Založ si blog

Ľudia z inej galaxie a 12 statočných!

Áno, žijú medzi nami. Sú to ľudia ani nie tak z inej planéty, ale  skôr akoby z inej galaxie!  Nie je ich pritom málo! Kto sú tie záhadné bytosti, ktoré necítia žiadnu zodpovednosť, nevadí im korupcia vo vlastných radoch, krivenie rozsudkov, …….. .  Áno BINGO uhádli Ste – sú to niektorí naši SUDCOVIA!

Majú veľké šťastie, že v čase keď sú odhaľované stále nové a nové prípady ich profesného, ale i osobného zlyhania, veľakrát smerujúce k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu, zaťažuje túto spoločnosť celosvetový boj proti pandémii, ktorá vážne ohrozuje život časti obyvateľov nielen nášho štátu, ale i celého ľudstva.

Áno pre ľudskú populáciu smutná správa, no pre niektorých našich sudcov veľké šťastie. Šťastie v tom, že verejnosť má teraz úplne iné problémy, ako dôsledne sa pozrieť čo sú zač a ako sa pri výkone svojej funkcie správali a správajú. Verme, že sa ľuďom čím skôr podarí nad koronavírusom zvíťaziť a následne sa dôsledne pozrieť na našich sudcov. Avšak aspoň niektoré opatrenia aj keď len na čiastočné neutralizovanie skorumpovanej časti sudcov, musíme vykonať čím skôr.

Je tomu len pár dní, čo súdnictvom prehrmela policajná akcia pod krycím menom „Búrka“, pri ktorej bolo zadržaných až 13 aktívnych, či bývalých sudcov. Keď si uvedomíme, že zadržanie takého veľkého počtu sudcov, ku ktorému došlo len na základe úniku informácií z mobilu jednej jedinej osoby musí to s nami doslova „zatriasť“.

Je to skutočne horor, pri ktorom nielenže idú po tele zimomriavky, ale i tuhne krv. Predstavte si, čo by sa s veľkou pravdepodobnosťou mohlo stať, keby takéto informácie unikli z aj z iných mobilov. Boli a sú aj omnoho vyšší kriví hráči ako bol Kočner. Aké svedectvá by vydali ich telefóny? V takomto prípade by zrejme množstvo súdov muselo pracovať v „núdzovom“ režime, nakoľko by nemali plný počet sudcov. Po prevalení Kočnerovej Threemy nasledovalo v niektorých kruhoch takpovediac hromadné vymieňanie mobilov za nové. Prečo asi?

So súdnictvom je bezpodmienečne nutné niečo robiť. Nebudú však stačiť len marketingové zmeny a vyhlásenia, ani obľúbené klasické „frázy“,  že všetko je v poriadku, nakoľko išlo len o individuálne zlyhanie jednotlivca. V spoločnosti sa objavujú dva protichodné názory.

Prvý hovorí o tom, že súdnictvo sa očistí samo. Myslím si, že osoby presadzujúce tento názor skôr žartujú, prípadne sú v týchto starých štruktúrach až moc namočené a v skutočnosti nechcú meniť „nič“, nakoľko im takýto stav vyhovuje.

Druhý hovorí, že celé súdnictvo je potrebné radikálne zmeniť a všetkých sudcov dôsledne preveriť. Myslím si, že to je jediná možnosť, ako súdnictvu pomôcť. Každý sudca by mal v určitých časových intervaloch (napr. každých 5 rokov) podstupovať i previerku na polygrafe (tzv. detektor lži) a odpovedať na otázky ako napr.: Zobral Ste niekedy úplatok, či inú výhodu v súvislosti s výkonom svojej funkcie? (Áno, alebo Nie). ……………….. . A až po úspešnom absolvovaní by mohol ako sudca pokračovať vo výkone svojej funkcie. V prípade neúspešného absolvovania testu, by musel funkciu sudcu opustiť. Pokiaľ mi je však známe, sudcovia s výkonom takýchto previerok nesúhlasia. Skutočne neviem prečo?

Tomu, že by sa mal každý súdny človek prikloniť k druhému názoru, nasvedčuje i to, že sudcovia zadržaní pri policajnej akcii „Búrka“ boli obvinení z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdov, ale aj zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bola medzi nimi dokonca ja podpredsedníčka „Najvyššieho súdu“ (Zdroj web: Denník N, z 27.3.2020 „Politici a médiá nám kazia meno. Časť sudcov po operácii Búrka ……..)

Akej reakcie sme sa však dočkali zo strany niektorých sudcov? Miesto určitej pokory sa ozval trnavský sudca Martin Smolko, ktorý vo svojom vyhlásení označuje za vinníkov nízkej dôveryhodnosti súdnictva politikov a médiá. Predstavte si, ako zmýšľajú niektorí sudcovia. Za jeden deň toto vyhlásenie podpísalo takmer 70 sudcov. Áno čítate dobre nejde o preklep (Zdroj web: Denník N, z 27.3.2020 „Politici a médiá nám kazia meno. Časť sudcov po operácii Búrka …….., ale i iné).

Nedá sa však povedať, že by bolo všetko celkom stratené. Je tu aj 12 prešovských sudcov, ktorí podpísali vyhlásenie „Preverte nás!“.  Z toho je vidieť, že v súdnictve pôsobia aj seriózni a neskorumpovaní sudcovia, ktorí sa neboja previerok a majú snahu očistiť súdnictvo od nezodpovedných kolegov a tým zvýšiť jeho pošramotenú povesť u verejnosti (Zdroj web: Denník N, z 19.3.2020 „Sudca, ktorý sa podpísal pod výzvy Preverte nás! ……..).

Je však otázne, či takto zmýšľajúcim sudcom sa podarí očistiť súdnictvo. Myslím si, že sami to nezvládnu a bude im v tom potrebné výdatne pomôcť.

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Pár blbcov šíri nenávisť a považuje pomoc za hybridnú vojnu

02.03.2021

Za to by sa nehanbil ani Machiavelli. Dnes som si zrejme, ako mnoho iných vypočul spolu s kolegami tlačovú besedu nášho ministra zahraničných vecí I.Korčoka. Sánky nám padli až po kolená a nestačili sme sa diviť. Prakticky všetci sme sa zhodli, že toľko lží, zákernosti, jedu, drzosti a konšpirácií sme už dávno nepočuli. Takíto ľudia vo funkciách aj v minulosti už [...]

Keď pacient nemá peniaze má smolu!

26.02.2021

Stále pretrvávajúca pandémia koronavírusu odhaľuje čoraz častejšie nedostatky nášho dlhodobo zanedbávaného zdravotníctva. Akoby nestačilo, že zdravotníctvo bolo prakticky od politického prevratu v roku 1989 systematicky a vo veľkom rozkrádané rôznymi organizovanými skupinami. Naše politické elity a nimi vedené strany, ktoré sa po celé toto obdobie [...]

BONZÁCI a KORONA, ale nielen korona.

12.02.2021

Pracujem z domu, takže von moc nechodím. Šťastie, že mám doma fitko, kde sa trochu ponaťahujem. To však nie je dôvod prečo som sa rozhodol písať tento článok. Denné počúvame v médiách výzvy, aby ľudia nosili rúška, aby sme ich k tomu viedli, aby sme boli disciplinovaní, zodpovední, …… nakoľko situácia v nás je jednou z najhorších v rámci celej EÚ. [...]

Igor Matovič, príhovor

Matovič pozýva do víťazného boja: Rozhodujúce budú najbližšie týždne

06.03.2021 20:50

Premiér tvrdí, že každé nedodržanie opatrení ohrozuje slabších.

fiat auto naháňačka košice

Naháňačka v Košiciach, auto nezastavili ani výstrely

06.03.2021 20:32

Vodič nemal rúško, zdalo sa, že je opitý alebo pod vplyvom inej návykovej látky, a zvláštne gestikuloval.

Škola / Žiak / Žiaci /

Dátoví analytici radia: Nepúšťajte deti do škôl

06.03.2021 20:13

Zastúpenie detí a mladých ľudí nikdy nebolo tak vysoké ako teraz. Preto analytici radia neotvárať školy.

Referendum 2021, Robert Fico

Referendum 2021. Opozícia hovorí, že má už státisíce podpisov

06.03.2021 16:39

Kedy budú zozbierané podpisy pod referendum, ktorým chce opozícia, ale aj odbory či nespokojní ľudia vyvolať predčasné voľby?

eduard

S vekom zvyčajne prichádza múdrosť. (Oscar Wilde)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 417615x
Priemerná čítanosť článkov: 6233x

Autor blogu

Kategórie