Založ si blog

Oslík otras sa – alebo, z cudzieho krv netečie.

Patrím medzi tých, ktorí prežili približne polovicu života v socializme a polovicu života po zmene politického režimu a tak môžem porovnávať – a porovnávať je čo! Teraz by som však chcel poukázať len na jednu oblasť a to financovanie politických strán štátom.

Pred pár dňami som v  TV pozeral diskusnú reláciu s predsedom klubu 500 pánom V. Sotákom, ktorého si vážim, nakoľko ho pokladám  za inteligentného a priamočiareho človeka, ktorý sa vyzná a povie, čo si myslí – čo v tejto dobe nie je bežné, nakoľko ľudia sa v mnohých prípadoch boja.

Uviedol, že podstatne vhodnejšie, ako brať peniaze samosprávam, ktoré budú na základe toho musieť dvíhať dane obyvateľom by bolo, keby sa politické strany vzdali časti svojich finančných príspevkov od štátu. Ušetrili by sa tak pekné desiatky miliónov …….. . Plne s ním súhlasím, pričom vôbec nechápem na čo politické strany od štátu peniaze za voličov dostávajú. Z môjho pohľadu je to bohapusté výpalníctvo! Ako môžu čelní predstavitelia týchto politických strán zhrabnúť také milióny a s kľudom a bez výčitky sa pozerať obyvateľom tejto krajiny do očí? Je to hrubé pokrytectvo a prejav toho, že na obyvateľoch im jednoducho nezáleží! Ide im len o svoje dobre platené korytá! Netrápi ich že mnohé mladé rodiny, či dôchodcovia žijú na pokraji chudoby, čo dokonca nemajú z čoho žiť. Vôbec im nevadí už bežne používaný pojem „PRACUJÚCA CHUDOBA„! Však oni sú za vodou! To, že nejaká matka nemá na to, aby riadne nakŕmila svoje dieťa, obliekla ho ako sa patrí, zaplatila nájom……….,  alebo dôchodca sa riadne najedol, mohol si kúpiť lieky ktoré skutočne potrebuje a nie len kvapky do nosa, či acylpiryn, to ich nezaujíma. Nehovorím o tom, čo k tomu každým mesiacom pribúda. Čo sa robí a bude robiť s cenami energií, potravín, ….. . Nie je lekárov, na vyšetrenie čakáte mesiace, nie je sestričiek, nie je opatrovateľov, nie je starobincov, chýbajú rušňovodiči, učitelia hrozia štrajkom, rozpadajú sa mosty a cesty, diaľnice sa nedokončújú, cestné tunely sú skutočnými tunelmi, ale na miznúce peniaze, atómovku nie a nie dostavať, ……………………. polícia bojuje medzi sebou, prokuratúra to isté, na súdoch sa odhaľuje korupcia, ministri nielenže sú nekompetentní, ale sa i medzi sebou vadia a nevedia sa dohodnúť, ……………., štát sa zadlžuje stále viac a  viac . V tomto štáte prakticky nič nefunguje! Aby som bol objektívny jedinou výnimkou je pomoc Ukrajine, ktorá funguje na tisíc percent.

 

Vrátim sa však k nosnej myšlienke v ktorej som chcel porovnať spôsob financovania politických strán za socializmu a v súčasnosti.

Za socializmu bolo v bývalom ČSSR povolených celkom 5 strán, ktoré boli združené v tzv. Národnom fronte. Je pravdou, že vyhrať mohla vždy len komunistická strana (KSČ) a ostatné strany tvorili len kulisu. Túto stránku však teraz neriešim.

Omnoho podstatnejšia je skutočnosť, že keď niekto chcel byť členom nejakej politickej strany musel platiť tzv. „členské príspevky“ z ktorých strana žila, pričom od štátu nedostávala ani korunu!!! Z týchto príspevkov strany potom hradila plat svojim zamestnancom, svoju propagáciu, objekty ktoré užívala, prípravy na nové voľby ….. skrátka všetko a bola úplne sebestačná. Takýto systém bol veľmi spravodlivý, nakoľko na stranu platili len tí, ktorí v nej boli. Do strany nešli teda peniaze zo štátu – peniaze nás všetkých – ale len peniaze členov strany. Čím mala strana viac členov, tým mala viac peňazí. A to si myslím, že je správne.

Obdobne to bolo za socializmu aj s najväčšou organizáciou tzv. ROH, ktorého bol členom „takmer“ každý. Za členstvo sa síce platilo, no bolo to mimoriadne výhodné. Každoročne sa za vyzbierané peniaze chodilo na rekreácie a to nielen v ČSSR, ale i do zahraničia.

Obdobne bola na tom aj mládežnícka organizácie tzv. SZM kde tí, ktorí boli členovia platili členské príspevky z ktorých táto organizácia žila. Kto členom nechcel byť, tak nebol a neplatil.

 

Aj v súčasnosti by strany mali mať len tie peniaze, ktoré by pochádzali len od ich členov (za členské príspevky). To by bolo spravodlivé. Tým by strany nevyciciavali štát a nepoužívali by ho systémom „oslík otras sa„! Systémom v ktorom stále len naťahujú ruky k štátu a ten sa len otriasa a otriasa v prospech pár jedincov, ktorí sú na čele politických strán. Len potom by sme videli, koľko „skutočných členov“ tá, ktorá politická strana má! Možno by sme boli veľmi prekvapení.

Ako vyplýva nižšie zobrazeného obrázku OĽANO, v danej dobe tvorené tuším 4 osobami dostalo od štátu vyše 21 miliónov, čo je nehorázne. To isté však platí aj o ostatných stranách, ktoré príspevok dostali.

Takéto financovanie len podporuje korupciu, proti ktorej chcú súčasné politické špičky „údajne“ tak vehementne bojovať. Ale zrejme, len pokiaľ sa to netýka ich samotných.

V tomto štáte a politickom systéme sme zdeformovali všetko čo sa len dalo. Prakticky nič z toho, pre čo ľudia v roku 1989 vyšli do ulíc sa neuskutočnilo tak, ako si želali.

Súčasnosť a realita na Slovensku.  Ľudia riešia životne dôležité otázky prežitia a či budú môcť v bytoch v zime kúriť, aby nezamrzli  a minister financií rieši „krúžky pre deti“. Tak to je úroveň našej súčasnej vlády. Niet sa čo čudovať, že Slovensko vo všetkých oblastiach padá na dno a jeho obyvateľom sa žije stále ťažšie a ťažšie.

 


Zdroj: Portál TA3 v článku z 12.5.2020: Koľko dostanú strany za výsledky vo voľbách? Ide o milióny

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne 100%  tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

 

Idi. t, úbožiak, blb, karikatúra politika, alebo čo to vlastne je?

28.09.2022

Nie je tomu tak dávno, čo náš „skvelý“ premiér chodil ako odtrhnutý vagón po EÚ a ako jeden z prvých (ak nie úplne prvý) vykrikoval, že od ruských energií sa musíme okamžite (čo najskôr) odpojiť!!! Bol jedným z „najaktívnejších blb.v“, ktorí týmto svojím konaním škodili nielen Slovensku, ale i celej EÚ. Robil si na tom politické body u [...]

Majú nás na háku.

20.09.2022

V podstate celý svet sledoval rozlúčku s britskou kráľovnou Alžbetou II. Z viacerých smerov išlo o významnú udalosť, ktorej organizácii sa venovalo po mnoho dní tisíce ľudí. Vždy pozorný britský protokol sa teraz musel činiť ešte viac, aby všetko bolo bez najmenšej chybičky. Z tohto pohľadu veľmi úsmevne zapôsobilo označenie partnera našej prezidentky Juraja [...]

Už stačilo.

04.09.2022

Už roky nezvykneme s manželkou sledovať Markízu pre jej dekadentné relácie typu „Farma“. Iné zábavné, či súťažné relácie si však občas pozrieme. Včera sme náhodne pri prezeraní jednotlivých TV programov zastali na aktuálne bežiacej show „Československo má talent“. Zrejme to bola náhoda, no akurát ohlasovali súťažiacich z UKRAJINY. Bol to mladý chlapec (už [...]

Počúvajte Pravdu, špeciál, víkendový podcast

Po nehode opitého šoféra cítiť vo vzduchu lynč. Toleranciu k alkoholu a porušovaniu zákona však máme v krvi

07.10.2022 19:15

Tragická nehoda na autobusovej zastávke v Bratislave šokovala a nahnevala celé Slovensko. Problém je však hlbší, hovorí v podcaste denníka Pravda komentátor Marián Repa.

Vladimir Putin

Putin dostal na narodeniny darčekový certifikát na traktor aj pyramídu z melónov

07.10.2022 18:29

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Volodin sa vo svojom statuse vyznal: "Kým je Putin, je aj Rusko."

trh, nákup, nakupovanie, farmári, poľnohospodárstvo, zelenina, trhovisko

Pri Neapole sa priotrávilo desať ľudí mandragorou, bola zrejme v špenáte

07.10.2022 17:21

Z desiatich hospitalizovaných je jeden v ohrození života.

Záporožská jadrová elektráreň

Pri nehode v Záporoží by uniklo 10-krát viac rádioaktivity než v Černobyli

07.10.2022 16:34

Najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 610131x
Priemerná čítanosť článkov: 5702x

Autor blogu

Kategórie