Založ si blog

Arogancia a spupnosť generálnej prokuratúry.

Nestačí že máme skorumpované súdnictvo, prebieha boj medzi policajnými útvarmi, ale ešte k tomu aj naša generálna prokuratúra pod novým vedením otočila kormidlo smerom späť a umožňuje návrat starých čias reprezentovaných pôsobením Trnku a Kováčika vo vrcholných funkciách tejto inštitúcie, teda do obdobia kedy sa kradlo vo veľkom a nik nebol potrestaný. Toto obdobie bolo známe dvomi frázami a to „Naši ľudia“ a „Skutok sa nestal„. Trestaní boli len obyčajní ľudia a to vyslovene za maličkosti. Kto bol na tom finančne dobre tak ten sa mohol začleniť do skupiny našich ľudí a ak sa aj náhodou „omylom“ začal vyšetrovať, nakoniec si od prokuratúry vypočul to kováčikovské známe „Skutok sa nestal“.

Čo sa to vlastne deje na generálnej prokuratúre vedenej Žilinkom ? Značná časť verejnosti bola šokovaná prvými krokmi GP Žilinku (zrušenie tr. stíhania: únosu vietnamca, z manipulácie výpovedí svedkov, majiteľa Penty, či  riaditeľa SIS, podanie disciplinárneho návrhu na špeciálneho prokurátora D.Lipšica, zamedzenie prístupu „nepohodlných“ novinárov na tlačovú besedu). Už na prvý pohľad je vidieť, že Žilinka nedodržal to, čo v čase keď sa o miesto generálneho prokurátora uchádzal prisľúbil. Vôbec sa mi nezdá, že by hájiť právo a spravodlivosť a už vôbec nemôžem povedať, že by prokuratúru spravil otvorenejšou.

Bol som zvedavý, ako dokáže GP Žilinka tieto svoje kroky obhájiť pred Ústavo-pravnym výborom NR SR, kde bol pozvaný, aby svoje konanie vysvetlil. Pomerne „na telo“ mu kládol otázky poslanec Baránik a žiadal o vysvetlenie. Bol som v šoku, keď na kľudne položené otázky, reagoval GP Žilinka zvýšeným a rozhorčeným hlasom. Jeho komunikácia bola plná arogancie a spupnosti. Jasne dával najavo, že on je „pán-boh“, že on si môže robiť čo chce a všetci mu môžeme vyskočiť na určitú časť jeho „cteného“ tela. Takéto vystupovanie rozhodne nie je vhodné muža, ktorý zastáva takúto vysokú a dôležitú funkciu. Takýto človek nemá čo danú funkciu zastávať.

Spomenul som si na pokorného Žilinku, ktorý keď sa ešte len ako obyčajný prokurátor sa uchádzal o miesto generálneho prokurátora a sľuboval tranparentnosť, dodržiavanie zákona, informovanosť a …….. . Vtedy bol úplne inou osobou – teda aspoň sa tak tváril.

Keď sa z človeka satane zo dňa na deň získaním funkcie taká arogantná osoba a o jeho rozhodnutiach panujú viac ako pochybnosti, je potrebné sa zamyslieť a daný problém čím skôr vyriešiť, nakoľko čím neskôr ho vyriešime, tým bude vznikať v spoločnosti viac problémov.

GP musí rešpektovať a dodržiavať zákon a musí byť nestranný. Nemám záujem, aby na funkcii GP bola osoba, ktorej sa nedá veriť, ktorá je niekomu zaviazaná a ktorá bude prispievať k obnoveniu skupiny „Nových našich ľudí“ a ktorá bude praktizovať výkon svojej funkcie tak, že  „Skutok sa nestal“.

Nemám záujem ani na tom, aby GP hľadal medzery v zákonoch a prebiehajúcich trestných konaniach s cieľom oslobodzovať „nových našich ľudí“, ako to zvykol robiť jeden známy sudca, s ktorým si súdnictvo dlhú dobu nevedelo dať rady.

Ma záver ešte jedna pripomienka. Lipšica moc nemusím a podľa mňa, ako trestaná osoba sa nemal stať špeciálnym prokurátorom. Musím však uznať, že za jeho pôsobenia sa začali skutočne stíhať bohatšie a vyššie postavené osoby, čo bolo doposiaľ tabu. Takže v tejto oblasti jedno veľké plus.

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Smejme sa, svet je gombička a všetko je v poriadku – či nie?

29.01.2023

Po zvolení nového českého prezidenta gen. Pavla, ktorému bola hneď po zvolení gratulovať slovenská prezidentka Čaputová sa ešte 28.01.2023 objavili správy, že novozvolený prezident Pavel zatelefonuje dnes t.j. 29.01.2023 ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a navrhne mu, že by spolu s prezidentkou Čaputovou navštívil Ukrajinu. Vyzerá to tak, že Pavlova prvá cesta [...]

O čom sa nedočítate – 2

17.01.2023

O čom sa v našich médiách nedočítate! Dva blogy späť, som písal o tom, že Španielsko sa postavilo k Ukrajinsko – Ruskej vojne tolerantne a neútočí na Rusko. Za to došlo medzi Španielskom a Ruskom k výhodnej dohode o dodávkach skvapalneného plynu pre Španielsko. Hneď sa toho chytili aj Francúzi a dohodli sa so Španielmi, že budú od nich odoberať [...]

TV Markíza sa asi v spravodajstve pomýlila.

16.01.2023

TV Markíza sa asi pomýlila. Pri sledovaní sobotňajšieho spravodajstva na TV Markíza (14.01.2023) som zaregistroval (a isto som nebol sám), že v TV šote bola reportáž so starou „ženou“, ktorá žije na Ukrajincami ovládanom území. Uviedla, že syn jej ostal na Ukrajine a dcéra sa „dobrovoľne“ vysťahovala do Ruska. Žije si vo svojom domčeku a aby [...]

nemecko, útok nožom

V Nemecku vlak zachytil viacero detí, jedno zahynulo

02.02.2023 23:31

Na mieste nešťastia pri meste meste Recklinghausen zasahovalo 35 hasičov a záchranárov.

Žiarska chata

Žiarsku chatu pre hroziace lavíny uzatvorili, rýchlosť vetra dosiahne 135 km/h

02.02.2023 22:41

Okrem Západných Tatier je veľké lavínové nebezpečenstvo aj vo Vysokých Tatrách.

omagh

Britská vláda nariadila vyšetriť útok v Omaghu s 29 obeťami spred štvrťstoročia

02.02.2023 22:02

Bol to najkrvavejší atentát v histórii Severného Írska.

donovaly

Počasie komplikuje dopravu. Donovaly uzavreli pre kamióny, Kremnické bane úplne

02.02.2023 21:05

Zelená vlna informuje aj o silnom snežení na Čertovici, úsek je podľa nej ťažko zjazdný.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 662704x
Priemerná čítanosť článkov: 5477x

Autor blogu

Kategórie