Založ si blog

Hrozí nám Blac-out ?

Slovensko, ako celý svet v súčasnej dobe bojuje proti pandémii, akú ani jedna zo žijúcich generácií nepozná.

Situácia je vážna pričom epidémia má stále stúpajúci trend. Máme však to šťastie, že patríme medzi krajiny, ktoré včasnými opatreniami a disciplinovanosťou občanov, do značnej miery pribrzdili nekontrolovateľné sírenie tejto pandémie. Aj napriek tomu však situácia nie je rúžová ani u nás. V zmysle prognóz sa bude pandémia rozširovať ďalej aj u nás.

Keď si  však zoberieme skutočnosť, že v porovnaní s inými štátmi EÚ aj pri tak „miernom“ postihnutí vírusom, ako má Slovensko, je tu situácia veľmi vážna a naša ekonomika začína pomaly, ale isto kolabovať.

Pomaly sa začínajú objavovať problémy v ekonomike. Je odstavené množstvo obchodov, bola prerušená práca nielen v nosných podnikoch našej ekonomiky, ale i menších spoločnostiach. Uvedené sa prejavilo aj prepúšťaním pracovníkov a sú ohlasované aj prvé hromadné prepúšťania. A to ešte u nás epidémia neprepukla v plnom rozsahu.

Čo robiť? Nakoľko sme sa s takouto „celosvetovou“ hrozbou ešte priamo nestretli odpoveď nie je jednoduchá, ani jednoznačná. Nik nevie akou cestou sa vybrať a ktorá by bola najlepšia.

Objavili sa názory o „Black-oute“, teda situácii keby bude, akoby celý štát na určitú dobu  vypnutý. Trvať by mal približne 3 týždne. Jeho cieľom by bolo poraziť šíriaci sa koronavírus. Nik však poriadne nevie, čo by nasledovalo. Pomohlo by to? Ako by sme počas tej doby žili? Čo všetko by bolo odstavené a neprístupné? Koľko firiem skrachuje? Ako to postihne ekonomiku? Rozbehne sa potom ekonomika? Ako to bude z lekárskou starostlivosťou, dostupnosťou liekov, zásobovaním potravinami? ……………… V tejto súvislosti je otázok skutočne neúrekom a čo je hlavné nie sú zodpovedané a ak aj niektoré sú, tak nevieme či sú zodpovedané správne.

Black-outom by sme sa vnorili do temnoty z ktorej by sme možno vystúpili ako víťazi. Je tu však slovo „možno“ a to je veľký risk.  Ak sa niečo v tejto súvislosti pokazí, nebude sa to dať už jednoducho opraviť a je možné, že sa to už nikdy ani neopraví.

Čo robiť? Otázka na ktorú nevie dopovedať nikdo. Aj to je dôvod, prečo Matovič na tlačovkách naznačuje, že sa na to bude musieť spýtať ľudí.

Členovia novej koaličnej vlády sú ešte len pár dní vo svojich funkciách a už sa črtá medzi koaličnými stranami OĽANO, Za ľudí, Sme rodina na jednej strane a na druhej strane medzi SaS konflikt. Konflikt ktorý vzniká v najmenej vhodnej dobe. Čo je paradoxom je zo strany R. Sulíka a jeho strany SaS, pričom Sulík pred zostavovaním vlády najviac vyhlasoval, že I. Matovič bude mať v ňom pevného spojenca, na ktorého sa bude môcť spoľahnúť. Podľa dostupných informácií „údajne“ I. Matovič presadzuje „Black-out“ a R. Sulík je proti tomu. Neviem do akej miery je táto informácia relevantná avšak niečo našepkáva aj skutočnosť, že počas dnešnej rannej tlačovej besedy I. Matoviča, boli prítomní zástupcovia všetkých koaličných strán, až na SaS.

Nejednotnosť vlády nie je dobrým signálom, pre obyvateľov Slovenska. Vláda by si mala uvedomiť, že je tu pre občanov Slovenska a nie aby si jej členovia riešili medzi sebou svoje ego.

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Sme len hlúpi, alebo ide o cielenú likvidáciu štátov EU?

19.05.2024

Zaujalo ma vystúpenie maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu Pétera Szijátró, ktorý sa vyjadril (podľa neho) k pokryteckej politike EÚ, ako i celého severoatlantického spoločenstva. Svoje tvrdenia konkretizoval na 3 konkrétnych príkladoch, týkajúcich sa „sankcií a celkových vzťahov“ voči Rusku. (Video si môžete pozrieť na konci blogu v časti [...]

Hašterivosť a agresitiva v priamom prenose.

12.05.2024

Práve odvysielaná relácia „V politike“ bola riadne živelná! Zatiaľ čo takéto diskusie môžu byť prínosné, v tomto prípade sa to pre nepríjemné a hašterivé správanie pani V.O.Cifrovej o tejto diskusii povedať nedá. Vôbec nerešpektovala svojich protidiskutujúcich, neustále skákala do reči a hašterila sa. Jej vystupovanie mi pripomínalo už dávnejšie [...]

Sú potraviny pre Slovensko a ostatné štáty bývalej východnej Európy menej kvalitné?

30.04.2024

Dostalo sa ku mne video porovnania jedného výrobku z Nemecka s výrobkom predávaným v ČR (a predpokladám, že obdobné sú predávané aj v SR) a ostal som dosť zarazený. Zopakujem len skutočnosti odprezentované na tomto videu, ktoré pôsobia dosť presvedčivo. Konkrétne ide o porovnanie Sušienok OREO zakúpených v Nemecku, so sušienkami OREO zakúpenými v ČR. Podľa videa sú [...]

Maximilian Krah

Europarlamentná frakcia vylúčila pre škandály nemeckú AfD zo svojich radov

23.05.2024 16:20, aktualizované: 16:32

Europoslanci AfD sa pokúšali neúspešne vylúčeniu celej strany zabrániť tým, že vedenie ID navrhli vyškrtnúť z frakcie len Kraha.

Čína, Peking, Si Ťin-pching, Vladimir Putin

Čína dodáva Rusku zbrane, máme dôkazy. NATO sa musí zobudiť, vyhlásil britský minister obrany

23.05.2024 13:30

Čínsky líder povedal, že konflikt na Ukrajine by mal mať politické riešenie, podrobnosti však neposkytol.

dušan kováčik

Súd prerušil konanie v druhom procese s Dušanom Kováčikom

23.05.2024 13:30, aktualizované: 15:05

V roku 2016 mal v špeciálne upravenej knihe prijať 50 000 eur.

polícia páska

Chlapec sa po párty neprebral. Kamaráti jeho mŕtve telo fotili na sociálne siete

23.05.2024 13:21

Kamaráti mu neposkytli prvú pomoc a dokonca fotografiu jeho mŕtveho tela zdieľali na sociálnych sieťach s hanlivým textom

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 173
Celková čítanosť: 1117915x
Priemerná čítanosť článkov: 6462x

Autor blogu

Kategórie