Založ si blog

Koho sme to zas vymenovali za sudcov?

 

Sudca, ktorý nedokáže priamo a verejne odsúdiť súčasný stav na súdoch – nemá právo byť sudcom!

 

O tom, že na Slovensku nedôveruje súdom prevažná väčšina obyvateľstva, niet pochýb.  Nie je to záležitosť len tohto roku, ale tento stav pretrváva už dlhé roky.

Koncom roku 2019 si Najvyšší súd SR  objednal v agentúre Focus prieskum s cieľom upresnenia, aká situácia v skutočnosti je. Výsledok bol šokujúci. Súdom v SR „úplne dôverejú“  iba 4% z opýtaných respondentov a za najväčší problém považujú ľudia korupciu !!!!

Myslím si, že takýto zlý výsledok by nebol zaznamenaný ani v ten najzaostalejšej „banánovej“ republike.

Žiaľ aféra s Kočnerom, Threemou, bývalou štátnou tajomníčkou Jankovskou, a množstvom ďalších sudcov, u ktorých boli zistené konkrétne informácie o prijímaní úplatkov, kupovaní rozsudkov, krivení spravodlivosti, túto skutočnosť len potvrdili a ba čo viac, posunuli o niekoľko levelov vyššie.  A aj to je pravdepodobne len „malá“ špička ľadovca!

To ale už vieme, zaujalo ma niečo iné – nové. Práve dnes vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová  „6 nových“ mladých sudcov, ktorí majú posilniť súdy.

Mala by to byť rázna, minulosťou nezaťažená a neskompromitovaná  „mladá krv“, ktorá by presadzovala zákon tak, ako sa na sudcu patrí, bez rozdielu o koho sa jedná. Hlavne by sa za svoje rozhodnutia nemala hanbiť, mala by ich vedieť verejne obhájiť a pritom sa každému pozrieť priamo do očí a povedať  „NAHLAS“ niečo ako „ÁNO ROHHODLA SOM TAK ……, A TO NA ZÁKLADE TOHO A TOHO ….“! A za svojím rozhodnutím si stojím.

Vymenovaní sudcovia však boli pre mňa veľkým sklamaním. Nie nepoznám ich. Sklamaním bolo ich vystupovanie pred kamerou, pred ktorou sa snažili skrývať, či utekať!

To by možno ešte nebolo to najhoršie. Omnoho horším bolo, že okrem jednej mladej novovymenovanej sudkyne, ani jeden z nových sudcov nemal záujem sa zastaviť a na otázku redaktorov, ktorí sa pýtali na súčasnú situáciu v súdnictve priamo a otvorene odpovedať. Všetci len utekali, aby sa nemuseli vyjadriť. Zopár sudcov bolo predsa len niektorými redaktormi dotlačených k odpovedi a to ste mali počuť. „Oni nemajú názor na súčasnú situáciu v súdnictve, prípadne majú, ale nechajú si ho pre seba.

Čo sme to zasa spravili! Koho sme to vymenovali za nových „doživotných“ sudcov? Ak teraz v situácii v akej sa súdnictvo nachádza (obrovská korupcia, kupovanie spravodlivosti, ….) nevie otvorene a verejne dotazovaný novomenovaný sudca zaujať „razantné“ stanovisko a takýto stav jednoznačne odsúdiť – NEMÁ ČO NA FUNKCII SUDCU ROBIŤ!!! Ledaže by takéto konanie schvaľoval, nevadilo by mu, či chcel by v ňom pokračovať!

Obdobne je to aj keď takýto sudca povie, že má na to názor, ale si ho nechá pre seba! Čo je to za sudcu, ktorý už teraz nechce verejne prezentovať svoj názor.  A to ešte bol len menovaný a ani nezačal svoju funkciu vykonávať.

No a novomenovaný sudca, ktorý povie, že na to nemá názor, si taktiež nemá právo obliekať talár. Čo z takého sudcu bude, keď sa na začiatku svojej kariéry takto vyjadruje.

Zobuďme sa, čo za ľudí to menujeme za sudcov!  To už skutočne nie je z čoho vyberať? Potom sa nečudujme, že súdnictvo pôjde vo svojich „starých“ pevne vyšľapaných koľajách a nepomôže mu ani generačná obmena, po ktorej sa volalo. Čo ich to učia na školách?

Sudca sa musí vedieť postaviť pred verejnosť a svoj názor verejne a jasne prezentovať, pričom ho musí byť pripravený aj  jednoznačne obhájiť!

Sudca, ktorý to nedokáže nemôže byť dobrým sudcom a v talári nemá čo robiť.

Sudca s nesmie skrývať za talár a nesmie si myslieť, že je viac ako ostatní!

 

Doplnené 6.5.2020

 

Nedá mi, aby som nezareagoval na diskutujúcu „7885dagmar“, aj keď to nemám vo zvyku. Pojem „triedny nepriateľ“ sa používal za socializmu, ale k tomu sa vyjadrovať nebudem, nakoľko to nie je podstatné.

Pravdepodobne ide o mladú sudkyňu, ktorá už teraz začína používať jazyk „nadčloveka“ a diktovať, čo kto má povedať  a to ešte ani nezačala riadne vykonávať svoju funkciu. Však kto okrem sudcov môže vedieť, čo majú povedať sudcovia médiám!   A nedajbože, keby si niekto dovolil povedať, že na položené otázky majú odpovedať, či vyjadriť svoj názor . To už len by bola trúfalosť!  (Samozrejme nehovorím o živých prípadoch, kde by im zákon zakazoval prejudikovať nejaké rozhodnutia ….). Keď to zhrniem, išlo o prostú otázku, čo si myslia o súčasnej situácii v súdnictve. Odpoveď na túto otázku, nie je štátnym tajomstvom! Obyvatelia tohto štátu by mali vedieť, čo si o tak závažnej situácii myslí novomenovaní sudca, nakoľko práve do neho je vkladaná nádej, že takýto stav do budúcna nebude pokračovať.

Ja si však myslím, že je to nielen ich povinnosť vyplývajúca z ich služby právu a spravodlivosti, ale hlavne základná slušnosť! Podľa stanoviska diskutérky,ostatní ľudia sú zrejme nesvojprávni a nevedia rozmýšľať a zhodnotiť, či sa má sudca vyjadriť, alebo nie. Doteraz tu bola doba, keď sa sudcovia až na výnimky, ktoré si vysoko vážim, nevyjadrovali a držali všetko v tajnosti ešte viac, ako Danko netransparentné nákupy vojenskej techniky. A kde to všetko viedlo, vidíme teraz, Jankovská a množstvo ďalších sudcov stíhaných pre odôvodnené podozrenie z trestnej činnosti (korupcia, kupovanie rozsudkov, ……). To všetko viedlo k tomu, že súdom oprávnene nedôveruje prevažná väčšina obyvateľov. S týmto sa stotožňuje diskutujúca?  Ak áno, tak potom nech si každý spraví svoj názor. Ja ho mám a aj som ho vyjadril.

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

Európska únia nás systematicky ničí

21.11.2022

Európska únia nás systematicky ničí a poškodzuje všetky jej štáty! Je to úmysel, neschopnosť, alebo hlúposť jej čelných predstaviteľov? Od počiatku som bol zástancom EÚ. Danému projektu som veril a podporoval ho. Myšlienka mierovej spolupráce európskych krajín bola podľa mňa krok správnym smerom a mala viesť k zvyšovaniu životnej úrovne a bezpečnosti jej [...]

Nevadí ani vražda a pre istotu navrhneme imunitu.

18.11.2022

Je tomu už zopár mesiacov, čo sa udiala v priestoroch saudsko-arabského konzulátu v Istambule mimoriadne krutá vražda novinára Džamála Chášakdžího. Tento žil v exile v USA a na konzulát si prišiel len vymeniť doklady z dôvodu svadby. Vražda prebehla skutočne mimoriadne kruto, nakoľko po vražde mali jeho telo rozrezať a z priestorov konzulátu vyniesť po častiach v [...]

Len nás tam pustite a dôkazov bude ako húb po daždi

17.11.2022

Vojna na Ukrajine, je hroznou tragédiou pre jej obyvateľov, no nielen pre nich. Trpí ňou celá Európa. Len pred pár hodinami zasiahla územie Poľska raketa, o ktorej všetci vojnoví štváči hneď tvrdili, že išlo o ruskú raketu, ktorá zasiahla územie členského štátu NATO, že bola napadnutá územná celistvosť štátov NATO a že NATO by malo rázne odpovedať a aktivovať [...]

IS, islamsky stat, mosul, irak

Vodcu Islamského štátu Kurajšího zabili. Strieda ho Kurajší

30.11.2022 17:02

abú Hasan Hášimí Kurajší ktorý stál na čele skupiny od marca, zahynul "v boji proti nepriateľom".

Stoltenberg

NATO nevníma Čínu ako protivníka, sledujeme ale jej rozvoj, povedal Stoltenberg

30.11.2022 16:51

Ministri v Bukurešti hovorili aj o ambicióznom vojenskom a technologickom pláne Pekingu.

Polícia / Policajná páska /

Manželku zabil a rozštvrtil. V prípade brutálnej vraždy z Budče ukončili vyšetrovanie

30.11.2022 15:17

Mužovi hrozí v prípade tohto obzvlášť závažného zločinu vraždy až doživotný trest.

György Gyimesi

VIDEO: Ako Gyimesi učil Pčolinského správne vyslovovať meno György

30.11.2022 14:46

Pčolinský: Dúfam, že som vaše meno vyslovil správne. Gyimesi: Nie, nesprávne. Pčolinský: Prosím, opravte ma.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 112
Celková čítanosť: 629021x
Priemerná čítanosť článkov: 5616x

Autor blogu

Kategórie