Založ si blog

Chyba, ktorá nás môže poriadne zabolieť!

 

Potravinová sebestačnosť Slovenska.

 

Na hraničných priechodoch, ale i pred nimi, je čoraz častejšie vidieť dlhé rady kamiónov, z ktorých mnohé vezú aj to, čo berieme ako úplnú samozrejmosť a moc sa nad tým ani nepozastavujeme.

Áno, sú to kamióny zásobujúce potravinami naše obchody. Kamióny pendlujúce medzi krajinami a starajúce sa o to, aby v každej krajine, boli riadne zásobené predajne a každý mal čo jesť.

Dlhé rady kamiónov však už zaujali aj našich politikov, ktorí si začínajú uvedomovať, že stačí tak málo a v našich obchodoch nebude čo kupovať. Každý vie čo by to znamenalo. Zatiaľ je všetko v poriadku a dúfajme, že to tak aj zostane. Mali by sme však niečo robiť.

Táto situácia nás doviedla k tomu, aby sme si uvedomili akí sme zraniteľní! Áno stačí tak málo a obchody by ostali prázdne.

Čo potom? Už dávno minuli doby, keď za každým rodinným domčekom a to nielen na dedine, bola malá záhradka a v nej nielen ovocné stromy, ale i zasadené zemiaky, hrach, fazuľa, koreňová zelenina …… . Dnes sa majitelia domov tak v dedinách, ako i v mestách opaľujú na pekných trávnikoch.

Už dávno nie sme SEBESTAČNÝ tak, ako tomu bolo pred rokom 1989. Vtedy potraviny pre štát zabezpečovali naše jednotné roľnícke družstvá, ktoré sa zameriavali buď na produkciu obilnín, alebo na živočíšnu produkciu, či kombinovane na oba typy. Vtedy sme boli potravinovo sebestačný takmer 100% (obecne sa udávalo na 90 až 95%, no keďže niektoré produkty sa dopestovali v podstatne väčšom množstve, ako sme potrebovali, tak sa vymenili za tie, ktoré práve chýbali, ….. čím bola dosiahnutá 100% sebestačnosť).

Družstvá sme si však zničili. To nám, ale nestačilo a umožnili sme takzvaným veľkofarmárom (česť výnimkám) poľnohospodárstvo na Slovensku zničiť.

Miesto plodín vidíme pri jazde automobilom veľké nekonečné lány „žltých kobercov“ ktoré tvorí „repka olejka“ a z tej sa veru nik nenaje. Ale nepestuj to, keď štát takéto pestovanie štedro  „dotuje“ a takto vyhadzuje peniaze, miesto toho, aby rozumným spôsobom podporil skutočnú poľnohospodársku činnosť.

Málokto vie, že za ostatných 40 rokov sa pestovateľská plocha olejnín na Slovensku zvýšila o 1.500%!!! a to z približne 16.317 ha na 244.324 ha v roku 2015 (Zdroj web: Denník N z 16.4.2019 „Slovensku žltá nepristane“).

Je to normálne? Ale asi je! Keď z takéhoto pestovania dotovanej plodiny, z ktorej sa nik nenaje plynú do vreciek jej pestovateľov obrovské zisky a to s minimálnym množstvom vynaloženej práce. A nielen to, poľnohospodárom stačí, aby vykazovali na rozľahlých plochách kosenie a bez toho, aby túto pôdu inak obrábali dostávajú štedré finančné dotácie. Čudujeme sa potom, že sa nič poriadne nepestuje a množstvo kvalitnej pôdy je zanedbané?

Takže, aká je naša potravinová sebestačnosť dnes? Je to len od 40 do 45%. Každý, kto si to vie trochu zvážiť chápe, čo to znamená. Znamená to, že by sme sa vlastnou produkciou potravín neuživili!

Pozrime sa na to, ako sú na tom ostatné okolité štáty.  V Poľsku je to približne 85 až 90%. V ČR je to približne 72% a v Maďarsku okolo 71%.

Keď si teda porovnáme našu potravinovú sebestačnosť spred roku 1989, ktorá bola dá sa povedať, že 100% (viď. údaje v hornej časti blogu) so súčasnou 40 až 45% sebestačnosťou, vidíme, že niekde sa stala chyba. Len, aby sme túto chybu nemuseli nazvať osudnou.

Tá chyba nás teraz môže poriadne zabolieť.

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Ja nad čím sa zamyslieť!

12.04.2024

Keď si zvážime, že už v roku 2019 bol jeden deň, kedy vzlietlo až viac ako 230 tisíc dopravných lietadiel, naša snaha o obmedzovanie spaľovacích motorov v motorových vozidlách je ozaj smiešna. Je nad čím sa zamyslieť! Zobrazená mapka znázorňuje aktuálny stav momentálneho zahustenia leteckej premávky v danom okamihu. Zdroj: TikTok – [...]

To čo sme zažili my – to už naše deti nemajú šancu!

10.04.2024

Dnes sa mi dostali do rúk staré fotografie, ktoré navodili pekné spomienky na krásnu mladosť, ktorú som prežil a tak mi dovoľte trochu nostalgie. Začalo to fotografiami rôznych výrobkov z mojej mladosti, avšak najväčšie spomienky vyvolala fotografia zverejnená na videu z tanečných, ktorými si v danej dobe prešiel hádam každý mladý chlapec, či dievča. Bol začiatok [...]

Toto Vám nezabudnem, alebo vrchol arogancie v priamom prenose!

07.04.2024

Dúfam, že tento blog vydrží na titulke aspoň 30 minút a nie, ako môj posledný blog. Voľby sú za nami a dopadli ako dopadli. Ako obyčajne, časť obyvateľov je spokojná a časť nie. Voľby sú teda za nami a spoločnosť by sa mala ukľudniť a nie pokračovať v delení na zlých a dobrých, či inom. Všetci sme obyvatelia tejto krajiny a žabo-myšie vojny politikov a delenie [...]

Medveď

V košickej zoo sa Xene narodilo medvieďa Ares

19.04.2024 13:08

Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program.

izrael, palestína, západný breh jordánu, evakuácia, amona

EÚ po prvý raz uvalila sankcie na izraelských osadníkov pre útoky na Palestínčanov

19.04.2024 13:07, aktualizované: 13:20

Palestínčania chcú, aby Západný breh bol súčasťou ich budúceho štátu.

Rudolf Huliak

SaS podá návrh na odvolanie Huliaka z postu predsedu výboru

19.04.2024 13:00

Hlina tvrdí, že podnet bude musieť byť zaradený na rokovanie a musí byť o ňom rozprava.

Čierny kašeľ / Pertussis /

Na Slovensku od začiatku roka evidujú 390 prípadov čierneho kašľa

19.04.2024 12:21, aktualizované: 14:00

Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zistená vo vekovej skupine nularočných osôb.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 168
Celková čítanosť: 1099309x
Priemerná čítanosť článkov: 6544x

Autor blogu

Kategórie