!

21.03.2026

Rusko si začína uvedomovať, že štáty EÚ nemajú záujem o korektné vzťahy a vzájomnú spoluprácu s Ruskou federáciou (RF). Naopak, podporujú vojnu na Ukrajine, a to či už finančne, ekonomicky, vojensky, ale i politicky, pričom je vidieť, že hľadajú všetky možné spôsoby, aby RF úplne zničili, a keď sa to nepodarí, tak aspoň čím viac poškodili a rozložili. [...]

zelenskyj

Kyjev ponúkol Moskve energetické prímerie, návrh odovzdali Američania

06.04.2026 21:39

Ukrajinský prezident už skôr uviedol, že Ukrajina je pripravená pristúpiť na prímerie počas veľkonočných sviatkov, prípadne k energetickému prímeriu.

Robert Fico

Fico: Bojujeme za sprevádzkovanie Družby. USA strácajú kontrolu nad vojnou v Iráne a situácia s ropou a plynom sa naďalej zhoršuje

06.04.2026 21:28

Premiér si pripomenie boj proti fašizmu v Bratislave, Dachau aj v Moskve.

Trump US Iran

Irán môžeme zničiť počas jedinej noci, hrozí Trump. Podľa Hegsetha čaká krajinu najhoršie bombardovanie od začiatku vojny

06.04.2026 20:25, aktualizované: 23:20

Prezident USA tiež informoval, že na záchrane posádky zostrelenej stíhačky sa podieľalo vyše 170 lietadiel.

Srbsko Maďarsko plynovod výbušniny nález Kanjiža

Šéf srbskej plynárenskej spoločnosti Srbijagas: Cieľom výbušnín v Kanjiži bolo zanechať Maďarsko a Slovensko bez plynu

06.04.2026 19:30

Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu oznámil, že armáda a polícia našli výbušniny „niekoľko stoviek metrov“ od plynovodu vedúceho do Maďarska.