Založ si blog

Aký je rozdiel medzi lekárom z Ukrajiny a lekárom zo Slovenska.

Nedávno bolo pre požiadavky lekárov a ich platy v našej spoločnosti pomerne rušno. Niektorí ich konanie odsudzovali, iní schvaľovali. Niektorí s ich platovými požiadavkami nesúhlasili, iným nevadili, prípadne im to bolo jedno.

Ja by som v tomto blogu túto otázku neriešil. Skôr ma zaujala iná vec, ktorú som si doteraz vôbec neuvedomoval a začal som si ju všímať až po návšteve môjho zubára.

Viac, ako 40 rokov som chodil jednému zubárovi. Bol to príjemný chlap, ktorý sa snažil vytvoriť aj pri zákroku príjemnú atmosféru, takže som bol rád, že ho mám. Zo stiesnených priestorov, v ktorých začínal, sa postupne prepracoval do skutočne luxusných priestorov,  vybudoval dve moderné samostatné ambulancie, s prekrásnou relaxačnou čakárňou. Jednu ambulanciu postavil pre seba a druhú pre svoju dcéru, ktorá asi pred 10 rokmi ukončila štúdium a nemala kde prevádzkovať prax.

Možno si poviete, že na tom nie je nič zaujímavé. Máte pravdu, to zaujímavé príde až teraz.

Po roku som išiel k svojmu lekárovi absolvovať preventívnu prehliadku. Ešte v čakárni som si všimol, že sestrička, ktorá ma do ambulancie volala nejako „omladla“ o nejakých 30 rokov. Po vstupe do ambulancie ma čakalo ďalšie prekvapenie. Môj starý fúzatý zubár tam nebol. Bol tam pre mňa úplne cudzí, tak 35 ročný mladík v bielom plášti. Usmial sa a Slovenčinou zaťahujúcou do Ruštiny, sa ma spýtal čo mi je. Aj keď komunikoval vcelku zrozumiteľne, pričom občas používal ruské slová, sestrička mu občas pomohla. Povedal som, že som sa dostavil na preventívku. Usmial sa a povedal „net problém, sadis“. Ako som si sadal, spýtal som sa odkiaľ sú. Povedal, že prišiel z Ukrajiny, kde praktizoval aj so sestričkou vo svojej ambulancii stomatológiu. Pýtal som sa ho, či mu nerobí problémy komunikovať s pacientami, keď Ukrajinčina je dosť odlišná. Uviedol, že v oblasti, kde on žil sa hovorilo vždy rusky a ruština nie je až tak odlišná. S úsmevom dodal, že ešte sa stále učí. Prehodili sme ešte zopár viet a dal sa do práce. Atmosféra bola príjemná.

Prehliadkou mi našiel kaz a doporučil mi dať si ten zub čím skôr spraviť, pričom sa ponúkol, že mi ho môže spraviť hneď. Tak to som sa začudoval. To môj starý zubár nespravil nikdy, vždy som sa musel objednať na iný termín. Nakoľko som nepočítal s dlhšiu návštevou u zubára a v cukrárni ma čakali s manželkou vnučky, požiadal som ho, aby mi dal termín, kedy môžem prísť.

No a tu nasleduje to prekvapenie.

Ponúkol mi, aby som si vybral termín. Keď som sa ho pýtal ,o koľkej mám prísť povedal, že je to jedno lebo on robí od 8:00 hod. do 17.00 hod. a že ak by bol u neho v tej dobe nejaký pacient, tak ma zoberie hneď, ako ho dokončí.

Keď som to počul, skoro som spadol zo stoličky. Nepamätám si, že by môj pôvodný zubár bol niekedy ordinoval po 12,00 hodine. To už mal vždy zatvorené. Spýtal som sa ho, či tak robí stále, na čo mi odpovedal, že hej.

Keď som odchádzal z jeho ordinácie, pozrel som si, ako ordinuje vo vedľajšie ambulancii dcéra môjho bývalého zubára a čuduj sa svete, pacientov berie len do 12,00 hod.

Pred opätovnou návštevou zubára, na ktorej mi mal už ošetrovať zub, som sa snažil overiť, čo hovoria pacienti, ktorých nový zubár už ošetroval, nakoľko som mal trochu obavu, no nepočul som nič zlého. Nakoniec všetko dopadlo dobre.

Práve tu mi prišlo na um tvrdenie jedného aktéra diskusie z TV, keď sa jednalo o výške platov lekárov, či si ich zaslúžia, ktorý povedal, že parkoviská ,na ktorých lekári parkujú svoje vozidlá sú už o 13,00 hod. prázdne a v máloktorých ambulanciách sa ordinuje po 12,00 hod., nakoľko lekári majú tento čas vyhradený  akože „na administratívu“, no tú robí sestrička, ktorá zároveň „stráži“, ak by sa tam omylom zatúlala nejaká kontrola.

Vtedy som si uvedomil, že nie je lekár ako lekár a nie všetci majú k svojej práci rovnaký prístup a nie všetci si to čo požadujú aj zaslúžia (česť výnimkám).

 

Poznámka:

Nedá mi, aby som nepoukázal na to, že keď má naše zdravotníctvo také veľké problémy s lekármi, prečo štát nezabezpečí lekárov z Ukrajiny, ktorí tu budú radi robiť aj za pôvodné platy a budú nám za túto možnosť vďační. Jazykovo to zvládnu pomerne rýchlo. Odborne ich je potrebné preskúšať a samozrejme, že pracovať by spočiatku nemohli sami. Nerobilo sa to počas éry vládnutia Fica a nerobí sa to ani teraz počas éry vládnutia Matoviča a nášho „Edka“, ktorý rád dostáva ľudí na palubu, alebo chytá holuby do hrsti. Neviem, či sú tí politici takí neschopní, alebo je to cielený lobing lekárov, aby ich bolo málo a mohli si diktovať podmienky. Nech je to ako chce, ale je to zle pre nás obyvateľov.

 

 

 

 

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje z jeho strany  žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Som jednoznačne proti každej vojne. Vo vzťahu k vojne na Ukrajine, túto nepodporujem a ani neschvaľujem, pričom som si vedomí, že je porušením medzinárodného práva. Taktiež som proti vedomému šíreniu nepravdivých informácií.

 

Smejme sa, svet je gombička a všetko je v poriadku – či nie?

29.01.2023

Po zvolení nového českého prezidenta gen. Pavla, ktorému bola hneď po zvolení gratulovať slovenská prezidentka Čaputová sa ešte 28.01.2023 objavili správy, že novozvolený prezident Pavel zatelefonuje dnes t.j. 29.01.2023 ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a navrhne mu, že by spolu s prezidentkou Čaputovou navštívil Ukrajinu. Vyzerá to tak, že Pavlova prvá cesta [...]

O čom sa nedočítate – 2

17.01.2023

O čom sa v našich médiách nedočítate! Dva blogy späť, som písal o tom, že Španielsko sa postavilo k Ukrajinsko – Ruskej vojne tolerantne a neútočí na Rusko. Za to došlo medzi Španielskom a Ruskom k výhodnej dohode o dodávkach skvapalneného plynu pre Španielsko. Hneď sa toho chytili aj Francúzi a dohodli sa so Španielmi, že budú od nich odoberať [...]

TV Markíza sa asi v spravodajstve pomýlila.

16.01.2023

TV Markíza sa asi pomýlila. Pri sledovaní sobotňajšieho spravodajstva na TV Markíza (14.01.2023) som zaregistroval (a isto som nebol sám), že v TV šote bola reportáž so starou „ženou“, ktorá žije na Ukrajincami ovládanom území. Uviedla, že syn jej ostal na Ukrajine a dcéra sa „dobrovoľne“ vysťahovala do Ruska. Žije si vo svojom domčeku a aby [...]

nemecko, útok nožom

V Nemecku vlak zachytil viacero detí, jedno zahynulo

02.02.2023 23:31

Na mieste nešťastia pri meste meste Recklinghausen zasahovalo 35 hasičov a záchranárov.

Žiarska chata

Žiarsku chatu pre hroziace lavíny uzatvorili, rýchlosť vetra dosiahne 135 km/h

02.02.2023 22:41

Okrem Západných Tatier je veľké lavínové nebezpečenstvo aj vo Vysokých Tatrách.

omagh

Britská vláda nariadila vyšetriť útok v Omaghu s 29 obeťami spred štvrťstoročia

02.02.2023 22:02

Bol to najkrvavejší atentát v histórii Severného Írska.

donovaly

Počasie komplikuje dopravu. Donovaly uzavreli pre kamióny, Kremnické bane úplne

02.02.2023 21:05

Zelená vlna informuje aj o silnom snežení na Čertovici, úsek je podľa nej ťažko zjazdný.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 662693x
Priemerná čítanosť článkov: 5477x

Autor blogu

Kategórie