Založ si blog

Hrozí nám Blac-out ?

Slovensko, ako celý svet v súčasnej dobe bojuje proti pandémii, akú ani jedna zo žijúcich generácií nepozná.

Situácia je vážna pričom epidémia má stále stúpajúci trend. Máme však to šťastie, že patríme medzi krajiny, ktoré včasnými opatreniami a disciplinovanosťou občanov, do značnej miery pribrzdili nekontrolovateľné sírenie tejto pandémie. Aj napriek tomu však situácia nie je rúžová ani u nás. V zmysle prognóz sa bude pandémia rozširovať ďalej aj u nás.

Keď si  však zoberieme skutočnosť, že v porovnaní s inými štátmi EÚ aj pri tak „miernom“ postihnutí vírusom, ako má Slovensko, je tu situácia veľmi vážna a naša ekonomika začína pomaly, ale isto kolabovať.

Pomaly sa začínajú objavovať problémy v ekonomike. Je odstavené množstvo obchodov, bola prerušená práca nielen v nosných podnikoch našej ekonomiky, ale i menších spoločnostiach. Uvedené sa prejavilo aj prepúšťaním pracovníkov a sú ohlasované aj prvé hromadné prepúšťania. A to ešte u nás epidémia neprepukla v plnom rozsahu.

Čo robiť? Nakoľko sme sa s takouto „celosvetovou“ hrozbou ešte priamo nestretli odpoveď nie je jednoduchá, ani jednoznačná. Nik nevie akou cestou sa vybrať a ktorá by bola najlepšia.

Objavili sa názory o „Black-oute“, teda situácii keby bude, akoby celý štát na určitú dobu  vypnutý. Trvať by mal približne 3 týždne. Jeho cieľom by bolo poraziť šíriaci sa koronavírus. Nik však poriadne nevie, čo by nasledovalo. Pomohlo by to? Ako by sme počas tej doby žili? Čo všetko by bolo odstavené a neprístupné? Koľko firiem skrachuje? Ako to postihne ekonomiku? Rozbehne sa potom ekonomika? Ako to bude z lekárskou starostlivosťou, dostupnosťou liekov, zásobovaním potravinami? ……………… V tejto súvislosti je otázok skutočne neúrekom a čo je hlavné nie sú zodpovedané a ak aj niektoré sú, tak nevieme či sú zodpovedané správne.

Black-outom by sme sa vnorili do temnoty z ktorej by sme možno vystúpili ako víťazi. Je tu však slovo „možno“ a to je veľký risk.  Ak sa niečo v tejto súvislosti pokazí, nebude sa to dať už jednoducho opraviť a je možné, že sa to už nikdy ani neopraví.

Čo robiť? Otázka na ktorú nevie dopovedať nikdo. Aj to je dôvod, prečo Matovič na tlačovkách naznačuje, že sa na to bude musieť spýtať ľudí.

Členovia novej koaličnej vlády sú ešte len pár dní vo svojich funkciách a už sa črtá medzi koaličnými stranami OĽANO, Za ľudí, Sme rodina na jednej strane a na druhej strane medzi SaS konflikt. Konflikt ktorý vzniká v najmenej vhodnej dobe. Čo je paradoxom je zo strany R. Sulíka a jeho strany SaS, pričom Sulík pred zostavovaním vlády najviac vyhlasoval, že I. Matovič bude mať v ňom pevného spojenca, na ktorého sa bude môcť spoľahnúť. Podľa dostupných informácií „údajne“ I. Matovič presadzuje „Black-out“ a R. Sulík je proti tomu. Neviem do akej miery je táto informácia relevantná avšak niečo našepkáva aj skutočnosť, že počas dnešnej rannej tlačovej besedy I. Matoviča, boli prítomní zástupcovia všetkých koaličných strán, až na SaS.

Nejednotnosť vlády nie je dobrým signálom, pre obyvateľov Slovenska. Vláda by si mala uvedomiť, že je tu pre občanov Slovenska a nie aby si jej členovia riešili medzi sebou svoje ego.

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Vládnu nám fanatici ?

06.06.2020

Minister, ktorý uprednostňuje náboženstvo pred odbornosťou by nemal riadiť ministerstvo zdravotníctva ! To čo sledujeme v poslednej dobe hlavne na ministerstve zdravotníctva môžeme bez nadsádzky považovať za nonsens. Osobne som veriaci, no nikdy by som si nedovolil vnucovať iným svoje názory tak, ako to vykonáva vo svojich vystúpeniach minister [...]

Igor, zobuď sa!

31.05.2020

Robíš presne to isté, čo si kritizoval, keď si bol v opozícii! Tak nová vláda Igora Matoviča sa nám už pomaly, ale isto začína vyfarbovať. Nehovorím, že to robí osobne Matovič, ale díva sa na to mlčky a deje sa to s jeho súhlasom. A to je ešte len začiatok! V čom je potom lepší od bývalej smeráckej koalície, ktorú tak kritizoval najmä pre korupciu, [...]

Práca za odmenu + zdanenie robotov ?

24.05.2020

Bude práca odmenou len pre vyvolených? Čaká nás zdanenie robotov? Firma, v ktorej pracujem,vznikla v roku 1989, teda hneď po zmene režimu. Postupne sme otvárali prevádzky v iných okresoch, kde sme prijímali nových pracovníkov. Pamätám sa na jeden konkurz v B.Bystrici , keď sa nám prostredníctvom úradu práce prihlásilo na jedno miesto asi 60 záujemcov. V [...]

horovce vrah

Strelec z Horoviec vinu za smrť dvoch ľudí na súde priznal

06.06.2020 17:10

Stalo sa tak pred očami Jakuba G., ktorého postrelil a pripravil o pravú obličku aj pred pozostalými po dvoch obetiach.

D4 nehoda nákladné vozidlo

Na stavbe D4/R7 sa prevrátilo nákladné vozidlo, šofér utrpel zranenia

06.06.2020 14:29, aktualizované: 16:31

Vodiča so zranením hlavy a hrudníka transportovali záchranári do Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.

al-kaida, Abdalmálik Drúkdál

Francúzska armáda zabila veliteľa severoafrickej odnože al-Káidy

06.06.2020 14:20

Ide o významný "úspech" Francúzska po rokoch bojov proti džihádistom v Saheli.

Botanická záhrada v Košiciach

Košická botanická záhrada otvorila aj skleníky

06.06.2020 14:19

Tropické rastliny či kaktusy si v skleníkoch už môžu pozrieť návštevníci košickej Botanickej záhrady. Pre koronakrízu zrušili výstavu motýľov.

eduard

S vekom zvyčajne prichádza múdrosť. (Oscar Wilde)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 193718x
Priemerná čítanosť článkov: 6249x

Autor blogu

Kategórie