Založ si blog

Nedráždi štrkáča bosou nohou!

 

A máme tu ďalšiu typicky „slovenskú“ aférku na ktorej sa baví svet.

 

Na serveroch vládnej dátovej siete orgánov verejnej správy nazývanej  „GOVNET“, sa našli zariadenia, ktoré tam údajne nemali byť.  Zasahovala NAKA, ktorá zabezpečila ich demontáž a vypočula niektoré osoby majúce k serverom prístup. Hovorilo sa o odpočúvaní vládnych činiteľov.

K téme vystúpila podpredsedníčka vlády V. Remišová, ktorá poukázala na P. Pellegríniho, že nedostatočne zabezpečil danú sieť, čo môže mať okrem iného za následok koniec jeho  politickej kariéry.

A to robiť nemala. To čo nasledovalo potom asi najlepšie vystihnem obľúbeným citátom herca Janka Krónera, z populárneho seriálu PROFESIONÁLI „Ty počúvaj, nedráždi štrkáča bosou nohou!“

Reakcia nenechala na seba dlho čakať. Deň na to vystúpila v TA3 teraz už bývalá hviezda strany SMER-SD P.Pellegríni, ktorému výdatne pritom sekundoval jeho kolega R.Raši.

Zo svojho vystúpenia ostro zameraného proti V.Remišovej spravili trápny, teatrálny dlhý cirkus až to pôsobilo trápne. Vyhlásili, že Remišová ničomu nerozumie a naznačovali, že zariadenia tam boli nainštalované vojenským spravodajstvom, na základe opatrení vykonávaných na pokyn „Bezpečnostnej rady štátu“. Cieľom ich inštalácie malo byť odvrátenie kybernetických útokov na danú sieť.

Nebudem sa podrobnejšie zaoberať rečami P.Pellegríniho na adresu  V. Remišovej.  Chápem, že ak ide o spravodajskú akciu tajných služieb, že tomu skutočne nerozumie a nie je ani dôvod, aby tomu rozumela. Nie je predsa spravodajský dôstojník, ale podpredseda vlády.  Nebudem sa zaoberať ani naštrbeným egom P.Pellegríniho, ktorý sa síce snažil odborne vyjadrovať, no nerozumie tomu rovnako ako Remišová, takže jej nemá čo vyčítať.

V prípade, že je to skutočne tak, ako naznačoval P.Pellegríni a zariadenie nainštalovalo vojenské spravodajstvo, tak z jeho strany ide o poriadne zbabranú akciu, nakoľko nezabezpečili kontrolu okolia zariadenia, napríklad aj voči jeho odhaleniu. V prípade, že by tak boli spravili a malo by dôjsť, či došlo k odhaleniu daného zariadenia, boli by o situácii včas informovaní a vedeli by prostredníctvom príslušných orgánov zamedziť vzniku práve takejto trápnej situácie, z ktorej sa môžu susedné štáty len smiať.

Možno by som ešte poznamenal, že neviem či bolo práve vojenské spravodajstvo oprávnené zabezpečovať vládnu komunikačnú sieť GOVNET, keď toto  má síce zabezpečovať aj takéto úlohy  no „len v pôsobnosti Ministerstva obrany“.

Vidím tu však ďalší a to závažný problém. Ide o to, akú činnosť v skutočnosti malo dané zariadenie zabezpečovať, či vykonávať. V prípade, že išlo len o zvýšenie bezpečnosti, je to v poriadku. Čo však, ak toto zariadenie skutočne zabezpečovalo aj odpočúvanie. V tom prípade mal niekto v rukách značné množstvo informácií, ktoré mohol využívať, či zneužívať napríklad na vydieranie politikov, prípadne ovplyvňovanie ich rozhodovania. Prevereniu tejto možnosti by sa mala venovať patričná pozornosť. Nemala by sa vynechať ani možnosť obchodovania s týmito informáciami a tým aj veľmi „slušného“ obohacovania sa.

Celá táto záležitosť je zvláštna a nedá sa prekryť len legendou o opatreniach vykonaných v rámci kybernetickej bezpečnosti štátu.

Myslím si, že sme dokázali takmer nemožné a na medzinárodnom poli blamáže, sa nám podarilo prekonať  „RICÍNOVÚ“ aféru o pripravovanej otrave českých politikov zo strany ruských agentov.

 

Prečítajte si:

Vyhlásenie:

Tento článok vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase,  z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Sme len hlúpi, alebo ide o cielenú likvidáciu štátov EU?

19.05.2024

Zaujalo ma vystúpenie maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu Pétera Szijátró, ktorý sa vyjadril (podľa neho) k pokryteckej politike EÚ, ako i celého severoatlantického spoločenstva. Svoje tvrdenia konkretizoval na 3 konkrétnych príkladoch, týkajúcich sa „sankcií a celkových vzťahov“ voči Rusku. (Video si môžete pozrieť na konci blogu v časti [...]

Hašterivosť a agresitiva v priamom prenose.

12.05.2024

Práve odvysielaná relácia „V politike“ bola riadne živelná! Zatiaľ čo takéto diskusie môžu byť prínosné, v tomto prípade sa to pre nepríjemné a hašterivé správanie pani V.O.Cifrovej o tejto diskusii povedať nedá. Vôbec nerešpektovala svojich protidiskutujúcich, neustále skákala do reči a hašterila sa. Jej vystupovanie mi pripomínalo už dávnejšie [...]

Sú potraviny pre Slovensko a ostatné štáty bývalej východnej Európy menej kvalitné?

30.04.2024

Dostalo sa ku mne video porovnania jedného výrobku z Nemecka s výrobkom predávaným v ČR (a predpokladám, že obdobné sú predávané aj v SR) a ostal som dosť zarazený. Zopakujem len skutočnosti odprezentované na tomto videu, ktoré pôsobia dosť presvedčivo. Konkrétne ide o porovnanie Sušienok OREO zakúpených v Nemecku, so sušienkami OREO zakúpenými v ČR. Podľa videa sú [...]

tornádo SR

Pri Rimavskej Sobote sa zrejme objavilo tornádo

22.05.2024 20:07

Jeho možný výskyt analyzuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Rishi Sunak

Britské parlamentné voľby sa uskutočnia 4. júla, oznámil Sunak

22.05.2024 19:20

Ak by zvíťazili labouristi, Británia by mala šesť premiérov za osem rokov – prvýkrát od 30. rokov 19. storočia.

vysoký krvný tlak

Slováci zomierajú zbytočne predčasne, na preventívne prehliadky však nechodia. Ako to zmeniť?

22.05.2024 18:55

Na prevencii šetrí aj štát. Nedáva to zmysel, tvrdia odborníci.

výrub stromov

Postupy pri výrube drevín sa zjednodušia

22.05.2024 18:45, aktualizované: 19:26

Poslanci parlamentu v stredu schválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú prijímali v skrátenom legislatívnom konaní.

eduard

"Najväčšia hlúposť je diskutovať o hlúposti s hlúpymi" (Aristoteles).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 173
Celková čítanosť: 1117776x
Priemerná čítanosť článkov: 6461x

Autor blogu

Kategórie