Založ si blog

Strategickí partneri a strategickí nepriatelia!

Som skutočne zvedavý, či mi aj tento článok „admin“ po jeho zverejnení nestiahne z prvej strany a sprístupní ho až keď sa bude zobrazovať na druhej strane, čím zabráni jeho väčššej čítanosti. Posledne sa mi to stalo s článkom „EÚ – Kde si? – Zobuď sa!https://eduard.blog.pravda.sk/2020/04/01/eu-kde-si-zobud-sa/ , ktorý mal po zverejnení veľmi slušnú návštevnosť, avšak po pár minútach bol stiahnutý a zverejnený až keď sa objavoval na druhej strane medzi starými článkami.  Keď sa to stalo po prvý krát pripúšťal som ešte náhodnú chybu redakčného systému. No keď sa to zopakovali pri článku s obdobnou tématikou s najväčšou pravdepodobnosťou môžem chybu vylúčiť. Pritom v článkoch som nikoho nehanil, neurážal a ani nepoužíval hanlivé slová. Myslel som si, že v „Pravde“ k takejto manipulácii nedochádza. No uvidíme, ako tomu bude teraz.

Včera neskoro večer sa na webe v aktuálnom zahraničnom spravodajstve objavilo info, že USA „zhabalo“ na letisku v Bangkoku lekárske tvárové masky objednané Nemeckom. Informáciu o tom mal poskytnúť minister vnútra spolkovej krajiny Berlín, pričom USA obvinil z „novodobého pirátstva“. Vo svojom vyhlásení mal ďalej uviesť, že „Takto sa k sebe transatlantickí partneri nesprávajú. Dokonca ani v časoch celosvetovej krízy by sme sa nemali riadiť metódami Divokého západu“. Konanie USA nie je v tomto smere ojedinelé, nakoľko podľa nedávno zverejnených informácií aj francúzski politici obvinili Spojené štáty, že skupujú v Číne ochranné masky a rúška, ktoré boli určené pre Francúzsko (Zdroj web: Nový čas z 3.4.2020 „Berlín obvinil USA z moderného pirátstva: Mali zhabať rúšky, vyrobené pre Nemecko).

Postoj nášho strategického partnera ,akým USA sú: Tu si môžeme pozrieť diametrálne odlišný postoj našich „strategických spojencov“ medzi ktorých súčasní predstavitelia Slovenska zaraďujú  najmä USA. Viď. úplne nepochopiteľné jednostranné konanie ľudí, ako napríklad  Klus, Naď, Šimečka, Bútora,  Duleba, Samson, ….. , ktorí nás tlačia len do jedného rohu trojuholníka a neumožňujú, aby sme boli priateľmi aj ostatných štátov a veľmocí, zoskupených obrazne povedané v tomto geometrickom útvare. Nedávno som čítal článok jedného novinára v ktorom bola použitá pekná formulácia, ktorá mi utkvela v pamäti a to: „Správajú sa tak, že by sa nesprávali lepšie, ani keby im za to platili“. Myslím si, že to plne vystihuje ich konanie. Napadá ma ešte konštatovanie iného novinára, ktoré však z dôvodu slušnosti skrátim a to: „…. mali by so sebou nosiť toaletný papier …..“. Pokiaľ mi je známe USA v súvislosti s celosvetovou pandémiou doposiaľ nepomohli ani jednému zo svojich spojencov. Nepomohli ani v dobe ,keď ešte neboli postihnuté vírusom tak, ako je tomu teraz. Nepomohli ani Talianku, ktoré je členom NATO už od roku „1949“ aj keď to potrebovalo. Nepomohli ani Španielsku, ktoré je členom NATO od roku „1982“. Nezaujímal ich osud „nikoho iného“ len Ameriky. Tu v oblasti neposkytnutia pomoci svojím najbližším spojencom je pekne vidieť dôsledky striktného presadzovania Trumpovej doktríny „America first“  – teda „Amerika na prvom mieste“! Do takéhoto konania úplne presne zapadá i súčasné zabavenie zdravotníckych pomôcok pre Nemecko, ktoré je spolu s Veľkou Britániou a Francúzskom najbližším spojencom USA.

Postoj nášho strategického „nepriateľa“, akým by Rusko podľa niektorých malo byť: Teda tento pojem som použil v súlade s tým, ako sa ho niektorí naši predstavitelia ako napr. Klus, Naď, ….. snažia zakotviť nielen v našej zahraničnej politike, ale i našej vojenskej doktríne. Tak napríklad Rusko, aj napriek svojím problémom pomohlo tým, čo to najviac potrebovali a to Taliansku. Pomohla i Čína, či Kuba, o ktorých politických systémoch sa v podstate negatívne a s pripomienkami vyjadrujú naši predstavitelia. Niečo mi tu nesedí. Štáty, ktoré podľa hodnotenia našich predstaviteľov „potláčajú ľudské práva“, ľudsky pomohli svojím „akože“ nepriateľom. Čudné! A naopak štáty, v ktorých doslova „prýšti“ demokracia nepomohli ani svojim najbližším spojencom. Naopak, posledne im zhabali zdravotnícke pomôcky.  Zvláštne konanie štátu s prebytkom demokracie, ktorý jej má toľko, že ju už desaťročia vyvážajú pre blaho ostatných za svoje hranice, ako príklad do Iraku, Libye, bývalej Juhoslávie a najnovšie Sýrie. Ale však čoho je moc, je to potrebné vyviesť. Hlavne, že z toho bude mať „vývozca“ ekonomické, či vojenské výhody.

Pomoc Ruska Spojených štátom Americkým: Je zaujímavé, že Rusko s ktorým nás naši čelní predstavitelia neustále tak strašia, pomohlo v súčasnej dobe aj USA. Podľa informácií zo spravodajskej televízie TA3 poslalo Rusko v rámci pomoci v boji s koronavírusom lietadlo so zdravotníckym zariadením. Americký prezident D.Thrump vyhlásil: „Musím povedať, že s mnohými krajinami máme skvelé vzťahy. Čína nám niečo poslala. Rusko nám poslalo naozaj veľmi veľké lietadlo plné vecí. Zdravotníckeho zariadenia. Je to veľmi pekné“. (Zdroj web: TA3 z 31.3.2020 „Do USA prišla pomoc z Ruska. Milé prekvapenie, reagoval Thrump“).

Mali by sme hľadať priateľov a nie nepriateľov: No neviem, ako sa mám na to pozerať v kontexte našej zahraničnej politiky a to tak v oblasti ekonomickej, vojenskej, či iných, kde sa stále snažíme vyvolať dojem, že Rusko je náš nepriateľ. Aj z pohľadu EÚ, sú tu dva faktory. Jedným je to, že EÚ prijala voči Rusku sankcie, na ktorých stále zotrváva. Druhým faktorom je však to, že najväčšie štáty EÚ, akými sú Nemecko, či Francúzsko tieto sankcie striktne nedodržujú (Napr. Mercedes otvoril počas platností sankcií pri Moskve veľký závod na výroby automobilov. Budovanie nového plynovodu, …..).  V rámci EÚ je však jeden „obrovský“ štát s miliónmi obyvateľov, ktorý tieto sankcie striktne dodržiava a to aj napriek tomu, že mu spôsobujú škodu. Skúste uhádnuť, ktorý štát je tento kolos, ktorý neochvejne bojuje proti Rusku. Áno uhádli Ste, je to Slovensko. Čo na tom, že USA prezident sa o Rusku aj verejne vyjadrí pozitívne, že Nemecko a Francúzsko si s ním budujú aj napriek sankciám nové ekonomické  vzťahy. Naši „svetoví“ politici nie! Dokonca musíme podľa vyjadrenia niektorých „zaradiť Rusko“ do našej vojenskej doktríny, ako „strategického nepriateľa“. To mi pripomína voľakedajšie vyhlásenie Mečiara, ktoré bolo niečo ako „My tým Francúzok ukážeme“. No hej ukázali sme, ale holé ……. . Tak je to aj vo vzťahu k Rusku. Mali by sme si uvedomiť, že nie sme čo do veľkosti a počtu obyvateľov štát, ktorý si môže bezdôvodne vyrábať nepriateľov, ale naopak, mali by sme hľadať a vytvárať si priateľov.

Snažme sa budovať Európu bez nepriateľstva a vychádzať priateľsky nielen s európskymi štátmi a USA, ale i ostatnými štátmi, ktoré o to stoja, vrátane  Ruska, Číny,  či Kuby. Len tak môžeme zabezpečiť mierový rozvoj Európy a prispieť k bezproblémovému životu na tejto planéte. Keď budeme jednotní, nedovolí si žiadny európsky štát porušovať mierové súžitie. A ak áno, veľmi rýchlo by mu ostatné štáty ukázali, ako sa má správať.

Nehľadajme nepriateľov. Hľadajme priateľov.

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadnu konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Európska únia nás systematicky ničí

21.11.2022

Európska únia nás systematicky ničí a poškodzuje všetky jej štáty! Je to úmysel, neschopnosť, alebo hlúposť jej čelných predstaviteľov? Od počiatku som bol zástancom EÚ. Danému projektu som veril a podporoval ho. Myšlienka mierovej spolupráce európskych krajín bola podľa mňa krok správnym smerom a mala viesť k zvyšovaniu životnej úrovne a bezpečnosti jej [...]

Nevadí ani vražda a pre istotu navrhneme imunitu.

18.11.2022

Je tomu už zopár mesiacov, čo sa udiala v priestoroch saudsko-arabského konzulátu v Istambule mimoriadne krutá vražda novinára Džamála Chášakdžího. Tento žil v exile v USA a na konzulát si prišiel len vymeniť doklady z dôvodu svadby. Vražda prebehla skutočne mimoriadne kruto, nakoľko po vražde mali jeho telo rozrezať a z priestorov konzulátu vyniesť po častiach v [...]

Len nás tam pustite a dôkazov bude ako húb po daždi

17.11.2022

Vojna na Ukrajine, je hroznou tragédiou pre jej obyvateľov, no nielen pre nich. Trpí ňou celá Európa. Len pred pár hodinami zasiahla územie Poľska raketa, o ktorej všetci vojnoví štváči hneď tvrdili, že išlo o ruskú raketu, ktorá zasiahla územie členského štátu NATO, že bola napadnutá územná celistvosť štátov NATO a že NATO by malo rázne odpovedať a aktivovať [...]

IS, islamsky stat, mosul, irak

Vodcu Islamského štátu Kurajšího zabili. Strieda ho Kurajší

30.11.2022 17:02

Abú Hasan Hášimí Kurajší ktorý stál na čele skupiny od marca, zahynul "v boji proti nepriateľom".

Stoltenberg

NATO nevníma Čínu ako protivníka, sledujeme ale jej rozvoj, povedal Stoltenberg

30.11.2022 16:51

Ministri v Bukurešti hovorili aj o ambicióznom vojenskom a technologickom pláne Pekingu.

Polícia / Policajná páska /

Manželku zabil a rozštvrtil. V prípade brutálnej vraždy z Budče ukončili vyšetrovanie

30.11.2022 15:17

Mužovi hrozí v prípade tohto obzvlášť závažného zločinu vraždy až doživotný trest.

György Gyimesi

VIDEO: Ako Gyimesi učil Pčolinského správne vyslovovať meno György

30.11.2022 14:46

Pčolinský: Dúfam, že som vaše meno vyslovil správne. Gyimesi: Nie, nesprávne. Pčolinský: Prosím, opravte ma.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 629033x
Priemerná čítanosť článkov: 5616x

Autor blogu

Kategórie