Založ si blog

Ľudia z inej galaxie a 12 statočných!

Áno, žijú medzi nami. Sú to ľudia ani nie tak z inej planéty, ale  skôr akoby z inej galaxie!  Nie je ich pritom málo! Kto sú tie záhadné bytosti, ktoré necítia žiadnu zodpovednosť, nevadí im korupcia vo vlastných radoch, krivenie rozsudkov, …….. .  Áno BINGO uhádli Ste – sú to niektorí naši SUDCOVIA!

Majú veľké šťastie, že v čase keď sú odhaľované stále nové a nové prípady ich profesného, ale i osobného zlyhania, veľakrát smerujúce k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu, zaťažuje túto spoločnosť celosvetový boj proti pandémii, ktorá vážne ohrozuje život časti obyvateľov nielen nášho štátu, ale i celého ľudstva.

Áno pre ľudskú populáciu smutná správa, no pre niektorých našich sudcov veľké šťastie. Šťastie v tom, že verejnosť má teraz úplne iné problémy, ako dôsledne sa pozrieť čo sú zač a ako sa pri výkone svojej funkcie správali a správajú. Verme, že sa ľuďom čím skôr podarí nad koronavírusom zvíťaziť a následne sa dôsledne pozrieť na našich sudcov. Avšak aspoň niektoré opatrenia aj keď len na čiastočné neutralizovanie skorumpovanej časti sudcov, musíme vykonať čím skôr.

Je tomu len pár dní, čo súdnictvom prehrmela policajná akcia pod krycím menom „Búrka“, pri ktorej bolo zadržaných až 13 aktívnych, či bývalých sudcov. Keď si uvedomíme, že zadržanie takého veľkého počtu sudcov, ku ktorému došlo len na základe úniku informácií z mobilu jednej jedinej osoby musí to s nami doslova „zatriasť“.

Je to skutočne horor, pri ktorom nielenže idú po tele zimomriavky, ale i tuhne krv. Predstavte si, čo by sa s veľkou pravdepodobnosťou mohlo stať, keby takéto informácie unikli z aj z iných mobilov. Boli a sú aj omnoho vyšší kriví hráči ako bol Kočner. Aké svedectvá by vydali ich telefóny? V takomto prípade by zrejme množstvo súdov muselo pracovať v „núdzovom“ režime, nakoľko by nemali plný počet sudcov. Po prevalení Kočnerovej Threemy nasledovalo v niektorých kruhoch takpovediac hromadné vymieňanie mobilov za nové. Prečo asi?

So súdnictvom je bezpodmienečne nutné niečo robiť. Nebudú však stačiť len marketingové zmeny a vyhlásenia, ani obľúbené klasické „frázy“,  že všetko je v poriadku, nakoľko išlo len o individuálne zlyhanie jednotlivca. V spoločnosti sa objavujú dva protichodné názory.

Prvý hovorí o tom, že súdnictvo sa očistí samo. Myslím si, že osoby presadzujúce tento názor skôr žartujú, prípadne sú v týchto starých štruktúrach až moc namočené a v skutočnosti nechcú meniť „nič“, nakoľko im takýto stav vyhovuje.

Druhý hovorí, že celé súdnictvo je potrebné radikálne zmeniť a všetkých sudcov dôsledne preveriť. Myslím si, že to je jediná možnosť, ako súdnictvu pomôcť. Každý sudca by mal v určitých časových intervaloch (napr. každých 5 rokov) podstupovať i previerku na polygrafe (tzv. detektor lži) a odpovedať na otázky ako napr.: Zobral Ste niekedy úplatok, či inú výhodu v súvislosti s výkonom svojej funkcie? (Áno, alebo Nie). ……………….. . A až po úspešnom absolvovaní by mohol ako sudca pokračovať vo výkone svojej funkcie. V prípade neúspešného absolvovania testu, by musel funkciu sudcu opustiť. Pokiaľ mi je však známe, sudcovia s výkonom takýchto previerok nesúhlasia. Skutočne neviem prečo?

Tomu, že by sa mal každý súdny človek prikloniť k druhému názoru, nasvedčuje i to, že sudcovia zadržaní pri policajnej akcii „Búrka“ boli obvinení z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdov, ale aj zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bola medzi nimi dokonca ja podpredsedníčka „Najvyššieho súdu“ (Zdroj web: Denník N, z 27.3.2020 „Politici a médiá nám kazia meno. Časť sudcov po operácii Búrka ……..)

Akej reakcie sme sa však dočkali zo strany niektorých sudcov? Miesto určitej pokory sa ozval trnavský sudca Martin Smolko, ktorý vo svojom vyhlásení označuje za vinníkov nízkej dôveryhodnosti súdnictva politikov a médiá. Predstavte si, ako zmýšľajú niektorí sudcovia. Za jeden deň toto vyhlásenie podpísalo takmer 70 sudcov. Áno čítate dobre nejde o preklep (Zdroj web: Denník N, z 27.3.2020 „Politici a médiá nám kazia meno. Časť sudcov po operácii Búrka …….., ale i iné).

Nedá sa však povedať, že by bolo všetko celkom stratené. Je tu aj 12 prešovských sudcov, ktorí podpísali vyhlásenie „Preverte nás!“.  Z toho je vidieť, že v súdnictve pôsobia aj seriózni a neskorumpovaní sudcovia, ktorí sa neboja previerok a majú snahu očistiť súdnictvo od nezodpovedných kolegov a tým zvýšiť jeho pošramotenú povesť u verejnosti (Zdroj web: Denník N, z 19.3.2020 „Sudca, ktorý sa podpísal pod výzvy Preverte nás! ……..).

Je však otázne, či takto zmýšľajúcim sudcom sa podarí očistiť súdnictvo. Myslím si, že sami to nezvládnu a bude im v tom potrebné výdatne pomôcť.

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Európska únia nás systematicky ničí

21.11.2022

Európska únia nás systematicky ničí a poškodzuje všetky jej štáty! Je to úmysel, neschopnosť, alebo hlúposť jej čelných predstaviteľov? Od počiatku som bol zástancom EÚ. Danému projektu som veril a podporoval ho. Myšlienka mierovej spolupráce európskych krajín bola podľa mňa krok správnym smerom a mala viesť k zvyšovaniu životnej úrovne a bezpečnosti jej [...]

Nevadí ani vražda a pre istotu navrhneme imunitu.

18.11.2022

Je tomu už zopár mesiacov, čo sa udiala v priestoroch saudsko-arabského konzulátu v Istambule mimoriadne krutá vražda novinára Džamála Chášakdžího. Tento žil v exile v USA a na konzulát si prišiel len vymeniť doklady z dôvodu svadby. Vražda prebehla skutočne mimoriadne kruto, nakoľko po vražde mali jeho telo rozrezať a z priestorov konzulátu vyniesť po častiach v [...]

Len nás tam pustite a dôkazov bude ako húb po daždi

17.11.2022

Vojna na Ukrajine, je hroznou tragédiou pre jej obyvateľov, no nielen pre nich. Trpí ňou celá Európa. Len pred pár hodinami zasiahla územie Poľska raketa, o ktorej všetci vojnoví štváči hneď tvrdili, že išlo o ruskú raketu, ktorá zasiahla územie členského štátu NATO, že bola napadnutá územná celistvosť štátov NATO a že NATO by malo rázne odpovedať a aktivovať [...]

IS, islamsky stat, mosul, irak

Vodcu Islamského štátu Kurajšího zabili. Strieda ho ďalší Kurajší

30.11.2022 17:02, aktualizované: 17:43

Abú Hasan Hášimí Kurajší ktorý stál na čele skupiny od marca, zahynul "v boji proti nepriateľom".

Stoltenberg

NATO nevníma Čínu ako protivníka, sledujeme ale jej rozvoj, povedal Stoltenberg

30.11.2022 16:51

Ministri v Bukurešti hovorili aj o ambicióznom vojenskom a technologickom pláne Pekingu.

Polícia / Policajná páska /

Manželku zabil a rozštvrtil. V prípade brutálnej vraždy z Budče ukončili vyšetrovanie

30.11.2022 15:17

Mužovi hrozí v prípade tohto obzvlášť závažného zločinu vraždy až doživotný trest.

György Gyimesi

VIDEO: Ako Gyimesi učil Pčolinského správne vyslovovať meno György

30.11.2022 14:46

Pčolinský: Dúfam, že som vaše meno vyslovil správne. Gyimesi: Nie, nesprávne. Pčolinský: Prosím, opravte ma.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 629058x
Priemerná čítanosť článkov: 5617x

Autor blogu

Kategórie