Založ si blog

Strategickí partneri a strategickí nepriatelia!

Som skutočne zvedavý, či mi aj tento článok „admin“ po jeho zverejnení nestiahne z prvej strany a sprístupní ho až keď sa bude zobrazovať na druhej strane, čím zabráni jeho väčššej čítanosti. Posledne sa mi to stalo s článkom „EÚ – Kde si? – Zobuď sa!https://eduard.blog.pravda.sk/2020/04/01/eu-kde-si-zobud-sa/ , ktorý mal po zverejnení veľmi slušnú návštevnosť, avšak po pár minútach bol stiahnutý a zverejnený až keď sa objavoval na druhej strane medzi starými článkami.  Keď sa to stalo po prvý krát pripúšťal som ešte náhodnú chybu redakčného systému. No keď sa to zopakovali pri článku s obdobnou tématikou s najväčšou pravdepodobnosťou môžem chybu vylúčiť. Pritom v článkoch som nikoho nehanil, neurážal a ani nepoužíval hanlivé slová. Myslel som si, že v „Pravde“ k takejto manipulácii nedochádza. No uvidíme, ako tomu bude teraz.

Včera neskoro večer sa na webe v aktuálnom zahraničnom spravodajstve objavilo info, že USA „zhabalo“ na letisku v Bangkoku lekárske tvárové masky objednané Nemeckom. Informáciu o tom mal poskytnúť minister vnútra spolkovej krajiny Berlín, pričom USA obvinil z „novodobého pirátstva“. Vo svojom vyhlásení mal ďalej uviesť, že „Takto sa k sebe transatlantickí partneri nesprávajú. Dokonca ani v časoch celosvetovej krízy by sme sa nemali riadiť metódami Divokého západu“. Konanie USA nie je v tomto smere ojedinelé, nakoľko podľa nedávno zverejnených informácií aj francúzski politici obvinili Spojené štáty, že skupujú v Číne ochranné masky a rúška, ktoré boli určené pre Francúzsko (Zdroj web: Nový čas z 3.4.2020 „Berlín obvinil USA z moderného pirátstva: Mali zhabať rúšky, vyrobené pre Nemecko).

Postoj nášho strategického partnera ,akým USA sú: Tu si môžeme pozrieť diametrálne odlišný postoj našich „strategických spojencov“ medzi ktorých súčasní predstavitelia Slovenska zaraďujú  najmä USA. Viď. úplne nepochopiteľné jednostranné konanie ľudí, ako napríklad  Klus, Naď, Šimečka, Bútora,  Duleba, Samson, ….. , ktorí nás tlačia len do jedného rohu trojuholníka a neumožňujú, aby sme boli priateľmi aj ostatných štátov a veľmocí, zoskupených obrazne povedané v tomto geometrickom útvare. Nedávno som čítal článok jedného novinára v ktorom bola použitá pekná formulácia, ktorá mi utkvela v pamäti a to: „Správajú sa tak, že by sa nesprávali lepšie, ani keby im za to platili“. Myslím si, že to plne vystihuje ich konanie. Napadá ma ešte konštatovanie iného novinára, ktoré však z dôvodu slušnosti skrátim a to: „…. mali by so sebou nosiť toaletný papier …..“. Pokiaľ mi je známe USA v súvislosti s celosvetovou pandémiou doposiaľ nepomohli ani jednému zo svojich spojencov. Nepomohli ani v dobe ,keď ešte neboli postihnuté vírusom tak, ako je tomu teraz. Nepomohli ani Talianku, ktoré je členom NATO už od roku „1949“ aj keď to potrebovalo. Nepomohli ani Španielsku, ktoré je členom NATO od roku „1982“. Nezaujímal ich osud „nikoho iného“ len Ameriky. Tu v oblasti neposkytnutia pomoci svojím najbližším spojencom je pekne vidieť dôsledky striktného presadzovania Trumpovej doktríny „America first“  – teda „Amerika na prvom mieste“! Do takéhoto konania úplne presne zapadá i súčasné zabavenie zdravotníckych pomôcok pre Nemecko, ktoré je spolu s Veľkou Britániou a Francúzskom najbližším spojencom USA.

Postoj nášho strategického „nepriateľa“, akým by Rusko podľa niektorých malo byť: Teda tento pojem som použil v súlade s tým, ako sa ho niektorí naši predstavitelia ako napr. Klus, Naď, ….. snažia zakotviť nielen v našej zahraničnej politike, ale i našej vojenskej doktríne. Tak napríklad Rusko, aj napriek svojím problémom pomohlo tým, čo to najviac potrebovali a to Taliansku. Pomohla i Čína, či Kuba, o ktorých politických systémoch sa v podstate negatívne a s pripomienkami vyjadrujú naši predstavitelia. Niečo mi tu nesedí. Štáty, ktoré podľa hodnotenia našich predstaviteľov „potláčajú ľudské práva“, ľudsky pomohli svojím „akože“ nepriateľom. Čudné! A naopak štáty, v ktorých doslova „prýšti“ demokracia nepomohli ani svojim najbližším spojencom. Naopak, posledne im zhabali zdravotnícke pomôcky.  Zvláštne konanie štátu s prebytkom demokracie, ktorý jej má toľko, že ju už desaťročia vyvážajú pre blaho ostatných za svoje hranice, ako príklad do Iraku, Libye, bývalej Juhoslávie a najnovšie Sýrie. Ale však čoho je moc, je to potrebné vyviesť. Hlavne, že z toho bude mať „vývozca“ ekonomické, či vojenské výhody.

Pomoc Ruska Spojených štátom Americkým: Je zaujímavé, že Rusko s ktorým nás naši čelní predstavitelia neustále tak strašia, pomohlo v súčasnej dobe aj USA. Podľa informácií zo spravodajskej televízie TA3 poslalo Rusko v rámci pomoci v boji s koronavírusom lietadlo so zdravotníckym zariadením. Americký prezident D.Thrump vyhlásil: „Musím povedať, že s mnohými krajinami máme skvelé vzťahy. Čína nám niečo poslala. Rusko nám poslalo naozaj veľmi veľké lietadlo plné vecí. Zdravotníckeho zariadenia. Je to veľmi pekné“. (Zdroj web: TA3 z 31.3.2020 „Do USA prišla pomoc z Ruska. Milé prekvapenie, reagoval Thrump“).

Mali by sme hľadať priateľov a nie nepriateľov: No neviem, ako sa mám na to pozerať v kontexte našej zahraničnej politiky a to tak v oblasti ekonomickej, vojenskej, či iných, kde sa stále snažíme vyvolať dojem, že Rusko je náš nepriateľ. Aj z pohľadu EÚ, sú tu dva faktory. Jedným je to, že EÚ prijala voči Rusku sankcie, na ktorých stále zotrváva. Druhým faktorom je však to, že najväčšie štáty EÚ, akými sú Nemecko, či Francúzsko tieto sankcie striktne nedodržujú (Napr. Mercedes otvoril počas platností sankcií pri Moskve veľký závod na výroby automobilov. Budovanie nového plynovodu, …..).  V rámci EÚ je však jeden „obrovský“ štát s miliónmi obyvateľov, ktorý tieto sankcie striktne dodržiava a to aj napriek tomu, že mu spôsobujú škodu. Skúste uhádnuť, ktorý štát je tento kolos, ktorý neochvejne bojuje proti Rusku. Áno uhádli Ste, je to Slovensko. Čo na tom, že USA prezident sa o Rusku aj verejne vyjadrí pozitívne, že Nemecko a Francúzsko si s ním budujú aj napriek sankciám nové ekonomické  vzťahy. Naši „svetoví“ politici nie! Dokonca musíme podľa vyjadrenia niektorých „zaradiť Rusko“ do našej vojenskej doktríny, ako „strategického nepriateľa“. To mi pripomína voľakedajšie vyhlásenie Mečiara, ktoré bolo niečo ako „My tým Francúzok ukážeme“. No hej ukázali sme, ale holé ……. . Tak je to aj vo vzťahu k Rusku. Mali by sme si uvedomiť, že nie sme čo do veľkosti a počtu obyvateľov štát, ktorý si môže bezdôvodne vyrábať nepriateľov, ale naopak, mali by sme hľadať a vytvárať si priateľov.

Snažme sa budovať Európu bez nepriateľstva a vychádzať priateľsky nielen s európskymi štátmi a USA, ale i ostatnými štátmi, ktoré o to stoja, vrátane  Ruska, Číny,  či Kuby. Len tak môžeme zabezpečiť mierový rozvoj Európy a prispieť k bezproblémovému životu na tejto planéte. Keď budeme jednotní, nedovolí si žiadny európsky štát porušovať mierové súžitie. A ak áno, veľmi rýchlo by mu ostatné štáty ukázali, ako sa má správať.

Nehľadajme nepriateľov. Hľadajme priateľov.

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Hašterivosť a agresitiva v priamom prenose.

12.05.2024

Práve odvysielaná relácia „V politike“ bola riadne živelná! Zatiaľ čo takéto diskusie môžu byť prínosné, v tomto prípade sa to pre nepríjemné a hašterivé správanie pani V.O.Cifrovej o tejto diskusii povedať nedá. Vôbec nerešpektovala svojich protidiskutujúcich, neustále skákala do reči a hašterila sa. Jej vystupovanie mi pripomínalo už dávnejšie [...]

Sú potraviny pre Slovensko a ostatné štáty bývalej východnej Európy menej kvalitné?

30.04.2024

Dostalo sa ku mne video porovnania jedného výrobku z Nemecka s výrobkom predávaným v ČR (a predpokladám, že obdobné sú predávané aj v SR) a ostal som dosť zarazený. Zopakujem len skutočnosti odprezentované na tomto videu, ktoré pôsobia dosť presvedčivo. Konkrétne ide o porovnanie Sušienok OREO zakúpených v Nemecku, so sušienkami OREO zakúpenými v ČR. Podľa videa sú [...]

13 ročné slovenské dievčatko, unesené a týrané 4 ukrajinskými tínedžerkami!

26.04.2024

Som zvedavý, koľko tu ten blog vydrží! Pritom v blogu sa snažím uvádzať len skutočnosti o ktorých som sa dočítal. No a keď o tom môžu písať nemecké a iné zahraničné médiá, nevidím dôvod, prečo by sme o tom nemali písať aj na Slovensku, odhliadnúc od toho, že sa to týka priamo slovenského občana! Nakoľko chcem mať ako taký prehľad o dianí vo [...]

vojna na Ukrajine, Petrohrad, Rusko

ONLINE: Útok na Charkov vyšetrujú na Ukrajine ako vojnový zločin

19.05.2024 07:35, aktualizované: 09:03

Ukrajina obvinila Rusko, že zámerne cieli na civilistov v Charkovskej oblasti a preto raketové útoky vyšetruje ako vojnový zločin.

SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX

Akýkoľvek trest môže byť pre strelca doživotný. Vyšetrovanie atentátu na Fica by mali dokončiť o pár mesiacov, hovorí odborník

19.05.2024 07:00

Bývalý elitný vyšetrovateľ vysvetlil, ako by mali vyzerať kroky organov činných v trestnom konaní v najbližších dňoch

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 1115209x
Priemerná čítanosť článkov: 6484x

Autor blogu

Kategórie