Založ si blog

Hanba slovenského súdnictva pokračuje.

Niektorí politici používajú s obľubou frázu, že rozsudky súdov sa nekomentujú. Ja si naopak myslím, že komentovať sa majú, no musia sa rešpektovať a dodržiavať.

Dnes sa konal s už v minulosti odsúdeným L.Bašternákom nový súdny proces, na ktorom sa prejednávala jeho ďalšia trestná činnosť v ktorej náš štát, teda našu spoločnosť prostredníctom neoprávnených odpočtov okradol približne o 2 milióny eur.

Menovaný patril medzi nedotknuteľnú vrstvu tzv. „NAŠICH ĽUDÍ“, ktorej sa za Fica veľmi darilo vo všetkých oblastiach, no najmä pri rozkrádaní štátneho rozpočtu a eurofondov, teda oblasti, kde sa dali prakticky bez námahy neoprávnene získať značné finančné prostriedky.

No, ale poďme k veci. Bašternák pri svojom prvom odsúdení v roku 2019 za iný ekonomický skutok dostal 5 rokov nepodmienečne, čo je veľmi mierny a smiešny trest v porovnaní so skutkami, ktoré spáchal.

Dnes počas výkonu trestu za už menovaný prvý skutok, bol opätovne súdený za ďalší skutok a to za podvodné vyžiadanie si približne 2 miliónov eur. K skutku sa sám priznal a vyhlásil, že je vinný.

Nechcel som veriť vlastným ušiam, keď som počul, že tento človek, za daný skutok nebol súdom, ktorý ho dnes súdil prakticky vôbec potrestaný! To hádam nie! Z toho mi jasne vyplýva, že Bašternák stále patrí do chránenej kategórie „Našich ľudí“, ktorí aj napriek snahe značnej časti spoločnosti prežili a prežívajú. Je vidieť, že sa s ním zaobchádza v zamatových rukavičkách.

Zrejme nebolo náhodou, že informácie o širokých sieťach úplatkov na našich súdoch a následnom krivení zákona sa objavujú na verejnosti už dlhšiu dobu. Aj keď justícia sa bráni obvyklými frázami, že ide o zlyhanie jednotlivcov ……, že sami dokážu tento stav napraviť vidíme, že tomu tak nie je. Tento stav nedokážu sami napraviť a zrejme o to ani nemajú záujem.

Vysvetlite mi, ako je možné osobu už odsúdenú za daňovú trestnú činnosť, ktorá je vo výkone trestu odňatia slobody, pričom je opätovne súdená za ďalšiu daňovú trestnú činnosť vo výške až cca 2 miliónov eur,  ku ktorej sa aj prizná, takže niet pochybností, že ju spáchala, prakticky NEPOTRESTAŤ (odmietnuť súhrnný trest odňatia slobody). Súd, po odmietnutí súhrnného trestu (udelenie nového trestu k trestu, ktorý si už odpykáva za inú trestnú činnosť) Bašternáka potrestal len tak, že mu zakázal po dobu 7 rokov pôsobiť v štatutárnych orgánoch spoločností. Nedostal dokonca ani žiadnu finančnú sankciu. Myslím si, že sudcovia, ktorí takáto verdikt vyriekli, by rozhodne sudcami nemali byť! Je to výsmech nielen spravodlivosti, ale i zákonu! A o pozadí toho, aký sudca, alebo na základe čoho môže takýto verdikt vyriecť sudca, sa radšej rozpisovať nebudem. Boli by to len špekulácie – možno dôvodné, no stále len špekulácie. Musím však žiaľ skonštatovať starú pravdu: „Vrana k vrane sadá“  a „Vrana vrane oko nevykole“.

Spomínam si na pompézne články, ako si pán Bašternák na oslavu tuším narodením svojej dcéry objednal kolotoč. Keby sme získavali finančné prostriedky ako menovaný, tak by sme si tie kolotoče mohli objednávať aj my. No bol by tu predsa len jeden rozdiel. Ak by nám dokázali, že sme ukradli nie 2 milióny, ale len nejakých sto eur, tak by sme za to sedeli, až by sme sčernali. Súd by bol v takomto prípade zrejme nekompromisný a pravdepodobne to o čo znížil trest Bašternákovi, by s radosťou pripočítal nám. Presvedčiť o tom sa môžeme napríklad odsúdením futbalového funkcionára, ktorý za debničku jabĺk, kartón vín a nejaké drobné v celkovej hodnote 500 €, dostal nepodmienečný trest vo výške 3 roky a 4 mesiace + pokutu 2 000 €!!!!  Alebo inšpektor potravinovej správy, ktorý za úplatok 10 kg ryže dostal nepodmienečne 5 rokov !!!

Skúsme sa zamyslieť nad sumou, ktorú si od štátu neoprávnene a podvodne vypýtala už menovaná osoba. Boli to približne 2 milióny €.

Tak napríklad táto podvodne ukradnutá suma by nám pri mesačnom plate 2 000 € vystačila na tisíc rokov !!!! Áno dobre vidíte na tisíc rokov! A páni sudcovia, ktorí Bašternáka dnes súdili, sa rozhodli, že za to, že štát okradol o tak vysokú sumu, si chudáčik nezaslúži žiadny trest, nakoľko mu stačí trest 5 rokov, ktoré si už odpykáva, za inú ekonomickú trestnú činnosť (mimochodom podobného charakteru). To sa ani nezmieňujem, že už sa pravdepodobne chystá von, nakoľko po odsedení 2/3 trestu mu môže byť zbytok trestu pri dobrom správaní odpustený. A ako sa dá z médií vyčítať, správa sa dobre a zmenil sa -:).

Quo vadis, slovenská justícia?

 

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

 

 

Zdroj:

  1. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/599914-sud-sa-opatovne-zaobera-podnikatelom-basternakom/
  2. https://www.ta3.com/clanok/208990/odsudeny-podnikatel-ladislav-basternak-sa-v-septembri-opat-postavi-pred-sud
  3. https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/basternak-smeruje-opat-sud-pozrite-akych-obrovskych-majetkov-pred-odsudenim-zbavil-2
  4. https://plus7dni.pluska.sk/domov/video-muz-u-ktoreho-byva-fico-obchodoval-nim-kalinak-chrani-basternaka-cely-smer
  5. https://blog.sme.sk/transparency/politika/ako-trestame-korupciu-za-milionove-tendre-podmienka-za-10-kil-ryze-5-rokov-natvrdo
  6. https://domov.sme.sk/c/5661066/wanke-si-za-korupciu-vo-futbale-odsedi-tri-roky.html

Platy ministrov vzlietli, zatiaľ čo platy občanov klopýtajú!

11.02.2024

V posledných dňoch nám tu robí tak opozícia, ako i koalícia nepekné divadlo. Opozícia v parlamente a koalícia v televízii. Správanie oboch nie je hodné nielen poslanca, či štátneho úradníka, ale ani tej najposlednejšej persóny, ktorá mená charakter, ani žiadne morálne zásady. Klame ako jedna, tak i druhá strana. Na obhajobu svojich tvrdení a v snahe dosiahnuť svoj cieľ [...]

Keď jeden tvrdí, že sú bombardované civilné a druhý vojenské ciele!

30.12.2023

V minulosti som na svoj blog v Pravde písal pomerne často a mal som svojich čitateľov, s ktorými som sa delil o svoje názory. Od doby, čo som napísal pár článkov vzťahujúcich sa k Ukrajine som nadobudol dojem, že s mojimi článkami vo vzťahu k čítanosti, či diskusným príspevkom bolo manipulované a to tak, že boli takpovediac „upozaďované“ a to i vrátane [...]

Rómske dievča vysúdilo 3000 €.

29.11.2023

Dnes som si v spravodajskej relácii vypočul, že rómske dievča vysúdilo 3000 €, ako kompenzáciu za to, že počas pandémie nemalo notebook a ani prístup na internet a tak sa nemohlo vzdelávať. Žalobu podala stará mama dievčatka a v danej kauze pojednával OS Prešov, ktorý v rozsudku rozhodol, že dievča (jej rodičia) dostane kompenzáciu už uvedených 3000 €. Daná vec ma [...]

litva, vojna na ukrajine, výročie

Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

24.02.2024 19:55, aktualizované: 20:25

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Russia Ukraine War hadí ostrov dobytie

Politici si pripomenuli dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

24.02.2024 19:14

Ukrajina nebojuje len za seba, ale za celý demokratický svet. Podpora Ukrajiny je naďalej dôležitá.

kňaz, farár, modlitba, kňazi, cirkev, kostol

Poľský arcibiskup Dziega odstúpil po krytí sexuálneho zneužívania

24.02.2024 19:10

Poľské médiá už dlho informovali o obvineniach z ľahostajnosti a krytia pedofilov v katolíckej cirkvi.

poliačik

Poliačik: GLOBSEC sa na Ukrajine pozerá do budúcnosti

24.02.2024 18:45

Ako pomáha GLOBSEC na Ukrajine a čo považuje za najväčšie výzvy budúcnosti krajiny?

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 164
Celková čítanosť: 1082915x
Priemerná čítanosť článkov: 6603x

Autor blogu

Kategórie