Založ si blog

Hanba slovenského súdnictva pokračuje.

Niektorí politici používajú s obľubou frázu, že rozsudky súdov sa nekomentujú. Ja si naopak myslím, že komentovať sa majú, no musia sa rešpektovať a dodržiavať.

Dnes sa konal s už v minulosti odsúdeným L.Bašternákom nový súdny proces, na ktorom sa prejednávala jeho ďalšia trestná činnosť v ktorej náš štát, teda našu spoločnosť prostredníctom neoprávnených odpočtov okradol približne o 2 milióny eur.

Menovaný patril medzi nedotknuteľnú vrstvu tzv. „NAŠICH ĽUDÍ“, ktorej sa za Fica veľmi darilo vo všetkých oblastiach, no najmä pri rozkrádaní štátneho rozpočtu a eurofondov, teda oblasti, kde sa dali prakticky bez námahy neoprávnene získať značné finančné prostriedky.

No, ale poďme k veci. Bašternák pri svojom prvom odsúdení v roku 2019 za iný ekonomický skutok dostal 5 rokov nepodmienečne, čo je veľmi mierny a smiešny trest v porovnaní so skutkami, ktoré spáchal.

Dnes počas výkonu trestu za už menovaný prvý skutok, bol opätovne súdený za ďalší skutok a to za podvodné vyžiadanie si približne 2 miliónov eur. K skutku sa sám priznal a vyhlásil, že je vinný.

Nechcel som veriť vlastným ušiam, keď som počul, že tento človek, za daný skutok nebol súdom, ktorý ho dnes súdil prakticky vôbec potrestaný! To hádam nie! Z toho mi jasne vyplýva, že Bašternák stále patrí do chránenej kategórie „Našich ľudí“, ktorí aj napriek snahe značnej časti spoločnosti prežili a prežívajú. Je vidieť, že sa s ním zaobchádza v zamatových rukavičkách.

Zrejme nebolo náhodou, že informácie o širokých sieťach úplatkov na našich súdoch a následnom krivení zákona sa objavujú na verejnosti už dlhšiu dobu. Aj keď justícia sa bráni obvyklými frázami, že ide o zlyhanie jednotlivcov ……, že sami dokážu tento stav napraviť vidíme, že tomu tak nie je. Tento stav nedokážu sami napraviť a zrejme o to ani nemajú záujem.

Vysvetlite mi, ako je možné osobu už odsúdenú za daňovú trestnú činnosť, ktorá je vo výkone trestu odňatia slobody, pričom je opätovne súdená za ďalšiu daňovú trestnú činnosť vo výške až cca 2 miliónov eur,  ku ktorej sa aj prizná, takže niet pochybností, že ju spáchala, prakticky NEPOTRESTAŤ (odmietnuť súhrnný trest odňatia slobody). Súd, po odmietnutí súhrnného trestu (udelenie nového trestu k trestu, ktorý si už odpykáva za inú trestnú činnosť) Bašternáka potrestal len tak, že mu zakázal po dobu 7 rokov pôsobiť v štatutárnych orgánoch spoločností. Nedostal dokonca ani žiadnu finančnú sankciu. Myslím si, že sudcovia, ktorí takáto verdikt vyriekli, by rozhodne sudcami nemali byť! Je to výsmech nielen spravodlivosti, ale i zákonu! A o pozadí toho, aký sudca, alebo na základe čoho môže takýto verdikt vyriecť sudca, sa radšej rozpisovať nebudem. Boli by to len špekulácie – možno dôvodné, no stále len špekulácie. Musím však žiaľ skonštatovať starú pravdu: „Vrana k vrane sadá“  a „Vrana vrane oko nevykole“.

Spomínam si na pompézne články, ako si pán Bašternák na oslavu tuším narodením svojej dcéry objednal kolotoč. Keby sme získavali finančné prostriedky ako menovaný, tak by sme si tie kolotoče mohli objednávať aj my. No bol by tu predsa len jeden rozdiel. Ak by nám dokázali, že sme ukradli nie 2 milióny, ale len nejakých sto eur, tak by sme za to sedeli, až by sme sčernali. Súd by bol v takomto prípade zrejme nekompromisný a pravdepodobne to o čo znížil trest Bašternákovi, by s radosťou pripočítal nám. Presvedčiť o tom sa môžeme napríklad odsúdením futbalového funkcionára, ktorý za debničku jabĺk, kartón vín a nejaké drobné v celkovej hodnote 500 €, dostal nepodmienečný trest vo výške 3 roky a 4 mesiace + pokutu 2 000 €!!!!  Alebo inšpektor potravinovej správy, ktorý za úplatok 10 kg ryže dostal nepodmienečne 5 rokov !!!

Skúsme sa zamyslieť nad sumou, ktorú si od štátu neoprávnene a podvodne vypýtala už menovaná osoba. Boli to približne 2 milióny €.

Tak napríklad táto podvodne ukradnutá suma by nám pri mesačnom plate 2 000 € vystačila na tisíc rokov !!!! Áno dobre vidíte na tisíc rokov! A páni sudcovia, ktorí Bašternáka dnes súdili, sa rozhodli, že za to, že štát okradol o tak vysokú sumu, si chudáčik nezaslúži žiadny trest, nakoľko mu stačí trest 5 rokov, ktoré si už odpykáva, za inú ekonomickú trestnú činnosť (mimochodom podobného charakteru). To sa ani nezmieňujem, že už sa pravdepodobne chystá von, nakoľko po odsedení 2/3 trestu mu môže byť zbytok trestu pri dobrom správaní odpustený. A ako sa dá z médií vyčítať, správa sa dobre a zmenil sa -:).

Quo vadis, slovenská justícia?

 

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

 

 

Zdroj:

  1. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/599914-sud-sa-opatovne-zaobera-podnikatelom-basternakom/
  2. https://www.ta3.com/clanok/208990/odsudeny-podnikatel-ladislav-basternak-sa-v-septembri-opat-postavi-pred-sud
  3. https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/basternak-smeruje-opat-sud-pozrite-akych-obrovskych-majetkov-pred-odsudenim-zbavil-2
  4. https://plus7dni.pluska.sk/domov/video-muz-u-ktoreho-byva-fico-obchodoval-nim-kalinak-chrani-basternaka-cely-smer
  5. https://blog.sme.sk/transparency/politika/ako-trestame-korupciu-za-milionove-tendre-podmienka-za-10-kil-ryze-5-rokov-natvrdo
  6. https://domov.sme.sk/c/5661066/wanke-si-za-korupciu-vo-futbale-odsedi-tri-roky.html

Arogancia v priamom prenose!

15.07.2024

Práve prebieha tlačová konferencia hnutia PS za účasti jeho predsedu p. Michala Šimečku DPhil. Je neskutočné, čo títo mladí borci, ktorí zastupujú značnú časť Slovenska predviedli. Konkrétne mám na mysli vyjadrenie pána Šimečku, ktorý v svojom preslove doslova uviedol že „Nie sme tu preto, aby sme vláde pomáhali„! Toto jeho vyjadrenie je jasným [...]

Kto skutočne zasiahol ukrajinskú Detskú nemocnicu?

14.07.2024

Práve došlo k pokusu o atentát na kandidáta na amerického prezidenta D.Trumpa. K tejto téme sa nebudem bližšie vyjadrovať, nakoľko viem, že o nej budú písať viacerí. Zaujal ma však profesionálny prístup ochranky na mieste, ktorá hneď po výstrele vedela presne čo robiť a robila to super. Vpravo bolo vidieť 2 ochrankárov, ktorí nie bežia, ale šprintujú k motorovému [...]

Je prezidentom USA „čierna žena“? – Teda aspoň podľa vyhlásenia J. Bidena!

06.07.2024

USA prezident zasa perlil. Nazval sa 1. čiernou ženou. Uvedené prehlásenie mali Američania a s nimi celý svet možnosť počuť v jeho vystúpení v americkom rádiu „WURD RADIO STATION“ počas jedného z najväčších amerických sviatkov a to Osláv dňa nezávislosti dňa 4.Júla 2024 (viď. skeny z videa + je možné pozrieť video – viď. zdroj). Vzhľadom k [...]

Francúzsko, Paríž

Vo Francúzsku pobodali vojaka hliadkujúceho pred olympiádou

16.07.2024 07:35

Udialo sa tak niekoľko dní pred otváracím ceremoniálom olympijských hier.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová

Nemecko zakázalo extrémistický časopis, urobilo tiež raziu vo filmovej spoločnosti

16.07.2024 07:22

Faeserová zároveň zakázala aj činnosť spoločnosti Conspect Film GmbH, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou filmov a videí.

Donald Trump, ucho, obväz

Trump s obviazaným uchom na zjazde Republikánskej strany, ľudia skandovali bojuj

16.07.2024 07:00

Keď Trump vkročil do haly v Milwaukee, kde sa zjazd koná, prítomní skandovali "Bojuj! Bojuj! Bojuj!" a zaťali ruky v päste.

dron

Milión dronov za rok? Na Rusov sa v ukrajinských pivniciach pripravuje armáda strojov

16.07.2024 06:38

Námestník ukrajinského ministra pre digitalizáciu chce, aby Ukrajinci vyrábali za rok milióny dronov.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 180
Celková čítanosť: 1147570x
Priemerná čítanosť článkov: 6375x

Autor blogu

Kategórie