Dôchodcovia – Vám to musí stačiť!

 

Veľmi negatívne vnímam pomoc vlády vo vzťahu k naším seniorom, ktorých v počiatkoch pandémie oslovil náš premiér Matovič, ako „deduškovia“ a „babičky“. Vláda a celá koalícia síce hovorí, ako je potrebné seniorov chrániť a robiť všetko pre to, aby neochoreli, avšak zdá sa mi to, ako pokrytectvo.

Prečo? No preto, že našich dôchodcov nútia očkovať v súčasnej dobe už dlhšiu dobu spochybňovanou vakcínou od spoločnosti „AstraZeneca“.

Najskôr samotný výrobca danej vakcíny doporučoval, aby bola používaná pre osoby maximálne s vekom do 55 rokov, teda pre mladšie osoby. Je pravdou, že neskôr toto vekové obmedzenie navýšil. Keď však takéto obmedzeniu pri jej uvádzaní na trh zaviedol, zrejme vedel čo robí a nejaký dôvod tam bol. Vstup danej vakcíny na trh bol veľmi problematický, nakoľko okrem rôznych závažnejších komplikácii po jej aplikovaní bolo zaznamenaných aj viacero úmrtí, ktoré síce zatiaľ nie je možné na 100% spájať s podaním  danej vakcíny, nakoľko neboli ešte dôsledne prešetrené, avšak nie je možné súvis s padaním tejto vakcíny ani vylúčiť. Fakt je jeden a to, že po podaní vakcíny títo ľudia zomreli. Či bolo príčinou samotné podanie, to sa musí prešetriť.

Nebolo bez príčiny, že mnohé štáty ako napríklad Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Španielsko, Portugalsko, Slovinsko, Lotyšsko,  Švédsko, Holandsko, Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko a Írsko, ohlásili pozastavenie očkovania touto vakcínou. Venezuela zasa oznámila, že použitie tejto vakcíny na svojom území nepovolí a to aj napriek tomu, že mala dostať 1,4 až 2,4 milióna dávok tejto vakcíny.

Je síce pravdou, že niektoré štáty po ubezpečení EMA, že vakcína je bezpečná a jej pozitíva prevyšujú jej negatíva,  v očkovaní začali pokračovať. Formuláciu tohto ubezpečenia však vôbec nepovažujem za jednoznačnú a takú, ktorá by jednoznačne, bez skrytých náznakov použitie vakcíny potvrdzovala. Je to všetko šité horúcou ihlou a snahe presadiť použitie danej vakcíny, pričom napr. k ruskej vakcíne, ktorá je zrejme veľmi kvalitná, sa EMA stále nevyjadrila (možno preto, že ako povedal náš minister zahraničných vecí Korčok, je to zbraň hybridnej vojny, ….).

Nie je náhodou, že Francúzi nám „darovali“ niekoľko tisíc vakcín AstraZeneca, za čo sme im boli veľmi vďační. Predstavitelia nášho štátu však, akoby boli slepí a nevideli, že vo Francúzsku sa obyvatelia danou vakcínou hromadne odmietajú očkovať a to práve pre jej nízku účinnosť, pomerne vážne vedľajšie účinky a podozrenia, že po jej podaní došlo k úmrtiu očkovaných.

Ono, podobná situácia bola aj u nás. Vakcína AstraZeneca, bola určená na očkovanie učiteľov. Títo však po tom, čo  zaočkovaní dostali závažnejšie vedľajšie účinky, ako i smrti jednej učiteľky, očkovanie odmietli, takže štátu ostalo značné množstvo vakcíny.

No a čo s tou vakcínou? No predsa ŚUP DôCHODCOM. Tí sa predsa brániť nebudú, tých oblbneme ako chceme. A tak smelo očkujeme AstrouZenecou dôchodcov.

Úsmevné bolo pritom počúvať predsedu parlamentu Borisa Kollára, ktorého keď sa v TV pýtali, čím sa dá zaočkovať, odpovedal nejako v tom zmysle, že to je jedno, aká vakcína bude voľná takou sa dá zaočkovať. Pár hodín po tom bol v TV odvysielaný šot, v ktorom redaktor uviedol, že sa podarilo z NR SR získať zoznam poslancov, ktorí sa chceli dať prednostne zaočkovať, pričom pri Kollárovom mene bola poznámka v nasledovnom zmysle:  „Má záujem zaočkovať vakcínou PFIZER“. Zrejme aj pán Kollár vsádza na istotu a vakcínou od AstraZeneca sa očkovať nechce.

Takže keď je potrebné minúť vakcínu, ktorá oprávnene nemá najlepšie meno u verejnosti a spôsobuje minimálne časté a závažnejšie vedľajšie účinky, ak nie smrť, tak na rade sú dôchodcovia. Tí „deduškovia“ a „babičky“, o ktorých ochrane Matovič tak blúzni.

Oproti tomu, ak sa majú očkovať „ťažko pracujúci“ a finančne slabo ohodnotení naši poslanci, či iní funkcionári, ich rodiny, či známi, prídu na rad vakcíny od iných výrobcov, ktoré takéto závažné problémy na zdraví očkovaných nevykazujú.

V súčasnej dobe je očkovanie síce zrejme jediný spôsob, ako poraziť pandémiu, na druhej strane by však malo byť umožnené, aby si druh vakcíny, ktorou bude očkovaný mohol zvoliť každý sám a to aj naši seniori.

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

 

K upáleniu došlo! Verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva.

22.08.2025

Aj keď zmenou postoja amerického prezidenta Trumpa k Ukrajine, dochádza k čiastočnému posunu v názoroch a postojoch k danému konfliktu, v konaní EÚ sa to prejavuje len symbolicky. Ten posun tu síce tiež je, no je len takpovediac „milimetrový“. Najväčšie krajiny EU stále tvrdohlavo pchajú peniaze a zbrane do daného konfliktu, ako by ich mali na rozdávanie. Na [...]

Zadržanie osoby podozrivej z účasti na vyhodení plynovodov Nord Stream.

21.08.2025

Dnes prebehli hlavne v médiách mimo Slovenska informácie o zadržaní Ukrajinského štátneho príslušníka, ktorý sa mal podieľať na „odpálení“ plynovodov NORD STREAM. K zadržaniu došlo v taliansku na žiadosť nemeckej prokuratúry. Nebudem sa o danej skutočnosti viac rozpisovať, nakoľko sa jej okrem svetových médií výnimočne venovali aj niektoré slovenské [...]

Zaslúžený plat! alebo Krásna krajina plná spokojných ľudí!

12.08.2025

Na sociálnych sieťach boli takto názorne zverejnené platy prezidentov niektorých európskych krajín. Je správne, že Slovenský prezident má najvyšší plat, nakoľko Slovensko ja najväčšia európska krajina s vysoko najvyšším počtom obyvateľov spomedzi európskych štátov. Samozrejme, že popri tom sme aj krajina s najvyššou životnou úrovňou, či najkvalitnejšou [...]

Trochu inak s Adelou 14.03.2025 Zuzana Caputova  4

Oznámili finalistov Ceny Václava Havla, v porote je aj Zuzana Čaputová

26.08.2025 16:30

Skutočnosť, že aj v roku 2025 čelíme porušovaniu ľudských práv, ukazuje, aké dôležité je o týchto prípadoch hovoriť.

Petr Pavel, prezident Českej republiky

Pavel: Je predčasné si myslieť, že mier na Ukrajine je na dosah

26.08.2025 16:25

Iniciatíva prezidenta Trumpa v rokovaní o Ukrajine znamená podľa prezidenta Petra Pavla dôležitý posun.

10 madar s dronom

Kto stojí za údermi na Družbu, ktoré nahnevali Orbána? Maďar, čo prevzal velenie nad samovražednými vtákmi

26.08.2025 16:00

Robert Brovdi má maďarskú národnosť, ale orbánovci ho musia mať v zuboch. Kto je ukrajinský major, ktorý riadil útoky na ropovod Družba?

Black Cloud

Festivalom v USA sa prehnala púštna búrka. Zničila „Čierny mrak“ ukrajinského umelca

26.08.2025 15:15

Inštalácia mala evokovať atmosféru vojny, ktorú vedie Rusko proti Ukrajine.