Založ si blog

Udáva svojich kolegov !

 

Nemôžeme takto hovoriť o osobe, ktorá oznamuje trestnú činnosť iných osôb.

 

 Bol večer a sledoval som televíziu, kde práve na TA3 bežala relácia  „V politike“, ktorú moderoval zástupca šéfredaktorky P.Bielik (TA3, V politike, 30.4.2020).

Už som zvyknutý na jeho často tendenčné otázky, ako i to, že keď chce niekto povedať niečo konkrétne, tak mu skočí do reči a buď ho nenechá dohovoriť, alebo zmení tému.

Tento raz to bolo z iného súdka. Keď uvádzal novú tému zameranú na korupciu v súdnictve, použil slovnú formuláciu približne v tomto znení: „Sudca kajúcnik, ktorý teraz udáva svojich kolegov“. Tým kajúcnikom bol myslený bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I, V.Sklenka, ktorý začal vypovedať o úplatkárskych praktikách na bratislavských súdoch.

Čo ma tak zarazilo? Bola to práve tá slovná formulácia, v ktorej moderátor použil solovo „UDÁVA“, čo vo vzťahu k danému skutku pôsobilo značne pejoratívne.

Myslím si, že použitie tohto slova nebolo v danom prípade na mieste, nakoľko značne znevažovalo konanie bývalého sudcu V.Sklenku, ktorý o úplatkoch medzi sudcami začal vypovedať.

To, že sudca Sklenka začal o týchto skutkoch vypovedať, môžeme len oceniť a podporovať ho v tom, nakoľko ináč by sme takéto konanie sudcov neboli mohli dokázať. Neodhalili by sme viacerých skorumpovaných sudcov, pomôže to pri očiste súdnictva, …….. .

Takže „pejoratívne“ výrazy ako „udáva“, by sme si mali v takýchto prípadoch odpustiť, pokiaľ tým nesledujeme iný cieľ. Napríklad, odstrašenie iných, ktorí by chceli o úplatkárstve do budúcna hovoriť. A to by nemal byť náš cieľ.

Však, kto by chcel o takýchto chúlostivých veciach vypovedať a ešte k tomu, aby sa o ňom hovorilo znevažujúco, v súvislosti s „udávaním“?

Takto dávame ostatným signál, že ak by začali o korupčnej činnosti rozprávať, budeme o nich hanlivo hovoriť aj v médiách a to by sme nemali. Spadalo by to dokonca aj na takých ľudí, ktorí by ponúkaný úplatok odmietli a takéto konanie oznámili, teda konali by „maximálne čestne“, vystavovali sa riziku a my by sme ich označili za „udavačov“.

A teraz ešte konkrétne k V.Sklenkovi. Takýto ľudia by nemali zastávať žiadne funkcie a viem, že si nijaké zľutovanie nezaslúžia. Áno, jeho konanie (branie úplatkov) bolo amorálne, nečestné, neprofesionálne a môžeme ho z tohto pohľadu hodnotiť, ako neseriózne, zasluhujúce si jednoznačné odsúdenie. Áno, o týchto skutkoch vypovedal prakticky len z toho dôvodu, že si chcel zachrániť vlastnú kožu, čo tiež o niečom hovorí. To je však jedna rovina, ktorú odsudzujeme a môžeme sa o nej vyjadrovať hanlivo.

Je tu však aj druhá rovina a to je oznámenie trestnej činnosti (brania úplatkov), za čo ho haniť nemôžeme a to aj keď to spravil len preto, aby sa ochránil.

Európska únia nás systematicky ničí

21.11.2022

Európska únia nás systematicky ničí a poškodzuje všetky jej štáty! Je to úmysel, neschopnosť, alebo hlúposť jej čelných predstaviteľov? Od počiatku som bol zástancom EÚ. Danému projektu som veril a podporoval ho. Myšlienka mierovej spolupráce európskych krajín bola podľa mňa krok správnym smerom a mala viesť k zvyšovaniu životnej úrovne a bezpečnosti jej [...]

Nevadí ani vražda a pre istotu navrhneme imunitu.

18.11.2022

Je tomu už zopár mesiacov, čo sa udiala v priestoroch saudsko-arabského konzulátu v Istambule mimoriadne krutá vražda novinára Džamála Chášakdžího. Tento žil v exile v USA a na konzulát si prišiel len vymeniť doklady z dôvodu svadby. Vražda prebehla skutočne mimoriadne kruto, nakoľko po vražde mali jeho telo rozrezať a z priestorov konzulátu vyniesť po častiach v [...]

Len nás tam pustite a dôkazov bude ako húb po daždi

17.11.2022

Vojna na Ukrajine, je hroznou tragédiou pre jej obyvateľov, no nielen pre nich. Trpí ňou celá Európa. Len pred pár hodinami zasiahla územie Poľska raketa, o ktorej všetci vojnoví štváči hneď tvrdili, že išlo o ruskú raketu, ktorá zasiahla územie členského štátu NATO, že bola napadnutá územná celistvosť štátov NATO a že NATO by malo rázne odpovedať a aktivovať [...]

SR LOZ MZ vláda rokovanie lekári výpovede dohoda platy BAX

Lekárski odborári a vláda podpísali memorandum

30.11.2022 18:18

Dokument rieši financovanie zdravotníckych zariadení či zvýšenie počtu zdravotníkov.

Hakeem Jeffries

Demokratov prvýkrát v Snemovni povedie černoch

30.11.2022 18:12, aktualizované: 18:19

Hakeema Jeffriesa zvolili do funkcie jednohlasne.

HOAX Zelenskyj Cherson Video

HOAX: Šíri sa zmanipulované video z návštevy Volodymyra Zelenského v Chersone

30.11.2022 17:55

Zvuková stopa pôvodného videa sa líši od zmanipulovanej verzie.

IS, islamsky stat, mosul, irak

Vodcu Islamského štátu Kurajšího zabili. Strieda ho ďalší Kurajší

30.11.2022 17:02, aktualizované: 17:43

Abú Hasan Hášimí Kurajší ktorý stál na čele skupiny od marca, zahynul "v boji proti nepriateľom".

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 629102x
Priemerná čítanosť článkov: 5617x

Autor blogu

Kategórie