Založ si blog

Ľudia z inej galaxie a 12 statočných!

Áno, žijú medzi nami. Sú to ľudia ani nie tak z inej planéty, ale  skôr akoby z inej galaxie!  Nie je ich pritom málo! Kto sú tie záhadné bytosti, ktoré necítia žiadnu zodpovednosť, nevadí im korupcia vo vlastných radoch, krivenie rozsudkov, …….. .  Áno BINGO uhádli Ste – sú to niektorí naši SUDCOVIA!

Majú veľké šťastie, že v čase keď sú odhaľované stále nové a nové prípady ich profesného, ale i osobného zlyhania, veľakrát smerujúce k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu, zaťažuje túto spoločnosť celosvetový boj proti pandémii, ktorá vážne ohrozuje život časti obyvateľov nielen nášho štátu, ale i celého ľudstva.

Áno pre ľudskú populáciu smutná správa, no pre niektorých našich sudcov veľké šťastie. Šťastie v tom, že verejnosť má teraz úplne iné problémy, ako dôsledne sa pozrieť čo sú zač a ako sa pri výkone svojej funkcie správali a správajú. Verme, že sa ľuďom čím skôr podarí nad koronavírusom zvíťaziť a následne sa dôsledne pozrieť na našich sudcov. Avšak aspoň niektoré opatrenia aj keď len na čiastočné neutralizovanie skorumpovanej časti sudcov, musíme vykonať čím skôr.

Je tomu len pár dní, čo súdnictvom prehrmela policajná akcia pod krycím menom „Búrka“, pri ktorej bolo zadržaných až 13 aktívnych, či bývalých sudcov. Keď si uvedomíme, že zadržanie takého veľkého počtu sudcov, ku ktorému došlo len na základe úniku informácií z mobilu jednej jedinej osoby musí to s nami doslova „zatriasť“.

Je to skutočne horor, pri ktorom nielenže idú po tele zimomriavky, ale i tuhne krv. Predstavte si, čo by sa s veľkou pravdepodobnosťou mohlo stať, keby takéto informácie unikli z aj z iných mobilov. Boli a sú aj omnoho vyšší kriví hráči ako bol Kočner. Aké svedectvá by vydali ich telefóny? V takomto prípade by zrejme množstvo súdov muselo pracovať v „núdzovom“ režime, nakoľko by nemali plný počet sudcov. Po prevalení Kočnerovej Threemy nasledovalo v niektorých kruhoch takpovediac hromadné vymieňanie mobilov za nové. Prečo asi?

So súdnictvom je bezpodmienečne nutné niečo robiť. Nebudú však stačiť len marketingové zmeny a vyhlásenia, ani obľúbené klasické „frázy“,  že všetko je v poriadku, nakoľko išlo len o individuálne zlyhanie jednotlivca. V spoločnosti sa objavujú dva protichodné názory.

Prvý hovorí o tom, že súdnictvo sa očistí samo. Myslím si, že osoby presadzujúce tento názor skôr žartujú, prípadne sú v týchto starých štruktúrach až moc namočené a v skutočnosti nechcú meniť „nič“, nakoľko im takýto stav vyhovuje.

Druhý hovorí, že celé súdnictvo je potrebné radikálne zmeniť a všetkých sudcov dôsledne preveriť. Myslím si, že to je jediná možnosť, ako súdnictvu pomôcť. Každý sudca by mal v určitých časových intervaloch (napr. každých 5 rokov) podstupovať i previerku na polygrafe (tzv. detektor lži) a odpovedať na otázky ako napr.: Zobral Ste niekedy úplatok, či inú výhodu v súvislosti s výkonom svojej funkcie? (Áno, alebo Nie). ……………….. . A až po úspešnom absolvovaní by mohol ako sudca pokračovať vo výkone svojej funkcie. V prípade neúspešného absolvovania testu, by musel funkciu sudcu opustiť. Pokiaľ mi je však známe, sudcovia s výkonom takýchto previerok nesúhlasia. Skutočne neviem prečo?

Tomu, že by sa mal každý súdny človek prikloniť k druhému názoru, nasvedčuje i to, že sudcovia zadržaní pri policajnej akcii „Búrka“ boli obvinení z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdov, ale aj zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bola medzi nimi dokonca ja podpredsedníčka „Najvyššieho súdu“ (Zdroj web: Denník N, z 27.3.2020 „Politici a médiá nám kazia meno. Časť sudcov po operácii Búrka ……..)

Akej reakcie sme sa však dočkali zo strany niektorých sudcov? Miesto určitej pokory sa ozval trnavský sudca Martin Smolko, ktorý vo svojom vyhlásení označuje za vinníkov nízkej dôveryhodnosti súdnictva politikov a médiá. Predstavte si, ako zmýšľajú niektorí sudcovia. Za jeden deň toto vyhlásenie podpísalo takmer 70 sudcov. Áno čítate dobre nejde o preklep (Zdroj web: Denník N, z 27.3.2020 „Politici a médiá nám kazia meno. Časť sudcov po operácii Búrka …….., ale i iné).

Nedá sa však povedať, že by bolo všetko celkom stratené. Je tu aj 12 prešovských sudcov, ktorí podpísali vyhlásenie „Preverte nás!“.  Z toho je vidieť, že v súdnictve pôsobia aj seriózni a neskorumpovaní sudcovia, ktorí sa neboja previerok a majú snahu očistiť súdnictvo od nezodpovedných kolegov a tým zvýšiť jeho pošramotenú povesť u verejnosti (Zdroj web: Denník N, z 19.3.2020 „Sudca, ktorý sa podpísal pod výzvy Preverte nás! ……..).

Je však otázne, či takto zmýšľajúcim sudcom sa podarí očistiť súdnictvo. Myslím si, že sami to nezvládnu a bude im v tom potrebné výdatne pomôcť.

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Vládnu nám fanatici ?

06.06.2020

Minister, ktorý uprednostňuje náboženstvo pred odbornosťou by nemal riadiť ministerstvo zdravotníctva ! To čo sledujeme v poslednej dobe hlavne na ministerstve zdravotníctva môžeme bez nadsádzky považovať za nonsens. Osobne som veriaci, no nikdy by som si nedovolil vnucovať iným svoje názory tak, ako to vykonáva vo svojich vystúpeniach minister [...]

Igor, zobuď sa!

31.05.2020

Robíš presne to isté, čo si kritizoval, keď si bol v opozícii! Tak nová vláda Igora Matoviča sa nám už pomaly, ale isto začína vyfarbovať. Nehovorím, že to robí osobne Matovič, ale díva sa na to mlčky a deje sa to s jeho súhlasom. A to je ešte len začiatok! V čom je potom lepší od bývalej smeráckej koalície, ktorú tak kritizoval najmä pre korupciu, [...]

Práca za odmenu + zdanenie robotov ?

24.05.2020

Bude práca odmenou len pre vyvolených? Čaká nás zdanenie robotov? Firma, v ktorej pracujem,vznikla v roku 1989, teda hneď po zmene režimu. Postupne sme otvárali prevádzky v iných okresoch, kde sme prijímali nových pracovníkov. Pamätám sa na jeden konkurz v B.Bystrici , keď sa nám prostredníctvom úradu práce prihlásilo na jedno miesto asi 60 záujemcov. V [...]

lekári, kĺb, transplantácia, operácia,

Na Slovensku zrealizovali minulý rok rekordný počet transplantácií

06.06.2020 18:24

Pri príležitosti Svetového dňa transplantácií to uviedli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a odborníci.

jeleň Štefan, Šútovo

V Šútove majú atrakciu - jeleňa Štefana

06.06.2020 18:20

Majú nezvyčajnú atrakciu. V Šútove pri Martine sa zabýval Štefan. Statný štrnástorák. Väčšina si ho obľúbila, no niektorých vie poriadne „vytočiť“.

horovce vrah

Strelec z Horoviec vinu za smrť dvoch ľudí na súde priznal

06.06.2020 17:10

Stalo sa tak pred očami Jakuba G., ktorého postrelil a pripravil o pravú obličku aj pred pozostalými po dvoch obetiach.

D4 nehoda nákladné vozidlo

Na stavbe D4/R7 sa prevrátilo nákladné vozidlo, šofér utrpel zranenia

06.06.2020 14:29, aktualizované: 16:31

Vodiča so zranením hlavy a hrudníka transportovali záchranári do Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.

eduard

S vekom zvyčajne prichádza múdrosť. (Oscar Wilde)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 194224x
Priemerná čítanosť článkov: 6265x

Autor blogu

Kategórie