Založ si blog

Hanba slovenského súdnictva pokračuje.

Niektorí politici používajú s obľubou frázu, že rozsudky súdov sa nekomentujú. Ja si naopak myslím, že komentovať sa majú, no musia sa rešpektovať a dodržiavať.

Dnes sa konal s už v minulosti odsúdeným L.Bašternákom nový súdny proces, na ktorom sa prejednávala jeho ďalšia trestná činnosť v ktorej náš štát, teda našu spoločnosť prostredníctom neoprávnených odpočtov okradol približne o 2 milióny eur.

Menovaný patril medzi nedotknuteľnú vrstvu tzv. „NAŠICH ĽUDÍ“, ktorej sa za Fica veľmi darilo vo všetkých oblastiach, no najmä pri rozkrádaní štátneho rozpočtu a eurofondov, teda oblasti, kde sa dali prakticky bez námahy neoprávnene získať značné finančné prostriedky.

No, ale poďme k veci. Bašternák pri svojom prvom odsúdení v roku 2019 za iný ekonomický skutok dostal 5 rokov nepodmienečne, čo je veľmi mierny a smiešny trest v porovnaní so skutkami, ktoré spáchal.

Dnes počas výkonu trestu za už menovaný prvý skutok, bol opätovne súdený za ďalší skutok a to za podvodné vyžiadanie si približne 2 miliónov eur. K skutku sa sám priznal a vyhlásil, že je vinný.

Nechcel som veriť vlastným ušiam, keď som počul, že tento človek, za daný skutok nebol súdom, ktorý ho dnes súdil prakticky vôbec potrestaný! To hádam nie! Z toho mi jasne vyplýva, že Bašternák stále patrí do chránenej kategórie „Našich ľudí“, ktorí aj napriek snahe značnej časti spoločnosti prežili a prežívajú. Je vidieť, že sa s ním zaobchádza v zamatových rukavičkách.

Zrejme nebolo náhodou, že informácie o širokých sieťach úplatkov na našich súdoch a následnom krivení zákona sa objavujú na verejnosti už dlhšiu dobu. Aj keď justícia sa bráni obvyklými frázami, že ide o zlyhanie jednotlivcov ……, že sami dokážu tento stav napraviť vidíme, že tomu tak nie je. Tento stav nedokážu sami napraviť a zrejme o to ani nemajú záujem.

Vysvetlite mi, ako je možné osobu už odsúdenú za daňovú trestnú činnosť, ktorá je vo výkone trestu odňatia slobody, pričom je opätovne súdená za ďalšiu daňovú trestnú činnosť vo výške až cca 2 miliónov eur,  ku ktorej sa aj prizná, takže niet pochybností, že ju spáchala, prakticky NEPOTRESTAŤ (odmietnuť súhrnný trest odňatia slobody). Súd, po odmietnutí súhrnného trestu (udelenie nového trestu k trestu, ktorý si už odpykáva za inú trestnú činnosť) Bašternáka potrestal len tak, že mu zakázal po dobu 7 rokov pôsobiť v štatutárnych orgánoch spoločností. Nedostal dokonca ani žiadnu finančnú sankciu. Myslím si, že sudcovia, ktorí takáto verdikt vyriekli, by rozhodne sudcami nemali byť! Je to výsmech nielen spravodlivosti, ale i zákonu! A o pozadí toho, aký sudca, alebo na základe čoho môže takýto verdikt vyriecť sudca, sa radšej rozpisovať nebudem. Boli by to len špekulácie – možno dôvodné, no stále len špekulácie. Musím však žiaľ skonštatovať starú pravdu: „Vrana k vrane sadá“  a „Vrana vrane oko nevykole“.

Spomínam si na pompézne články, ako si pán Bašternák na oslavu tuším narodením svojej dcéry objednal kolotoč. Keby sme získavali finančné prostriedky ako menovaný, tak by sme si tie kolotoče mohli objednávať aj my. No bol by tu predsa len jeden rozdiel. Ak by nám dokázali, že sme ukradli nie 2 milióny, ale len nejakých sto eur, tak by sme za to sedeli, až by sme sčernali. Súd by bol v takomto prípade zrejme nekompromisný a pravdepodobne to o čo znížil trest Bašternákovi, by s radosťou pripočítal nám. Presvedčiť o tom sa môžeme napríklad odsúdením futbalového funkcionára, ktorý za debničku jabĺk, kartón vín a nejaké drobné v celkovej hodnote 500 €, dostal nepodmienečný trest vo výške 3 roky a 4 mesiace + pokutu 2 000 €!!!!  Alebo inšpektor potravinovej správy, ktorý za úplatok 10 kg ryže dostal nepodmienečne 5 rokov !!!

Skúsme sa zamyslieť nad sumou, ktorú si od štátu neoprávnene a podvodne vypýtala už menovaná osoba. Boli to približne 2 milióny €.

Tak napríklad táto podvodne ukradnutá suma by nám pri mesačnom plate 2 000 € vystačila na tisíc rokov !!!! Áno dobre vidíte na tisíc rokov! A páni sudcovia, ktorí Bašternáka dnes súdili, sa rozhodli, že za to, že štát okradol o tak vysokú sumu, si chudáčik nezaslúži žiadny trest, nakoľko mu stačí trest 5 rokov, ktoré si už odpykáva, za inú ekonomickú trestnú činnosť (mimochodom podobného charakteru). To sa ani nezmieňujem, že už sa pravdepodobne chystá von, nakoľko po odsedení 2/3 trestu mu môže byť zbytok trestu pri dobrom správaní odpustený. A ako sa dá z médií vyčítať, správa sa dobre a zmenil sa -:).

Quo vadis, slovenská justícia?

 

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

 

 

Zdroj:

  1. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/599914-sud-sa-opatovne-zaobera-podnikatelom-basternakom/
  2. https://www.ta3.com/clanok/208990/odsudeny-podnikatel-ladislav-basternak-sa-v-septembri-opat-postavi-pred-sud
  3. https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/basternak-smeruje-opat-sud-pozrite-akych-obrovskych-majetkov-pred-odsudenim-zbavil-2
  4. https://plus7dni.pluska.sk/domov/video-muz-u-ktoreho-byva-fico-obchodoval-nim-kalinak-chrani-basternaka-cely-smer
  5. https://blog.sme.sk/transparency/politika/ako-trestame-korupciu-za-milionove-tendre-podmienka-za-10-kil-ryze-5-rokov-natvrdo
  6. https://domov.sme.sk/c/5661066/wanke-si-za-korupciu-vo-futbale-odsedi-tri-roky.html

Neschopnosť OĽANO riadiť, argumentovať a vznik nových našich ľudí.

16.09.2021

Práve som dopozeral reláciu „Téma dňa“, ktorú na TA3 moderoval Peter Bielik. V jej druhej časti diskutovali dvaja diskutujúci a to Mgr. Matúš Šutaj Eštok a Mgr. Lukáš Kyselica, ktorý v minulosti pôsobil ako vedúci vyšetrovacieho tímu „GORILA“, pričom v súčasnosti je členom Klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a za uvedený klub je členom [...]

Arogancia a spupnosť generálnej prokuratúry.

11.09.2021

Nestačí že máme skorumpované súdnictvo, prebieha boj medzi policajnými útvarmi, ale ešte k tomu aj naša generálna prokuratúra pod novým vedením otočila kormidlo smerom späť a umožňuje návrat starých čias reprezentovaných pôsobením Trnku a Kováčika vo vrcholných funkciách tejto inštitúcie, teda do obdobia kedy sa kradlo vo veľkom a nik nebol potrestaný. Toto [...]

Ako si nás naši spojenci z USA a NATO vážia.

18.08.2021

Asi každý vie, čo sa dnes deje v Afganistane. USA rozoštvali obyvateľstvo a po 20 rokoch odtiaľ zutekali. Z pohľadu USA nič zvláštneho, to robia už celé desaťročia po celom svete. Na to však teraz nechcem poukazovať. Chcem ukázať, ako si nás naši spojenci USA a NATO vážia a aké máme u nich slovo. Pekne sa to dá vidieť na práve prebiehajúcich evakuačných letoch, [...]

Milan Krajniak

Krajniak v Budapešti o demografii: Dovoz ľudí zo zahraničia nie je riešenie

24.09.2021 19:16

Minister práce Milan Krajniak sa v Budapešti presvedčil, že v ochrane postavenia rodiny nie je Slovensko samo.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Polícia preveruje údajnú bombovú hrozbu na dvoch miestach v Košiciach

24.09.2021 18:22

Železničnú stanicu a obchodné centrum v mestskej časti Západ v Košiciach evakuovali pre údajnú bombovú hrozbu.

parkovanie, parkovacia politika, petrzalka,

Spustenie parkovacej politiky v Bratislave mesto presúva na začiatok roka

24.09.2021 18:00, aktualizované: 18:15

Spustenie pôvodne avizovali na október alebo november.

Peter  Žiga

Zadržali rodinného príslušníka bývalého ministra hospodárstva Žigu

24.09.2021 15:12, aktualizované: 17:42

Štefana Žigu nedávno Národná kriminálna agentúra obvinila pre daňovú trestnú činnosť.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 82
Celková čítanosť: 489639x
Priemerná čítanosť článkov: 5971x

Autor blogu

Kategórie