Založ si blog

Nedráždi štrkáča bosou nohou!

 

A máme tu ďalšiu typicky „slovenskú“ aférku na ktorej sa baví svet.

 

Na serveroch vládnej dátovej siete orgánov verejnej správy nazývanej  „GOVNET“, sa našli zariadenia, ktoré tam údajne nemali byť.  Zasahovala NAKA, ktorá zabezpečila ich demontáž a vypočula niektoré osoby majúce k serverom prístup. Hovorilo sa o odpočúvaní vládnych činiteľov.

K téme vystúpila podpredsedníčka vlády V. Remišová, ktorá poukázala na P. Pellegríniho, že nedostatočne zabezpečil danú sieť, čo môže mať okrem iného za následok koniec jeho  politickej kariéry.

A to robiť nemala. To čo nasledovalo potom asi najlepšie vystihnem obľúbeným citátom herca Janka Krónera, z populárneho seriálu PROFESIONÁLI „Ty počúvaj, nedráždi štrkáča bosou nohou!“

Reakcia nenechala na seba dlho čakať. Deň na to vystúpila v TA3 teraz už bývalá hviezda strany SMER-SD P.Pellegríni, ktorému výdatne pritom sekundoval jeho kolega R.Raši.

Zo svojho vystúpenia ostro zameraného proti V.Remišovej spravili trápny, teatrálny dlhý cirkus až to pôsobilo trápne. Vyhlásili, že Remišová ničomu nerozumie a naznačovali, že zariadenia tam boli nainštalované vojenským spravodajstvom, na základe opatrení vykonávaných na pokyn „Bezpečnostnej rady štátu“. Cieľom ich inštalácie malo byť odvrátenie kybernetických útokov na danú sieť.

Nebudem sa podrobnejšie zaoberať rečami P.Pellegríniho na adresu  V. Remišovej.  Chápem, že ak ide o spravodajskú akciu tajných služieb, že tomu skutočne nerozumie a nie je ani dôvod, aby tomu rozumela. Nie je predsa spravodajský dôstojník, ale podpredseda vlády.  Nebudem sa zaoberať ani naštrbeným egom P.Pellegríniho, ktorý sa síce snažil odborne vyjadrovať, no nerozumie tomu rovnako ako Remišová, takže jej nemá čo vyčítať.

V prípade, že je to skutočne tak, ako naznačoval P.Pellegríni a zariadenie nainštalovalo vojenské spravodajstvo, tak z jeho strany ide o poriadne zbabranú akciu, nakoľko nezabezpečili kontrolu okolia zariadenia, napríklad aj voči jeho odhaleniu. V prípade, že by tak boli spravili a malo by dôjsť, či došlo k odhaleniu daného zariadenia, boli by o situácii včas informovaní a vedeli by prostredníctvom príslušných orgánov zamedziť vzniku práve takejto trápnej situácie, z ktorej sa môžu susedné štáty len smiať.

Možno by som ešte poznamenal, že neviem či bolo práve vojenské spravodajstvo oprávnené zabezpečovať vládnu komunikačnú sieť GOVNET, keď toto  má síce zabezpečovať aj takéto úlohy  no „len v pôsobnosti Ministerstva obrany“.

Vidím tu však ďalší a to závažný problém. Ide o to, akú činnosť v skutočnosti malo dané zariadenie zabezpečovať, či vykonávať. V prípade, že išlo len o zvýšenie bezpečnosti, je to v poriadku. Čo však, ak toto zariadenie skutočne zabezpečovalo aj odpočúvanie. V tom prípade mal niekto v rukách značné množstvo informácií, ktoré mohol využívať, či zneužívať napríklad na vydieranie politikov, prípadne ovplyvňovanie ich rozhodovania. Prevereniu tejto možnosti by sa mala venovať patričná pozornosť. Nemala by sa vynechať ani možnosť obchodovania s týmito informáciami a tým aj veľmi „slušného“ obohacovania sa.

Celá táto záležitosť je zvláštna a nedá sa prekryť len legendou o opatreniach vykonaných v rámci kybernetickej bezpečnosti štátu.

Myslím si, že sme dokázali takmer nemožné a na medzinárodnom poli blamáže, sa nám podarilo prekonať  „RICÍNOVÚ“ aféru o pripravovanej otrave českých politikov zo strany ruských agentov.

 

Prečítajte si:

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Dokedy ešte?

25.09.2023

Práve počúvam volebné diskusie. Všade sa to hemží pojmami, ako napríklad: Sme na tom zo štátov EU najhoršie, pred nami je už len Bulharsko, predbehlo nás dokonca aj Rumunsko, ktoré bolo vždy ďaleko, ďaleko za nami. Sme veľmi zadĺžený, ak nechceme ísť gréckou cestou musíme škrtať, šetriť, …… . Skrátka nie je peňazí na nič a všetko sa rozpadá. Toto [...]

Ako to bolo skutočne s bezcitným ruským útokom na tržnicu v Kosťantynivke a 17 mŕtvymi?

20.09.2023

Sú tomu približne 2 týždne, čo došlo ku krvavému útoku raketou na bezbranných civilistov zdržujúcich sa na tržnici v ukrajinskej obci Kosťantynivka. Zomrelo až 17 ľudí a množstvo ďalších bolo zranených! Správy o tomto neľudskom RUSKOM útoku sa na základe informácii z UKRAJINY šírili médiami po celom svete – samozrejme najaktívnejšie u nás! Áno, takýto útok [...]

Má ľudská hlúposť hranice?

30.08.2023

Na sieti TikTok som videl túto informáciu. Popravde neviem či je pravdivá, avšak po tom čo bolo známej svetovej sopranistka ruského pôvodu Anne Netrebko zakázané vystupvať v Prahe, by som sa ani nedivil, keby pravdivá bola. (Mimochodom Netrebko hneď na to vystupovala vo viacerých svetových metropolách, kde nikomu nevadilo, že je ruského pôvodu.) Zdroj: TikTok [...]

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

banícka nemocnica, Štiavnické Bane

Prvú banícku nemocnicu na Piargu vynovujú. Ako ju zmení polmiliónová investícia?

30.09.2023 11:36

Stáročnú budovu v Štiavnických Baniach, ktoré v minulosti niesli názov Piarg, rekonštruujú. Kedysi v nej liečili ťažko chorých baníkov, no už čoskoro bude slúžiť seniorom.

OĽaNO / Igor Matovič /

OĽaNO mali poškodiť desiatky fiatok. Jedno auto preniesli podľa Pročka na zákaz parkovania

30.09.2023 11:31

Na auto neznámi páchatelia napísali hanlivý odkaz lídrovi hnutia Igorovi Matovičovi.

Armenia Azerbaijan Nagorno-Karabakh Exodus

Hranice z Karabachu prekročilo už vyše 100-tisíc utečencov

30.09.2023 10:43

Azerbajdžan, kde vládne autoritársky režim, prevzal minulý týždeň úplnú kontrolu nad Karabachom.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 156
Celková čítanosť: 1049587x
Priemerná čítanosť článkov: 6728x

Autor blogu

Kategórie