Založ si blog

Aký je rozdiel medzi lekárom z Ukrajiny a lekárom zo Slovenska.

Nedávno bolo pre požiadavky lekárov a ich platy v našej spoločnosti pomerne rušno. Niektorí ich konanie odsudzovali, iní schvaľovali. Niektorí s ich platovými požiadavkami nesúhlasili, iným nevadili, prípadne im to bolo jedno.

Ja by som v tomto blogu túto otázku neriešil. Skôr ma zaujala iná vec, ktorú som si doteraz vôbec neuvedomoval a začal som si ju všímať až po návšteve môjho zubára.

Viac, ako 40 rokov som chodil jednému zubárovi. Bol to príjemný chlap, ktorý sa snažil vytvoriť aj pri zákroku príjemnú atmosféru, takže som bol rád, že ho mám. Zo stiesnených priestorov, v ktorých začínal, sa postupne prepracoval do skutočne luxusných priestorov,  vybudoval dve moderné samostatné ambulancie, s prekrásnou relaxačnou čakárňou. Jednu ambulanciu postavil pre seba a druhú pre svoju dcéru, ktorá asi pred 10 rokmi ukončila štúdium a nemala kde prevádzkovať prax.

Možno si poviete, že na tom nie je nič zaujímavé. Máte pravdu, to zaujímavé príde až teraz.

Po roku som išiel k svojmu lekárovi absolvovať preventívnu prehliadku. Ešte v čakárni som si všimol, že sestrička, ktorá ma do ambulancie volala nejako „omladla“ o nejakých 30 rokov. Po vstupe do ambulancie ma čakalo ďalšie prekvapenie. Môj starý fúzatý zubár tam nebol. Bol tam pre mňa úplne cudzí, tak 35 ročný mladík v bielom plášti. Usmial sa a Slovenčinou zaťahujúcou do Ruštiny, sa ma spýtal čo mi je. Aj keď komunikoval vcelku zrozumiteľne, pričom občas používal ruské slová, sestrička mu občas pomohla. Povedal som, že som sa dostavil na preventívku. Usmial sa a povedal „net problém, sadis“. Ako som si sadal, spýtal som sa odkiaľ sú. Povedal, že prišiel z Ukrajiny, kde praktizoval aj so sestričkou vo svojej ambulancii stomatológiu. Pýtal som sa ho, či mu nerobí problémy komunikovať s pacientami, keď Ukrajinčina je dosť odlišná. Uviedol, že v oblasti, kde on žil sa hovorilo vždy rusky a ruština nie je až tak odlišná. S úsmevom dodal, že ešte sa stále učí. Prehodili sme ešte zopár viet a dal sa do práce. Atmosféra bola príjemná.

Prehliadkou mi našiel kaz a doporučil mi dať si ten zub čím skôr spraviť, pričom sa ponúkol, že mi ho môže spraviť hneď. Tak to som sa začudoval. To môj starý zubár nespravil nikdy, vždy som sa musel objednať na iný termín. Nakoľko som nepočítal s dlhšiu návštevou u zubára a v cukrárni ma čakali s manželkou vnučky, požiadal som ho, aby mi dal termín, kedy môžem prísť.

No a tu nasleduje to prekvapenie.

Ponúkol mi, aby som si vybral termín. Keď som sa ho pýtal ,o koľkej mám prísť povedal, že je to jedno lebo on robí od 8:00 hod. do 17.00 hod. a že ak by bol u neho v tej dobe nejaký pacient, tak ma zoberie hneď, ako ho dokončí.

Keď som to počul, skoro som spadol zo stoličky. Nepamätám si, že by môj pôvodný zubár bol niekedy ordinoval po 12,00 hodine. To už mal vždy zatvorené. Spýtal som sa ho, či tak robí stále, na čo mi odpovedal, že hej.

Keď som odchádzal z jeho ordinácie, pozrel som si, ako ordinuje vo vedľajšie ambulancii dcéra môjho bývalého zubára a čuduj sa svete, pacientov berie len do 12,00 hod.

Pred opätovnou návštevou zubára, na ktorej mi mal už ošetrovať zub, som sa snažil overiť, čo hovoria pacienti, ktorých nový zubár už ošetroval, nakoľko som mal trochu obavu, no nepočul som nič zlého. Nakoniec všetko dopadlo dobre.

Práve tu mi prišlo na um tvrdenie jedného aktéra diskusie z TV, keď sa jednalo o výške platov lekárov, či si ich zaslúžia, ktorý povedal, že parkoviská ,na ktorých lekári parkujú svoje vozidlá sú už o 13,00 hod. prázdne a v máloktorých ambulanciách sa ordinuje po 12,00 hod., nakoľko lekári majú tento čas vyhradený  akože „na administratívu“, no tú robí sestrička, ktorá zároveň „stráži“, ak by sa tam omylom zatúlala nejaká kontrola.

Vtedy som si uvedomil, že nie je lekár ako lekár a nie všetci majú k svojej práci rovnaký prístup a nie všetci si to čo požadujú aj zaslúžia (česť výnimkám).

 

Poznámka:

Nedá mi, aby som nepoukázal na to, že keď má naše zdravotníctvo také veľké problémy s lekármi, prečo štát nezabezpečí lekárov z Ukrajiny, ktorí tu budú radi robiť aj za pôvodné platy a budú nám za túto možnosť vďační. Jazykovo to zvládnu pomerne rýchlo. Odborne ich je potrebné preskúšať a samozrejme, že pracovať by spočiatku nemohli sami. Nerobilo sa to počas éry vládnutia Fica a nerobí sa to ani teraz počas éry vládnutia Matoviča a nášho „Edka“, ktorý rád dostáva ľudí na palubu, alebo chytá holuby do hrsti. Neviem, či sú tí politici takí neschopní, alebo je to cielený lobing lekárov, aby ich bolo málo a mohli si diktovať podmienky. Nech je to ako chce, ale je to zle pre nás obyvateľov.

 

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany  žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem, pričom som si vedomí, že je porušením medzinárodného práva. Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.

 

Zbytočné zabitie!

23.07.2024

Len pred 2 dňami som zverejnil blog v ktorom som poukazoval na vznikajúce a rastúce problémy so správaním sa niektorých skupín Ukrajincov. Mojou snahou nebolo vyvolávať proti menovanej skupine negatívne emócie. Chcel som len poukázať na problém, ktorý narastá a ak sa nebude riešiť, môžu nastať väčšie problémy a to je to, čomu som chcel predísť. A stalo sa. Len [...]

Ukrutne strádajúca ukrajinská mládež – 2 !

21.07.2024

No a na záver, aby som uzavrel predošlý blog „Ukrutne strádajúca ukrajinská mládež!“ pridám ešte jeden príbeh, ktorých môžete v súčasnosti na webe, či iných sociálnych sieťach nájsť žiaľ desiatky. Tak, ako v predošlom blogu, nebudem danú udalosť komentovať. Vytvorenie si vlastného názoru a prípadný koment nechám na čitateľa. Nie ku konkrétnej [...]

Ukrutne strádajúca ukrajinská mládež!

20.07.2024

Priatelia mi poslali niekoľko zaujímavých videí. Avšak ani nemuseli. V poslednej dobe sa s nimi akoby vrece roztrhlo! Ukazujú ťažký život Ukrajincov, ktorí museli utiecť pred vojnou do Európy. Ani tak sa nepozastavujem nad životným štýlom tých, čo žijú v Monaku, Švajčiarsku a iných vyspelejších štátoch Európy. Skôr ma zaujali tí, ktorí žijú u nás, či s nami [...]

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 184
Celková čítanosť: 1159451x
Priemerná čítanosť článkov: 6301x

Autor blogu

Kategórie