Založ si blog

Udáva svojich kolegov !

 

Nemôžeme takto hovoriť o osobe, ktorá oznamuje trestnú činnosť iných osôb.

 

 Bol večer a sledoval som televíziu, kde práve na TA3 bežala relácia  „V politike“, ktorú moderoval zástupca šéfredaktorky P.Bielik (TA3, V politike, 30.4.2020).

Už som zvyknutý na jeho často tendenčné otázky, ako i to, že keď chce niekto povedať niečo konkrétne, tak mu skočí do reči a buď ho nenechá dohovoriť, alebo zmení tému.

Tento raz to bolo z iného súdka. Keď uvádzal novú tému zameranú na korupciu v súdnictve, použil slovnú formuláciu približne v tomto znení: „Sudca kajúcnik, ktorý teraz udáva svojich kolegov“. Tým kajúcnikom bol myslený bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I, V.Sklenka, ktorý začal vypovedať o úplatkárskych praktikách na bratislavských súdoch.

Čo ma tak zarazilo? Bola to práve tá slovná formulácia, v ktorej moderátor použil solovo „UDÁVA“, čo vo vzťahu k danému skutku pôsobilo značne pejoratívne.

Myslím si, že použitie tohto slova nebolo v danom prípade na mieste, nakoľko značne znevažovalo konanie bývalého sudcu V.Sklenku, ktorý o úplatkoch medzi sudcami začal vypovedať.

To, že sudca Sklenka začal o týchto skutkoch vypovedať, môžeme len oceniť a podporovať ho v tom, nakoľko ináč by sme takéto konanie sudcov neboli mohli dokázať. Neodhalili by sme viacerých skorumpovaných sudcov, pomôže to pri očiste súdnictva, …….. .

Takže „pejoratívne“ výrazy ako „udáva“, by sme si mali v takýchto prípadoch odpustiť, pokiaľ tým nesledujeme iný cieľ. Napríklad, odstrašenie iných, ktorí by chceli o úplatkárstve do budúcna hovoriť. A to by nemal byť náš cieľ.

Však, kto by chcel o takýchto chúlostivých veciach vypovedať a ešte k tomu, aby sa o ňom hovorilo znevažujúco, v súvislosti s „udávaním“?

Takto dávame ostatným signál, že ak by začali o korupčnej činnosti rozprávať, budeme o nich hanlivo hovoriť aj v médiách a to by sme nemali. Spadalo by to dokonca aj na takých ľudí, ktorí by ponúkaný úplatok odmietli a takéto konanie oznámili, teda konali by „maximálne čestne“, vystavovali sa riziku a my by sme ich označili za „udavačov“.

A teraz ešte konkrétne k V.Sklenkovi. Takýto ľudia by nemali zastávať žiadne funkcie a viem, že si nijaké zľutovanie nezaslúžia. Áno, jeho konanie (branie úplatkov) bolo amorálne, nečestné, neprofesionálne a môžeme ho z tohto pohľadu hodnotiť, ako neseriózne, zasluhujúce si jednoznačné odsúdenie. Áno, o týchto skutkoch vypovedal prakticky len z toho dôvodu, že si chcel zachrániť vlastnú kožu, čo tiež o niečom hovorí. To je však jedna rovina, ktorú odsudzujeme a môžeme sa o nej vyjadrovať hanlivo.

Je tu však aj druhá rovina a to je oznámenie trestnej činnosti (brania úplatkov), za čo ho haniť nemôžeme a to aj keď to spravil len preto, aby sa ochránil.

Sme len hlúpi, alebo ide o cielenú likvidáciu štátov EU?

19.05.2024

Zaujalo ma vystúpenie maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu Pétera Szijátró, ktorý sa vyjadril (podľa neho) k pokryteckej politike EÚ, ako i celého severoatlantického spoločenstva. Svoje tvrdenia konkretizoval na 3 konkrétnych príkladoch, týkajúcich sa „sankcií a celkových vzťahov“ voči Rusku. (Video si môžete pozrieť na konci blogu v časti [...]

Hašterivosť a agresitiva v priamom prenose.

12.05.2024

Práve odvysielaná relácia „V politike“ bola riadne živelná! Zatiaľ čo takéto diskusie môžu byť prínosné, v tomto prípade sa to pre nepríjemné a hašterivé správanie pani V.O.Cifrovej o tejto diskusii povedať nedá. Vôbec nerešpektovala svojich protidiskutujúcich, neustále skákala do reči a hašterila sa. Jej vystupovanie mi pripomínalo už dávnejšie [...]

Sú potraviny pre Slovensko a ostatné štáty bývalej východnej Európy menej kvalitné?

30.04.2024

Dostalo sa ku mne video porovnania jedného výrobku z Nemecka s výrobkom predávaným v ČR (a predpokladám, že obdobné sú predávané aj v SR) a ostal som dosť zarazený. Zopakujem len skutočnosti odprezentované na tomto videu, ktoré pôsobia dosť presvedčivo. Konkrétne ide o porovnanie Sušienok OREO zakúpených v Nemecku, so sušienkami OREO zakúpenými v ČR. Podľa videa sú [...]

Pellegrini

Pellegrini o okrúhlom stole: Ešte zrejme nedozrel čas. Ak nie sú pripravení politici, buďme aspoň my všetci

19.05.2024 10:45, aktualizované: 11:02

Pellegrini stretnutie parlamentných strán zvolal spolu s Čaputovou po atentáte na premiéra Fica.

pásmo gazy, izrael, palestínčania

Pri izraelskom nálete na tábor Nusajrát údajne zahynulo 20 ľudí

19.05.2024 10:31

Medzi zranenými je aj viacero detí. Záchranári naďalej prehľadávali trosky.

heger, rozhovor, pravda

Heger pre Pravdu: Ako vyzeral špeciálny výcvik premiéra? Okrem ochrancu existuje aj tzv. epizóda

19.05.2024 10:00

Hegerova manželka mala pri strelcovi zo Zámockej šťastie. Bývalý premiér atentát na Roberta Fica ostro odsudzuje.

San Francisco Homeless Lawsuit

V San Franciscu dostávajú alkoholici bez domova bezplatné pivo a vodku. Zachraňujeme životy, tvrdí radnica

19.05.2024 10:00

Zdravotné sestry v motelových izbách poskytujú klientom tri jedlá denne a dostatok alkoholu na uspokojenie ich potrieb v oblasti závislosti, každého však udržiavajú na bezpečnej úrovni intoxikácie.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 173
Celková čítanosť: 1115667x
Priemerná čítanosť článkov: 6449x

Autor blogu

Kategórie